REKLAMA

Data publikacji: 2 cze 2023

[WYWIAD] O pułtuskiej sekcji badmintona opowiada Jakub Affelski

[WYWIAD] O pułtuskiej sekcji badmintona opowiada Jakub Affelski

Pewnie niewielu pułtuszczan wie, że w naszym mieście od lat działa sekcja badmintona, i to sekcja z długimi tradycjami. Zawodnicy mają na swoim koncie sukcesy w wielu zawodach sportowych. O tym jak wyglądają treningi, kto może dołączyć do gry i czy warto trenować badmintona rozmawialiśmy z Jakubem Affelskim, który działa w grupie sportowej już od 2014 roku.

Przyznam się szczerze, że jeszcze przed kilkoma tygodniami zupełnie nie wiedziałam o istnieniu sekcji badmintona w naszym mieście, a jednak nie jest to w Pułtusku nowość...

Tradycje gry w badmintona typowo sportowego są obecne w Pułtusku już od bardzo dawna i związane były m.in. z osobą śp. Grzegorza Śniadowskiego, który trenował młodzież oraz uczestniczył w rozgrywkach dorosłych. Ja dołączyłem do jeszcze nieformalnej sekcji ok. 2014 roku. Wówczas spotykaliśmy się w grupie ok. 10 osób zupełnie prywatnie. Od roku 2019 staliśmy się pełnoprawną sekcją w ramach Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Pułtusku i wówczas nasza sekcja znacznie się rozrosła. W tej chwili ma ona charakter treningów dla dorosłych i dla młodzieży szkół średnich.

Czy to wyłącznie rekreacyjna gra, czy może ktoś udziela wskazówek technicznych? 

Badminton dla większości ludzi kojarzy się raczej z rekreacyjnym „graniem” na trawie, w wakacje. My reprezentujemy sekcję sportową, więc rozgrywki odbywają się na specjalnych kortach zgodnie z ogólnoświatowymi zasadami tej dyscypliny. Jeżeli pozwalają nam na to fundusze, zapraszamy profesjonalnych trenerów, często jednak, mniej zaawansowanym graczom, wskazówek udzielają starsi stażem zawodnicy. W tym miejscu kieruję szczególne podziękowania do Mirka Mendyka, który posiada największe zacięcie pedagogiczne. Podsumowując, dla części uczestników badminton ma charakter aktywności sportowej dla innych jest dyscypliną, którą uprawiają typowo sportowo, co wiąże się z wyjazdami na zawody. W tym miejscu należy podkreślić, że sekcja gra lotkami piórowymi, co świadczy o profesjonalnym podejściu do treningów.

Wspomniał Pan o zawodach. Czy są jakieś osiągnięcia?

Osiągnięcia są, jednak nie będziemy się chwalić, bo to nieładnie [śmiech].

W takim razie zachęcam czytelników do odwiedzenia profilu sekcji na Facebooku, żeby poznać osiągnięcia naszych lokalnych badmintonistów.

Powiedział Pan, że wiele osób kojarzy badmintona raczej z rozrywką niż prawdziwym sportem. Stąd pytanie: czy na treningach można wyrobić sobie kondycję i porządnie się zmęczyć?

Wydaje mi się, że cały problem badmintona w Polsce polega na tym, że jest to sport niszowy i każdemu kojarzy się ze spokojną grą na trawie. Nie każdy wie, że sport ten wymaga zaplecza technicznego w postaci kortu z siatką. Bardzo słabo wygląda grywalność poza dużymi miastami, choć są wyjątki. Nie każdy jednak wie, że badminton to najszybszy sport rakietowy. Prędkość lotki tuż po uderzeniu może osiągać przeszło 400 km/h, a światowy rekord to 493km/h. Jest to dyscyplina interwałowa, bardzo szybka, a jej regularne uprawianie znacząco poprawia kondycję i wydolność organizmu.  Krótko mówiąc, można się zmęczyć.

Skoro wiadomo już, że badminton pomaga wyrobić kondycję i zrzucić zbędne kilogramy, zapewne wiele osób nabrało właśnie ochoty do gry w sekcji. Czy to propozycja dla każdego?

Do sekcji może dołączyć każda osoba od 15. roku życia. Nie ma znaczenia jaki reprezentuje poziom. W chwili obecnej niemalże po równo jest Pań i Panów. W ramach sekcji dzielimy się na grupy o zbliżonym poziomie zaawansowania, choć często mieszamy się,  tak, aby Ci doświadczeni mogli podzielić się swoimi radami z początkującymi zawodnikami. Będąc pod skrzydłami MOSiR’u, mamy możliwość dostępu do hali, jednak zaplecze techniczne (lotki, taśmy kortowe, siatki) zapewniamy sobie sami działając kolektywnie. Jeżeli ktoś chce przyjść pierwszy raz, to ważne ,aby miał podstawowy strój sportowy. Rakietkę i lotki zapewnimy na początek.

Jeśli ktoś chciałby dołączyć do sekcji, kiedy powinien uwzględnić treningi w swoim harmonogramie?

Treningi odbywają się w poniedziałki i środy, w cyklu dwugodzinnym, od godziny 20.00 do 22.00, na hali Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4 z klasami sportowymi im. Ireny Szewińskiej w Pułtusku, przy ul. New Britain 1.

Znajdziecie nas na FB, wpisując Badminton Pułtusk oraz na stronie www.mosir.pultusk.pl

Bardzo dziękuję za rozmowę i życzę wielu sukcesów sportowych!

Rozmawiała Aleksandra Dąbrowska

Fot. Jakub Affelski

REKLAMA

Zobacz także

Komentarze

Dodaj komentarz jako pierwszy