REKLAMA

Data publikacji: 9 sie 2023

"To będzie duże wydarzenie" - wywiad z Anną Stasiak-Apelską

"To będzie duże wydarzenie" - wywiad z Anną Stasiak-Apelską

Czy można połączyć kabaret, koncert, teatr i patriotyzm? Okazuje się, że można!

Anna i Mariusz Stasiak-Apelscy są już zapewne dobrze znani miłośnikom teatru z naszego miasta. Jako założyciele Fundacji "Damy Radę -z Kulturą!" od 2018 roku prezentują w Pułtusku spektakle teatralne, wystawiane przede wszystkim przez aktorów Krakowskiego Teatru Komedia. Teraz mają dla pułtuszczan zupełnie nową propozycję. Już 12 sierpnia na zamku rozpocznie się Polski Festiwal Teatralny "Polska i Polacy poza PL". Przez cztery dni z rzędu będzie można uczestniczyć w nietypowych spektaklach, które łączą w sobie różne gatunki i konwencje: teatr, poezję, koncert i przedwojenny kabaret. Do naszego miasta przyjadą również artyści z zagranicy. O szczegółach zbliżającego się wydarzenia rozmawialiśmy z Anną Stasiak-Apelską.

Przed nami prawdziwy maraton wydarzeń teatralnych. Co będziemy mogli zobaczyć na pułtuskim zamku?

Do tej pory Fundacja "Damy Radę -z Kulturą!" wystawiała we współpracy z zamkiem w Pułtusku przede wszystkim spektakle Krakowskiego Teatru Komedia. 12 sierpnia rozpoczynamy Polski Festiwal Teatralny "Polska i Polacy poza PL" właśnie na zamku. Będą to cztery różnego rodzaju sztuki. Fundacja "Damy Radę -z Kulturą!" zaprosiła do współpracy teatry z Polski oraz z Litwy. Jako pierwszy możliwy będzie do przeżycia koncert w formie sztuki: "FRYDERYK CHOPIN - HOMO ARTIFEX". Myślą przewodnią koncertu jest zdanie J.W. Goethego: „Czasem drogo kosztuje ta odrobina życia i wolności”. To wielowymiarowy projekt, poetycko-muzyczny, stand up artystyczny, który jest jednocześnie koncertem, spektaklem i spotkaniem z publicznością, łącząc w sobie gatunki i mieszając konwencje. To przedstawienie to zapowiedź miłych wrażeń dla ucha i oka. Drugiego dnia Festiwalu zaprezentujemy sztukę pt. „Na wileńskiej ulicy”. Na scenariusz spektaklu składają się wiersze Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego z okresu jego pobytu w Wilnie, a także utwory Edwarda Hulewicza oraz znane piosenki z lat 30. i 40., śpiewane głównie po polsku, a także litewsku oraz w jidysz. Przedstawienie utrzymane jest w liryczno-sentymentalnej atmosferze Wilna, którego już nie ma... Trzeci dzień Festiwalu to muzyczny spektakl składający się z doskonałych piosenek okresu międzywojennego napisanych przez J. Tuwima i M. Hemara, które pomimo upływu czasu nadal są aktualne. Powód jest prosty: w kwestii miłości nie zmienia się nic. Nadal doprowadza nas do szału, łez, śmiechu i bankructwa. Te emocje towarzyszą nam przez życie… Jest to na spektakl z największymi przebojami międzywojennego kabaretu, którego bohaterowie wzruszą i rozbawią was swoimi wielkimi, miłosnymi uniesieniami. Natomiast ostatniego dnia Festiwalu Fundacja "Damy Radę z Kulturą!" zaprasza na sztukę Polskiego Teatru Studio pt. „Zapiski oficera armii czerwonej". Jest to sztuka bazująca na dramatycznych wydarzeniach z początku II Wojny Światowej i agresji Armii Czerwonej na polskie ziemie. Spektakl jest przede wszystkim psychologicznym rysem typowego przedstawiciela mentalności sowieckiej w czasach stalinowskich, który nie potrafi zdobyć się na samodzielne myślenie o zachowaniu. Pytanie, czy jednak ludzie się zmieniają...?

Zapewne data Festiwalu nie jest przypadkowa, w końcu ostatni spektakl odbędzie się 15 sierpnia.

Sztuki prezentowane w trakcie Festiwalu to hołd oddawany kunsztowi polskich twórców i artystów. Po pierwsze, celowo w Festiwalu uczestniczy m.in. Polski Teatr Studio z Wilna, by pokazać, że za granicą pielęgnowana jest polska tradycja i sztuka. Polacy za granicą oraz Polonia nie zapominają o swoich korzeniach. W prezentowanych spektaklach pojawiają się utwory takich artystów jak  J. Tuwim, M. Hemar, K.I. Gałczyński, M. Fogg i przede wszystkim F. Chopin. Należy naszą tradycję, kulturę i dziedzictwo narodowe przekazywać kolejnym pokoleniom. Ważna jest także formuła, która ma zaciekawić, być niekonwencjonalna. To nie zawsze lekcje historii w klasie. Często takie właśnie wydarzenia sprawiają, iż łatwiej nam przyswoić niektóre wiadomości. Pamiętajmy, że patriotyzm to nie tylko wywieszenie flagi w Dzień Niepodległości, to przede wszystkim codzienna postawa i taki jest właśnie zamysł Festiwalu.

Czy to nowy program Fundacji?

Festiwal Teatralny "POLSKA - POLACY POZA PL" organizujemy po raz pierwszy. To będzie duże wydarzenie. Projekt dofinansowywany jest z budżetu państwa - ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Mamy nadzieję, że stanie się on swego rodzaju tradycją. Planujemy organizację wydarzeń zarówno w Amfiteatrze zamku w Pułtusku, jak i w sali Maneż. Z pułtuskim zamkiem (światową stolicy Polonii) współpracujemy od 2018 r. wystawiając m.in. sztuki Krakowskiego Teatru Komedia. 

Jaka jest misja Fundacji "Damy Radę - z Kulturą!”?

Fundacja zakłada stałe i konsekwentne zwiększanie uczestniczenia Polaków w wydarzeniach kulturalnych oraz propagowanie wartości jakimi jest m.in. dziedzictwo narodowe. Chcemy, by teatry docierały do ludzi z różnych środowisk - stąd pomysł by wystawiać także za granicą z tłumaczeniem na właściwe języki obce. W tym zadaniu chcemy pokazać Polakom twórczość polskich teatrów działających za granicą.

Jak zrodził się pomysł, żeby taki festiwal zrealizować akurat w Pułtusku?

Ten wybór był dla nas naturalny. Jest to światowa stolica Polonii. Tu odbywają się liczne wydarzenia patriotyczne. Fundacja, we współpracy z Krakowskim Teatrem Komedia, zagrała tu ok. 30 razy organizując różnego rodzaju występy. Serdeczność osób zarządzających zamkiem i chęć stworzenia ciekawych projektów dla publiczności jest ogromna. Pułtuska publiczność to bardzo wdzięczni odbiorcy. Możliwość nocowania na zamku, zwiedzenia Wenecji Mazowsza oraz łatwy dojazd sprawia, że jest tu także dużo turystów. Sam zamek w sobie prezentuje ciekawą historię; był to przecież zamek biskupów płockich. Stąd właśnie ten wybór.

WSTĘP NA WSZYSTKIE WYDARZENIA W RAMACH FESTIWALU - BEZPŁATNY

Tagi: #15 sierpnia #Damy Radę z Kulturą&quot # #Kultura #Polska #zamek #zamek Pułtusk

REKLAMA

Zobacz także

Komentarze

Dodaj komentarz jako pierwszy