REKLAMA

Data publikacji: 4 mar 2024

Gminne obchody Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych w Świerczach

Gminne obchody Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych w Świerczach

Z Gminą Świercze związanych było wielu Żołnierzy Niezłomnych, między innymi: Konstanty Kociszewski ps. Górka, Józef Łukaszewicz ps. Kruk czy Mieczysław Dziemieszkiewicz ps. Rój. 1 marca mieszkańcy oddali im hołd składając kwiaty, organizując apel, wystawę , bieg i wieczorny Marsz Tropem Wilczym. Gminne obchody zorganizowane zostały z inicjatywy Wójta Adama Misiewicza przez SP Świercze, SP Strzegocin, OSP Świercze , WTZ w Świeszewie, 428 WDH Wodospady, Marka Dudę z 13PP, Remigiusza Dudka oraz Mateusza Malinowskiego.

Obchody rozpoczęto od złożenia kwiatów przez gminne delegacje przy pomnikach "Roja" i "Mazura" w Szyszkach, "Kruka" w Klukowie oraz "Górki" w Świerczach. Uczniowie SP Świercze zorganizowali uroczysty apel, na którym przywołali Niezłomnych z terenu gminy.

Pamięć o Żołnierzach Wyklętych jest ważna, szczególnie w dzisiejszych czasach. To oni oddali życie za wolną i niepodległą Polskę, ich świadectwo nie może zostać wymazane z naszej historii. (...) Dzisiejsze obchody to piękne patriotyczne świadectwo naszej gminnej społeczności.

Uczniowie SP Świercze oraz SP Strzegocin wzięli udział w ogólnopolskim Biegu Tropem Wilczym, w którym pokonali symboliczny dystans 1963 m (rok śmierci ostatniego Wyklętego Józefa Franczaka ps. Lalek).

Ciekawą formę uczczenia pamięci o Niezłomnych zaproponowali druhowie OSP Świercze. Podczas wieczornego Marszu Tropem Wilczym przez las, mieszkańcy mogli choć na chwilę wcielić się w rolę Żołnierzy Wyklętych oraz poznać lokalną historię. Wydarzenie zakończone zostało wspólnym ogniskiem.

Do dnia 15.03.2014 r. w Świerczach przy ulicy Pułtuskiej 26 można zobaczyć wystawę plenerową pt. "Witold Pilecki", przygotowaną przez Instytut Pamięci Narodowej.

autor: M M

Tagi: #Świercze #OSP Świercze #Żołnierze Wyklęci #Artystyczny Zespół Estradowy #Bieg Tropem Wilczym

REKLAMA

Zobacz także

Komentarze

Dodaj komentarz jako pierwszy