/Propozycja dla miłośników teatru

Propozycja dla miłośników teatru

“Teatr pod Dębem” zdobył uznanie pułtuskiej publiczności i jury podczas konkursu PTA-K odbywającego się w ramach Tradycji Teatralnych Pułtuska. Niebawem aktorzy z Nadleśnictwa Pułtusk powrócą na scenę MCKiS. Już 27 kwietnia o godz. 19:00 wystawią sztukę pt. “Rozmowy przy wycinaniu lasu”.

Nowością jest sposób zakupu biletów. Można nabyć je tradycyjnie od 14.04.2023 w sekretariacie MCKiS lub w kasie przed spektaklem, ale też on-line, na stronie: Bilety24 – Rozmowy przy wycinaniu lasu, Pułtusk, gdzie wybiera się dowolne miejsce na specjalnej mapie sali. Cena biletu: 25 zł.

O sztuce:

“Rozmowy przy wycinaniu lasu” to opowieść o drwalach, wiodących żywot na leśnej polanie. Rozmowy o tym i owym wypełniają czas drwalom, których głównym zajęciem jest czekanie. Codziennie czekają, aż przyjedzie Siekierowy i rozda im narzędzia pracy, by po zakończonej dniówce znów je zebrać. Chłopski filozof Macuga, naiwny Dunlop i lizus Zyzol chętnie słuchają różnych krwawych opowieści albo bajek o królewnach przecudnej urody i kapiących złotem pałacach. Pan Siekierowy właśnie przyjeżdża ze sprzętem i poufną informacją – będzie się wycinać las. Potem posadzi się kapustę, żeby przyciągnąć zające. Jak przywiążą się do tych okolic, a kapusta się skończy, przyjdą do sadu obgryzać drzewa. Sady zmarnieją – i o to głównie chodzi. Bo drzewa przynoszą same straty – przepisy nakazują tępić szkodniki, a trucizna jest droga, jesienią trzeba owoce zebrać, pomyśleć o transporcie, a to też kosztuje. Rozważania o kłopotach gospodarzy przerywa pojawienie się wniebowziętego Dunlopa, który zobaczył w lesie anioła. Wkrótce wyjaśnia się, że nieziemskiej urody istota jest kobietą z krwi i kości. Artystka Ethalia i towarzyszący jej w podróży dziennikarz Alex Jung zabłądzili w leśnej gęstwinie. Przejęty niespodziewaną wizytą tak niezwykłych gości Gajowy zapewnia, że służby leśne robią co mogą, wycinają las, ale inni wciąż go sadzą. (źródło: Spektakl “Rozmowy przy wycinaniu lasu” | Facebook)

O “Teatrze pod Dębem”:

Teatr tworzą pracownicy Nadleśnictwa Pułtusk działający w strukturach Pułtuskiego Stowarzyszenia Miłośników Muzyki i Kultury Łowieckiej. Został założony w 2015 roku na okoliczność uruchomienia projektu MCKiS w Pułtusku pt. Tradycje teatralne Pułtuska. Jest to oczywiście teatr amatorski, zrzeszający ludzi z pasją i chęcią niesienia kultury w formie teatru do małych miejscowości takich, jak: Pułtusk, Maków Mazowiecki czy Różan. Teatr został założony przez 6 pracowników Nadleśnictwa Pułtusk. W 2017 roku grupa powiększyła się o następne 6 osób, a obecnie liczy już 15 członków. Przez te kilka lat zdobyła wiele nagród w konkursie organizowanym przez MCKiS w Pułtusku, między innymi: nagrody za reżyserię, za najlepsze kreacje aktorskie oraz nagrody publiczności. (źródło: Spektakl “Rozmowy przy wycinaniu lasu” | Facebook)

Reżyserem spektaklu i założycielem “Teatru pod Dębem” jest Adam Gadomski, z którym przeprowadziliśmy wywiad na temat działalności teatralnej pułtuskich leśników:

fot. MCKiS Pułtusk