REKLAMA

Data publikacji: 22 lis 2022

Kuźnia Kurpiowska kultywuje polską tradycję! Za nami kolejne warsztaty z Haftu Kurpiowskiego. Tym razem na tiulu.

Kuźnia Kurpiowska kultywuje polską tradycję! Za nami kolejne warsztaty z Haftu Kurpiowskiego. Tym razem na tiulu.

W sobotę 19 listopada 2022 r. w Kuźni Kurpiowskiej odbyło się ostatnie spotkanie, na którym wręczono certyfikaty ukończenia warsztatów prowadzonych przez mistrza tradycji - Elżbietę Wróbel. Uczestniczki od kwietnia br. brały udział w warsztatach pt. ,,Haft Kurpiowski na tiulu''.

Początki nie były łatwe. Tiul czyli lekka, ażurowa, zazwyczaj bawełniana tkanina wymaga ogromnej precyzji i cierpliwości. Na szczęście uczestniczki były w dobrych rękach i z każdymi zajęciami nabywały większej wprawy. To za sprawą mistrza tradycji- Elżbiety Wróbel. Pani Ela od kwietnia do listopada, w prawie każdą sobotę w spokojny i metodyczny sposób przekazywała swoją wiedzą na temat haftu.

Jak sama wspomina, tajniki haftu poznała jeszcze w latach 80-tych a po zlikwidowaniu Cepelii była przekonana, że moda na rękodzieło już nie wróci. Na szczęście w tej kwestii Pani Ela akurat się myliła. Moda na tradycję i regionalizm w ostatnich latach wróciła ze wzmożoną siłą, a dzięki miłośnikom kultury kurpiowskiej, dziś w pniewskiej kuźni kolejne osoby mogły nauczyć się tego, co od wieków nasi przodkowie przekazywali sobie z pokolenia na pokolenie.

To za sprawą Pani Haliny Witkowskiej oraz Sylwii Sojkowskiej-Affelskiej dziś w Kuźni Kurpiowskiej realizowany jest kolejny projekt. Jedną z nich zapytaliśmy, jak dokładnie wyglądały warsztaty:

Dziewczyny przez siedem miesięcy spotykały się w Kuźni, aby poznać tajniki wykonywania haftu na tiulu. Celem projektu było utrzymanie przekazu międzypokoleniowego wewnątrz określonej wspólnoty lokalnej – Kurpi z Puszczy Białej. Podczas warsztatów uczestniczki poznały tradycyjne wzory, elementy i techniki wykonywania haftu na tiulu oraz nauczyły się również w jaki sposób naprawiać zniszczone elementy hafciarskie oraz jak wykorzystać haft we współczesnym wzornictwie. Przez ten czas, Kuźnia Kurpiowska w Pniewie była nie tylko miejscem zdobywania unikatowej wiedzy i umiejętności, ale miejscem spotkań wyjątkowych kobiet, energicznych, twórczych i otwartych na nowe  doświadczenia. Kobiet, które świetnie się u nas czuły i jeszcze lepiej bawiły w swoim towarzystwie …. Taka jest po prostu Kuźnia Kurpiowska w Pniewie, przyciąga wyjątkowe osoby ;)

- informuje Sylwia- koordynator i pomysłodawca projektu,

Czy było warto? Efekty widoczne na zdjęciach oraz uśmiechnięte twarze uczestniczek mówią same za siebie.

To już kolejna edycja warsztatów z haftu kurpiowskiego. W ubiegłym roku uczestniczki pracowały na płótnie a zajęcia prowadziła niezastąpiona Halina Witkowska.

Projekt pn. „Haft kurpiowski na tiulu” został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Partnerem projektu było Muzeum Regionalne w Pułtusku.

autor: J K

Tagi: #Haft #Halina Witkowska #Kurpie #Kuźnia #Kuźnia kurpiowska #Pułtusk #tradycja #Warsztaty

REKLAMA

Zobacz także

Komentarze

Dodaj komentarz jako pierwszy