REKLAMA

Data publikacji: 15 paź 2022

Jeden z dziewięćdziesięciu... czyli, jak "Ganter" tu wylądował

Jeden z dziewięćdziesięciu... czyli, jak "Ganter" tu wylądował

Wylądował przy placu Józefa Piłsudskiego w Pułtusku i wszystko wskazuje na to, że zamierza tu osiąść. Dlaczego i skąd się tu wziął?

Gąsior, nieco inny niże te, które znamy, osiadł dzisiaj (14 października) przy remontowanym placu Piłsudskiego. Aktualnie dostęp do tego okazu jest chroniony, jednak zapewne niebawem będzie można obejrzeć go z bliska.

Jest elementem małej architektury i prawdopodobnie ma nawiązywać tematycznie do ekspozycji, która docelowo pojawi się na terenie placu.

Malowniczy „Ganter” jest darem od społeczności i włodarzy niemieckiego miasta partnerskiego dla Pułtuska. Jest jedną z ponad 90 tego typu rzeźb, które wylądowały już w miejscach publicznych na terenie niemieckiej gminy oraz poza jej granicami.

TAK PREZENTUJĄ SIĘ GANTERY W NIEMCZECH

Za całą inicjatywą tworzenia kolorowych gąsiorów, które możemy spotkać w różnych miejscach publicznych Ganderkesee stoi „Stowarzyszenie Promocji Projektów Społecznych – GanterART” z Niemiec. Eckhard Eichhorn, wiceprzewodniczący stowarzyszenia Ganter ART , wpadł kilka lat temu na pomysł, aby ustawić malowane rzeźby Gantera w gminie Ganderkesee. Promują artystyczne projekty w społeczności Ganderkesee. Forma gąsiora, która jest powielana, powstała w wyniku współpracy stowarzyszenia z artystą Delmenhorst Jürgenem Knappem. Do ozdabiania „Ganterów” zaproszono lokalnych artystów i malarzy. „Gantery” zaprojektowane przez artystów wyróżniają się, zapadają w pamięć, zwracają uwagę a tym samym promują sztukę w przestrzeni publicznej.

Każdy gąsior jest inny – ozdobiony artystycznie z odpowiednią symboliką w zależności od miejsca w którym ma stanąć. Tej symboliki nie brak pułtuskiemu gąsiorowi.

NIEKTÓRE MIEJSCA W KTÓRYCH GĄSIORY JUŻ WYLĄDOWAŁY

Dlaczego „gantery”?

Gęś znajduje się w herbie tego miasta a dalej idąc - „Ganter” tłumacząc z niemieckiego to gąsior. Inicjatorzy projektu artystycznego, którym są malownicze gąsiory uważają, że historia i tradycja w dużej mierze determinują wygląd miejsca lub miasta. "Aby móc dalej „żyć” poza tym, społeczność oprócz dbania o swoje korzenie i pomniki oraz podtrzymywania pamięci o historii potrzebuje ciągle nowych impulsów i wzbogacających pomysłów" - czytamy na stronie stowarzyszenia Ganter ART. Dla społeczności Ganderkesee "gantery" są elementem inspiracji, nowoczesności w połączeniu z tradycją regionu i historią.

Rzeźba, którą możemy zobaczyć w Pułtusku jest równocześnie symbolem współpracy międzynawowej obu miast. Umowę partnerską miasta podpisały we wrześniu 2018 roku.

Opr. na podstawie informacji: www.ganterart.de , www.gemeindeganderkesee.de

Tagi: #Ganderkesee #gąsior #miasta pertnerskie #Niemcy #turystyka

REKLAMA

Zobacz także

Komentarze

Dodaj komentarz jako pierwszy