REKLAMA

Data publikacji: 14 kwi 2024

Otwarcie wodnego placu zabaw na pułtuskiej przystani. To miejsce warto odwiedzić [Foto]

Otwarcie wodnego placu zabaw na pułtuskiej przystani. To miejsce warto odwiedzić [Foto]

Przystań nad Narwią w sobotnie popołudnie tętniła życiem. Poczynione w ostatnich latach inwestycje na tym terenie sprawiają, że to będzie kolejna wizytówka Pułtuska i atrakcyjne miejsce spędzania wolnego czasu w gronie rodzinnym. W sobotę Samorząd Gminy Pułtusk zaprosił mieszkańców na oficjalne otwarcie wodnego placu zabaw a spółka Eko Pułtusk na oficjalne uruchomienie systemu rowerów miejskich - Eco Rower Pułtusk. Organizatorzy zadbali również o wiele innych atrakcji, które przyciągnęły tłumy. 

Na Przystani Miejskiej od dłuższego czasu można było zaobserwować postęp różnych inwestycji. Teren na przestrzeni ostatnich lat zmienił się nie do poznania i stał się strefą spacerową, wypoczynku a teraz również miejscem aktywności sportowej oraz rodzinnego odpoczynku. Spółka Eko Pułtusk zainwestowała z uruchomienie pierwszego na terenie gminy Pułtusk systemu rowerów miejskich. Ten cieszył się w dniu otwarcia placu zabaw ogromnym zainteresowaniem. Dla najmłodszych nie zabrakło wszelkich atrakcji m.in: warsztaty malowania ekologicznych toreb, malowanie twarzy, kolorowe warkoczyki dzięki kadrze pułtuskich przedszkoli i Żłobka, zawody sportowe z MOSiR oraz stoisko Eko Pułtusk itp. Chętni mogli dowiedzieć się szczegółów o programie "Czyste powietrze" lub zabezpieczyć swój rower przed kradzieżą na stoisku pułtuskiej Policji poprzez oznakowanie go. Nie zabrakło również przysmaków, po które ustawiały się długie kolejki. 

Wodny plac zabaw - pierwszy taki w gminie Pułtusk!

Plac zabaw na przystani jest pierwszym w gminie z elementami wodnymi takimi jak: pompa, śruba archimedesa – spirala umożliwiająca transport wody do góry, koło młyńskie kubełkowe i łopatkowe oraz śluzy zamontowane na układzie kamiennych kanałów. Dzieci z dużym zainteresowaniem korzystały z tych urządzeń podczas zabawy. Z naszych obserwacji system ten służy również integracji bawiących się dzieci i uczy pracy zespołowej. Dodatkowo pobudza ciekawość i odkrywa przed najmłodszymi prawa fizyki i logiki. 

Podczas oficjalnego otwarcia o poczynionych inwestycjach mówili m.in.: Burmistrz Miasta Pułtusk Wojciech Gregorczyk oraz Danuta Łada kierownik Wydziału Inwestycji i Pozyskiwania Środków Pozabudżetowych Urzędu Miejskiego w Pułtusku.

Niezwykłym urządzeniem, imponującym pod względem rozmiarów jest rozległa pajęczyna, która łączy ze sobą różne funkcje, ze względu na szereg wmontowanych elementów zabawowych takich jak: zjeżdżalnia, panel wspinaczkowy, gumowe stopnie, bujawki, tunele wspinaczkowe, liny z dyskami obrotowymi. Zgodnie z instrukcją użytkowania z urządzenia może korzystać jednocześnie 220 osób, a jak poinformował dostawca jest to drugie takie urządzenie w Polsce. Całości dopełnia drewniany, stylowy wrak statku, wykonany z niezwykłą precyzją i starannością, a to wszystko dla naszych najmłodszych użytkowników.

Tu czekają rowery elektryczne i tradycyjne - wystarczy pobrać aplikację

O systemie rowerów miejskich, jak z niego korzystać mówił Damian Szewczyk - Członek Zarządu Eko Pułtusk (dawniej PPUK)

Zainwestowano już 3 155 898,60 zł z udziałem pozyskanych funduszy

Prace nad zmianą wyglądu parku przy ul. Solnej trwały od początku 2022 r. W październiku 2023 r. odbył się odbiór techniczny placu zabaw. 

Łączne nakłady poczynione od w 2022 i 2023 r. na zagospodarowanie terenu to: 3 155 898,60zł. w tym: Strefy zieleni – 596.030,45 zł. infrastruktura; ścieżki, oświetlenie, ławki, kosze - 698.000,48 zł. Plac zabaw: PPUK (dziś Eko Pułtusk) 1.814.487,67 zł. Nadzór: 40.000,00 zł. Archeolog: 7.380,00 zł.

Wykonanie tak pięknego i bogatego w atrakcje miejsca możliwe było przy udziale środków z programu Jessica 2 na realizację projektu rewitalizacyjnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020 - Rewitalizacja obszarów zmarginalizowanych. Kwota przyznanych środków to: 1.896.000,00 zł. Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 - poprawa jakości środowiska miejskiego. Typ projektu: Rozwój terenów zieleni w miastach i ich obszarach funkcjonalnych. Kwota ok. 420 tys.

 

Wierzymy, że plac zabaw oraz całe założenie parku przy ul. Solnej, dzięki ostatnio poczynionym nakładom inwestycyjnym będzie tętniło życiem, będzie to miejsce spotkań, spacerów rodzinnych, gdzie każdy znajdzie tu coś dla siebie i mile spędzi czas na świeżym powietrzu z dala od monitorów, smartfonów i laptopów.

To nie koniec inwestycji na terenie przystani miejskiej nad malowniczą Narwią w Pułtusku.

Są już kolejne koncepcje dalszego zagospodarowania terenu w tym również plan przebudowy budynku na przystani. Wspominał o tym Mariusz Osica Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Pułtusku oraz Burmistrz Wojciech Gregorczyk. 

WIZUALIZACJA - budynek przystani w Pułtusku

Foto UM Pułtusk

REKLAMA

Zobacz także

Komentarze

Dodaj komentarz jako pierwszy