REKLAMA

Data publikacji: 14 kwi 2023

RUSZA KWALIFIKACJA WOJSKOWA! CO POWINIENEŚ WIEDZIEĆ?

RUSZA KWALIFIKACJA WOJSKOWA! CO POWINIENEŚ WIEDZIEĆ?

Rozpoczyna się kwalifikacja wojskowa na terenie administrowanym przez Wojskowe Centrum Rekrutacji w Wyszkowie. Kwalifikacja wojskowa to nie tylko określenie Twojej zdolności do służby wojskowej. To także okazja, żeby dowiedzieć się, jak zostać żołnierzem. Tegoroczna kwalifikacja wojskowa w Polsce potrwa od 17 kwietnia do 21 lipca.

Zgodnie z Obwieszczeniem Wojewody Mazowieckiego z dnia 23 marca 2023 r. o przeprowadzeniu kwalifikacji wojskowej w 2023 r. powiatowe komisje lekarskie na terenie administrowanym przez Wojskowe Centrum Rekrutacji w Wyszkowie przeprowadzą kwalifikację wojskową na terenie powiatu pułtuskiego, ostrowskiego i wyszkowskiego.

Kwalifikacja Wojskowa dla gmin: Gzy, Obryte, Pokrzywnica, Pułtusk, Świercze, Winnica, Zatory Pułtusk będzie prowadzona w dniach 17 kwietnia - 4 maja br. w godz. 8.30 – 14.30 w budynku Akademii Humanistycznej przy ul. Adama Mickiewicza 36 B. Przerwa w pracach komisji: 02.05.2023 r.

Następnie w dniach 4-25 maja kwalifikacja wojskowa będzie prowadzona w godz. 8.00 – 16.00 na terenie powiatu ostrowskiego. Obejmuje Miasto Ostrów Mazowiecka i gminy: Andrzejewo, Boguty – Pianki, Brok, Małkinia Górna, Nur, Ostrów Mazowiecka, Stary Lubotyń, Szulborze Wielkie, Wąsewo, Zaręby Kościelne.

Od 8-29 maja 2023 r., w godz. 8.00 – 14.00 będzie prowadzona na terenie powiatu wyszkowskiego.

KIEDY KWALIFIKACJA WOJSKOWA W INNYCH REGIONACH MAZOWSZA?

KLIKNIJ I POBIERZ HARMONOGRAM

Każdy wezwany na kwalifikację wojskową ma obowiązek stawić się przed komisją. To obowiązek obywatelski wynikający z przepisów prawa. Jeżeli ktoś nie może stawić się w wyznaczonym terminie, powinien zawiadomić o tym wójta lub burmistrza/prezydenta. (Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji)

Na kwalifikację stawią się:

  • mężczyźni, którzy w danym roku kalendarzowym kończą 19 lat (w tym roku będą to więc wszyscy mężczyźni urodzeni w 2004 roku)
  • mężczyźni urodzeni w latach 1999-2003, którzy do tej pory nie wzięli udziału w kwalifikacji wojskowej i w związku z tym nie posiadają orzeczonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej
  • wszyscy, którzy w latach 2021-2022 zostali uznani za czasowo niezdolni do służby wojskowej, a termin ich „niezdolności” kończy się przed upływem terminu tegorocznej kwalifikacji – kwalifikacja przedłuży ich niezdolność lub podniesie kategorię z powodu poprawy stanu zdrowia
  • wszyscy, którzy w latach 2021-2022 zostali uznani za czasowo niezdolni do służby wojskowej, a termin ich „niezdolności” kończy się po upływie terminu tegorocznej kwalifikacji – jeśli wystąpili z takim wnioskiem (jednym słowem wszyscy ci, którzy chcą odbyć służbę wojskową, a stan ich zdrowia na tyle się poprawił, że mogą się ubiegać o zmianę kategorii wojskowej)
  • kobiety urodzone w latach 1999-2004, które w roku szkolnym lub akademickim 2022/2023 kończą studia wyższe lub naukę w szkołach policealnych na kierunkach przydatnych Siłom Zbrojnym RP, np. medycznych, weterynaryjnych, psychologicznych, ratownictwa medycznego
  • wszyscy, którzy zainteresowani są służbą wojskową w wieku 18-60 lat

Szczegółowe informacje w rozporządzeniu https://bit.ly/3FO9KYY

Opr. na podstawie informacji Szefa Sekcji Promocji por. Wojciecha Szydlaka WCR w Wyszkowie oraz www.wcrwyszkow.wp.mil.pl.

Tagi: #kwalifikacja wojskowa #Mazowsze #Ostrów Mazowiecka #terminy kwalifikacji wojskowej 2023 #Wojskowe Centrum Rekrutacji w Wyszkowie #Wyszków

REKLAMA

Zobacz także

Komentarze

Dodaj komentarz jako pierwszy