REKLAMA

Data publikacji: 31 sty 2024

[WYWIAD] MŁODZI PUŁTUSZCZANIE MOGĄ UCZYĆ SIĘ PRGORAMOWANIA

[WYWIAD] MŁODZI PUŁTUSZCZANIE MOGĄ UCZYĆ SIĘ PRGORAMOWANIA

Nikogo nie trzeba przekonywać o tym, jak ważne jest zdobywanie kompetencji cyfrowych. Programowanie to jedna z najbardziej przyszłościowych, pożądanych i dobrze wynagradzanych umiejętności. Warto rozpocząć naukę kodowania już na etapie szkoły podstawowej i wcale nie trzeba przeznaczać na ten cel zawrotnych kwot. W Pułtusku powstał oddział szkoły Giganci Programowania, w której odbywa się wiele bezpłatnych zajęć dla dzieci i młodzieży. Kolejna edycja warsztatów zaplanowana jest na pierwszą połowę lutego. Zapytaliśmy o szczegóły Martę Szczukę, współkoordynatora placówki w Pułtusku.

Co kryje się za hasłem Giganci Programowania?

M.S.: Giganci Programowania to innowacyjna placówka edukacyjna, w której kształcimy młodych ludzi zainteresowanych nowymi technologiami i programowaniem komputerów. Szkoła powstała w 2015 roku, założyli ją czterej absolwenci Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej.

Jaki jest cel powstania takiej placówki?

M.S.: Chcemy wzbudzić wśród dzieci i młodzieży zainteresowanie szeroko pojętym światem technologii cyfrowych, a przede wszystkim programowaniem. Uczestnicy tworzą własne projekty programów, gier, stron internetowych i aplikacji. Udowadniamy, że naukę warto rozpocząć bardzo wcześnie, ponieważ programować można również przez zabawę – to przynosi mnóstwo frajdy. Oczywiście nauka programowania ma też swój wymiar praktyczny.

Z pewnością chodzi o perspektywy zawodowe?

M.S.: Tak, programowanie to obecnie jedna z najbardziej pożądanych umiejętności na rynku pracy, a to oznacza, że już teraz można zapewnić sobie, lub swojemu dziecku, perspektywy na świetne zarobki, co z kolei przekłada się na spokój i stabilizację w życiu. Świat zmienia się dynamicznie, ale jedno jest akurat pewne – nowe technologie nie znikną, przeciwnie – będą nieustannie się rozwijać. Programiści są przecież potrzebni niemal w każdej branży: w wojsku, w policji, w firmach prywatnych, korporacjach czy chociażby w marketingu. Słowem – programowanie to przyszłość i zdecydowanie warto zdobywać wiedzę w tej dziedzinie, to się po prostu opłaca.

Czy warsztaty w szkole Gigantów Programowania to propozycja wyłącznie dla osób, które myślą o zawodzie programisty?

M.S.: Zdecydowanie nie, nawet jeśli ktoś w przyszłości wybierze inny zawód, na pewno umiejętność programowania na podstawowym poziomie będzie dużym atutem przy rekrutacji. Programowanie to nie tylko znajomość konkretnego języka, to także szereg innych kompetencji. Uczestnicy warsztatów uczą się pracy zespołowej, logicznego myślenia, elastycznego podejścia do problemów i zadań, pobudzają swoją kreatywność. Takie zajęcia mogą przełożyć się na rozwój w wielu różnych dyscyplinach.

Od kiedy można rozpocząć naukę w szkole Gigantów Programowania?

M.S.: Zapraszamy dzieci i młodzież od siódmego do dziewiętnastego roku życia. Oczywiście zajęcia odbywają się z podziałem na grupy wiekowe. Program kursów przygotowywany jest przez wyspecjalizowanych programistów, którzy umiejętnie dobierają materiał do możliwości uczniów. Co więcej, cały czas śledzimy trendy w branży IT oraz analizujemy postępy uczniów i staramy się poszerzać naszą ofertę o nowe kursy.

Czy warsztaty obejmują wyłącznie naukę kodowania?

M.S.: Nauka podstaw języków programowania to nasz główny cel, ale w ramach warsztatów przekazujemy też wiedzę ogólną o branży IT. Wyjaśniamy np. jakie zalety ma praca programisty, jakich wymaga predyspozycji i jaką ścieżkę edukacji należy wybrać, żeby zostać specjalistą. Zdajemy sobie sprawę, że specjalistyczna wiedza to jedno, ale ważne jest również rozbudzanie pasji do programowania. Dlatego w naszej szkole pracują specjaliści z podejściem pedagogicznym, którzy nie tylko mają wiedzę, ale też potrafią ją efektywnie przekazać.

Ile kosztuje udział w warsztatach?

M.S.: To kolejny plus naszej szkoły – warsztaty są całkowicie darmowe. Dodam, że mają charakter ogólnopolski i wspiera je wiele instytucji m.in. Ministerstwo Edukacji Narodowej, NASK, ORE oraz Govtech.

Jaką ofertę przygotowali Państwo dla pułtuszczan?

M.S.: Palcówki w Pułtusku oraz w Wyszkowie prowadzę wraz z Katarzyną Nowak. Nasza szkoła programowania mieści się na ul. Kościuszki 37. W Pułtusku prowadziłyśmy Świąteczne Warsztaty z Gigantami Programowania w Publicznej Szkole Podstawowej nr 4 oraz Publicznej Szkole Podstawowej nr 1. Dzieciaki przyjęły nas z ogromnym entuzjazmem i wykazały się niesamowitymi zdolnościami analitycznymi. 14. Edycja Ogólnopolskich Warsztatów z programowania dla dzieci i młodzieży to nasz debiut na rynku pułtuskim.  Warsztaty odbędą się za kilka dni: 3-4 oraz 10-11 lutego. Można rejestrować się na stronie: https://www.kodujzgigantami.pl , telefonicznie: 515 205 860 lub wysyłając zgłoszenie na adres pultusk@giganciprogramowania.edu.pl. Liczba miejsc jest ograniczona, więc warto szybko podjąć decyzję.

 

Jaka będzie tematyka warsztatów?

M.S.: Tym razem uczestnicy wcielą się w rolę Poszukiwaczy Kodów, a w trakcie zajęć będą mieli wyjątkową okazję do eksplorowania krain pełnych labiryntów i ukrytych skarbów. Będą również odszukiwać błędy w kodzie. Uczestnicy mają do wyboru wiele języków programowania. Dzieci w wieku 7-9 lat mogą wybrać zajęcia z wykorzystaniem środowiska Scratch lub Minecraft Education Edition. Uczestnicy w wieku 10-12 lat mogą kodować z wykorzystaniem środowiska Scratch, Minecraft Education lub App Inventor (programowanie urządzeń mobilnych), a dla najstarszej grupy wiekowej, czyli 13-18 lat, przygotowaliśmy zajęcia z wykorzystaniem języka programowania Python.

Co jeszcze znajduje się w ofercie szkoły?

M.S.: Po bezpłatnych warsztatach, które zapewne dostarczą uczestnikom fascynujących doświadczeń z programowania, serdecznie zapraszamy do kontynuowania nauki na naszych kursach semestralnych.

Na jakich zasadach odbywają się kursy semestralne?

M.S.: Nasze kursy semestralne odbywają się w ramach cyklu 14 spotkań. Uczestnicy spotykają się raz w tygodniu, a każda lekcja trwa 90 minut. Ten czas jest niezbędny, abyśmy mogli skutecznie przekazać umiejętności programistyczne. Kursy są skonstruowane w taki sposób, żeby umożliwić uczestnikom pogłębienie wiedzy i praktyczne zastosowanie zdobytych umiejętności.

Kiedy rozpoczynają się pierwsze grupy kursów semestralnych?

M.S.: Zajęcia grupowe zaczynają się już od 22 lutego. Mamy nadzieję, że po udanych bezpłatnych warsztatach wielu uczestników zdecyduje się kontynuować naukę w naszej szkole.

Ile kosztują zajęcia semestralne?

M.S.: Z okazji rozpoczęcia naszej działalności w Pułtusku, przygotowaliśmy bardzo atrakcyjną ofertę cenową dla uczestników naszych kursów semestralnych. Miesięczna opłata za kurs rozpoczyna się już od 179 zł. Mamy również przygotowane  zniżki i bonusy dla uczestników bezpłatnych warsztatów. Chcemy, aby nauka programowania była dostępna dla jak największej liczby osób, dlatego staramy się dostosować nasze ceny do potrzeb społeczności lokalnej.

Zapraszamy do obserwowania naszego profilu Facebook. Będą pojawiały się na nim  informacje o bezpłatnych akcjach programowania, regularnych kursach semestralnych, krótkich kursach wakacyjnych, feryjnych, obozach programistycznych, konkursy i zniżki.

 

(artykuł sponsorowany)

autor: A D

Tagi: #Pułtusk #komputer #groźne oprogramowanie

REKLAMA

Zobacz także

Komentarze

Dodaj komentarz jako pierwszy