REKLAMA

Data publikacji: 26 lut 2024

Delulu, pov i rel.... Co to znaczy?

Delulu, pov i rel.... Co to znaczy?

Niedawno na portalu nadwyraz.com opublikowano raport dotyczący języka młodzieży. Wskazano w nim m.in. 15 słów o największej frekwencji użycia. Materiał badawczy autorzy raportu pozyskali z portali społecznościowych.

raport_mlodziezowy_2023_blog_nadwyrazcom-3.jpg

www.nadwyraz.com

Co oznaczają najpopularniejsze słowa młodzieżowe? Przytaczamy definicje pięciu pierwszych słów:

pov (ponad 11% zgromadzonego materiału) - akronim od angielskiego wyrażenia point of view, czyli ‘punkt widzenia’. Oznacza historię przedstawianą z perspektywy jej uczestnika. Hasło pov bardzo często pojawia się pod filmikami zamieszczanymi na Instagramie i TikToku, które kręcone są z punktu widzenia bohatera nagrania.

rel (ponad 10%) – wyraz powstały w wyniku ucięcia tematu słowotwórczego w angielskim słowie relatable. Oznacza ‘mam to samo’, ‘czuję to samo’. Rel określa sytuację bądź przeżycie, z którymi rozmówcy mogą się utożsamić.

slay (ponad 4%) - o nieco zmienionym pierwotnym znaczeniu (w języku angielskim slay oznacza dosłownie ‘zabić, zniszczyć’). W języku młodzieży ten neologizm znaczeniowy to potoczne określenie czegoś bardzo dobrego, imponującego, zachwycającego albo kogoś, kto wzbudza podziw i imponuje; czasem też odnosi się do atrakcyjnego wyglądu. Jest to wyraz pozytywnych emocji – może być także okrzykiem zadowolenia.

inba (3,92%)- określenie wydarzenia, które wywołuje negatywne emocje, na przykład kłótni lub awantury będącej najczęściej burzą w szklance wody (synonim młodzieżowych słów: masakraprzypałdrama). Najprawdopodobniej inba wywodzi się od angielskiego rzeczownika imbalance oznaczającego ‘brak równowagi’.

UwU (3,67%) - coś ślicznego, uroczego, słodkiego. Jest używany, gdy czujemy się szczególnie szczęśliwi. Kojarzy się z wizerunkami postaci z mangi i anime.

Na dalszych miejscach znalazły się m.in.:

Rizz – pojęcie wywodzące się z angielskiego słowa charisma, oznaczające zestaw cech pozwalających wpływać na innych, urok osobisty.

Delulu (ang. delusional ‘cierpiący na urojenia’) – wywodzi się z angielskiego określenia na osobę mającą urojenia. Opisuje kogoś, kto jest nadmiernie zauroczony swoim idolem lub osobą z otoczenia i wierzy we wzajemność uczuć. 

Side-eye – określa spojrzenie rzucane skośnie, które komunikuje zdziwienie, zażenowanie, niechęć czy niezadowolenie.

 

Pełny raport i definicje wszystkich najpopularniejszych słów młodzieżowych można znaleźć na stronie www.nadwyraz.com.

Definicje: www.nadwyraz.com

autor: A D

REKLAMA

Zobacz także

Komentarze

Dodaj komentarz jako pierwszy