REKLAMA

Data publikacji: 21 maj 2023

Nieproszony "gość"... Strażacy wezwani do Gnojna

Nieproszony "gość"... Strażacy wezwani do Gnojna

Strażacy z OSP Głodowo zostali wezwani dzisiaj (21.05.2023) na teren jednej z działek w Gnojnie. Powód - nieproszony "gość", który jest jadowity i pod częściową ochroną.

Na swoim profilu Facebook OSP Głodowo informuje o dzisiejszej akcji.

Godz. 12.37 wyjeżdżamy do usunięcia żmii z działki w miejscowości Gnojno. Żmija cała i zdrowa została przetransportowana do lasu i wypuszczona na wolność.

OSP Głodowo

Ten jedyny żyjący w Polsce gad jadowity unika człowieka, lecz sprowokowany może zaatakować.

Żmija zygzakowata jest jedynym jadowitym dziko występującym wężem w Polsce. Najłatwiej rozpoznać ją po charakterystycznym zygzaku na grzbiecie. Pamiętajmy, że żmija zygzakowata jest gatunkiem chronionym, objętym częściową ochroną gatunkową. Jak postępować, gdy spotkamy ją na swojej drodze?

Żmija to gatunek płochliwy i skryty, a co za tym idzie, unikający człowieka. Wąż ten atakuje tylko wtedy gdy zostanie to tego zmuszony. Ewentualne ukoszenie poprzedza ostrzegawczym syczeniem, dlatego ukąszenia zdarzają się bardzo rzadko. Zazwyczaj do ukąszenia dochodzi dopiero wtedy, gdy zwierzę nie ma innego wyjścia i musi się bronić. Ataki bez uprzedzenia są sporadyczne i zwykle spowodowane są nagłym nadepnięciem.

Aby nasze przydomowe ogródki nie stały się atrakcyjnym miejscem dla żmij, wystarczy je  uporządkować oraz regularnie wykaszać trawę.

Spotykając żmije należy przede wszystkim zachować spokój i nie zbliżać się do niej. Wówczas żmija sama powinna się od nas oddalić. Żmije możemy spotkać na wszelkiego rodzaju terenach otwartych m.in. łąkach, obrzeżach lasów, na polach uprawnych. W otoczeniu człowieka bywa spotykana w miejscach o wysokiej trawie oraz tam, gdzie może się łatwo ukryć, takich jak składowiska drewna czy sterty kamieni.

W wypadku, gdy nastąpiło ukoszenie żmii należy unieruchomić pokąsaną kończynę (żmija atakuje zwykle do wysokości kostek.) oraz wezwać pomoc medyczną. Można również zastosować opaskę uciskową powyżej miejsca ukąszenia. Ukąszenie w przypadku dorosłego, zdrowego człowieka powinno obyć się bez komplikacji. Większą czujność należy zachować w odniesieniu do ukąszonych dzieci, osób starszych, osób z chorobami serca czy będących pod wpływem alkoholu.

Warto też pamiętać, że głównym pożywieniem żmii są gryzonie, takie jak myszy i norniki, co jest bardzo korzystne z punktu widzenia człowieka. Obecność tych gadów w naszym otoczeniu świadczy o tym, że nasz lokalny ekosystem jest w dość dobrej kondycji.  

Pamiętajmy, że żmija zygzakowata jest gatunkiem chronionym, objętym częściową ochroną gatunkową. W celu ich ochrony ustanowiono szereg zakazów, takich jak zakaz umyślnego zabijania i okaleczania, zakaz chwytania, przetrzymywania, niszczenia siedlisk, schronień, a także umyślnego płoszenia i niepokojenia żmij. Złamanie tych zakazów jest traktowane jako wykroczenie, jego popełnienie wiąże się z orzeczeniem kary aresztu lub grzywny.

Opr. na podstawie info. i foto OSP Głodowo/ www.gov.pl

Tagi: #OSP Głodowo #straż pożarna #żmija zygzakowata

REKLAMA

Zobacz także

Komentarze

Dodaj komentarz jako pierwszy