REKLAMA

Data publikacji: 22 gru 2023

Koronawirus: Podsumowanie ostatnich 14 dni w naszym powiecie

Koronawirus: Podsumowanie ostatnich 14 dni w naszym powiecie

Dziś mija 14 dzień, od kiedy informujemy Państwa na naszej stronie jaki stan epidemiologiczny jest w naszym powiecie, województwie a także w kraju.

Informacje które przekazujemy w formie artykułów oraz infografik są przygotowane na podstawie danych umieszczanych na stronach internetowych:

Dane z kraju oraz ze świata pozyskujemy ze strony arcgis.com Interaktywna mapa na której on-line, na bieżąco można śledzić dane przedstawiające skalę covid-19 na terenie całego kraju.

MAPA POD LINKIEM:

https://www.arcgis.com/apps/opsdashboard/index.html#/deaceebc69a3412c8b7699e3e025e213

Aby lepiej zobrazować sytuację przygotowaliśmy poniższy wykres:

W naszym powiecie przez ostatnie 14 dni liczba osób objętych kwarantanną wzrosła do 64 a liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym wzrosła do 100. Mieliśmy również przypadek hospitalizacji z powodu podejrzenia koronawirusa (12.03.2020) jednak trwało to tylko jeden dzień. W powiecie pułtuskim nie stwierdzono natomiast zakażenia koronawirusem.

Co oznaczają w praktyce pojęcia takie jak:

CO OZNACZA HOSPITALIZACJA Z POWODU KORONAWIRUSA?

Zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Zdrowia z 14 marca osoby hospitalizowane z powodu koronawirusa to pacjenci, u których stwierdzono zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 lub wywołaną przez niego chorobę zakaźną COVID-19. Leczenie i izolacja w warunkach domowych są jednak możliwe, jeśli taką decyzję wyda lekarz. Oznacza to, że osoby z lekkimi objawami lub przechodzące COVID-19 bezobjawowo mogą, jeśli tak zaleci specjalista, pozostać w domu. Muszą jednak przestrzegać zasad izolacji domowej, a także informować służby medyczne o nasileniu objawów.

Stan osoby hospitalizowanej zwykle wiąże się z nasilonymi objawami, a czasem również stanem ciężkim, który wymaga zastosowania respiratorów i innych metod leczenia szpitalnego. W takich wypadkach konieczne jest poddanie się obowiązkowej hospitalizacji.

CO OZNACZA KWARANTANNA?

Dotyczy osób zdrowych, o których wiadomo, że miały bliski kontakt z osobami zakażonymi lub podejrzanymi o zakażenie koronawirusem. Od 15 marca obowiązkową kwarantanną objęte są wszystkie osoby wracające z zagranicy.

Uwaga, osoba wracająca z zagranicy niemająca możliwości odbycia kwarantanny w domu, będzie odbywać ją w miejscu wskazanym przez służby w ośrodku (taka informacja zostanie przekazana podczas przekraczania granicy).

Taka osoba przez dwa tygodnie (liczone od chwili ostatniego kontaktu z zakażonym lub dnia powrotu z zagranicy) ma całkowity zakaz wychodzenia z domu - nawet gdy czuje się dobrze i nie przejawia żadnych objawów choroby. Dotyczy to również wizyt u lekarza, wyjść do sklepu, spacerów w psem. U osoby odbywającej kwarantannę zakazane są również odwiedziny.

Gdy taka osoba poczuje się gorzej, szczególnie jeśli pojawi się gorączka, kaszel, problemy z oddychaniem, powinna natychmiast zawiadomić telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub obserwacyjno-zakaźnego szpitala.

CO OZNACZA NADZÓR EPIDEMIOLOGICZNY?

Nadzór epidemiologiczny jest łagodniejszy od kwarantanny. Zarządzany jest na 14 dni na podstawie wywiadu epidemiologicznego przeprowadzonego przez inspekcję sanitarną. Taką formą redukowania ryzyka rozprzestrzeniania się koronawirusa zaleca się, gdy dana osoba nie miała bezpośredniego kontaktu z osobą zakażoną, ale przebywała z nią np. w jednym budynku. Osoby objęte nadzorem epidemiologicznym powinny ograniczać wyjścia z domu i kontakty z innymi osobami, zalecana jest też praca zdalna. Kolejna ważna kwestia to monitorowanie swojego stanu zdrowia oraz pomiar temperatury dwa razy dziennie. W przypadku zauważenia objawów chorobowych należy o sytuacji poinformować służby sanitarne.

ŹRÓDŁA:

Codziennie na naszej stronie publikujemy informację związane z aktualną sytuacją w naszym powiecie, województwie oraz w kraju.

https://pultusk.news/2020/03/25/pultuszczanie-na-kwarantannie-aktualna-sytuacja-epidemiologiczna-w-powiecie/

autor: J K

Tagi: #koronawirus na Mazowszu #koronawirus w Polsce #koronawirus w Pułtusku

REKLAMA

Zobacz także

Komentarze

Dodaj komentarz jako pierwszy