REKLAMA

Data publikacji: 30 maj 2023

Fafernuchy, gra na harmonii i zajęcia z etnografem - spotkanie dla dzieci w Kuźni Kurpiowskiej

Fafernuchy, gra na harmonii i zajęcia z etnografem - spotkanie dla dzieci w Kuźni Kurpiowskiej

W minioną środę w Kuźni Kurpiowskiej w Pniewie odbyły się zajęcia dla dzieci w ramach programu EtnoPolska, w który włączyło się Koło Gospodyń Wiejskich w Dębinach "Nad Stawem".

Sylwia Słojkowska-Affelska, etnograf z Muzeum Regionalnego w Pułtusku przekazała najważniejsze informacje na temat Kurpiów Białych i kultury kurpiowskiej. Dzieci zwiedzały izby kurpiowskie, oglądały, często po raz pierwszy w życiu, zgromadzone tam sprzęty i stroje. Podczas wizyty w kuźni nie mogło zabraknąć również tradycyjnych przysmaków. Uczestnicy przygotowywali kurpiowskie fafernuchy zgodnie ze wskazówkami Haliny Witkowskiej.

Jeśli kultura kurpiowska, to także dobra muzyka. Na harmonii pedałowej zagrał Krystian Nowosielski. Dzieci mogły również same spróbować swoich sił w grze na instrumencie.

Zaplanowane są już kolejne wydarzenia w ramach projektu "Kurpiowskie wakacje nad stawem - mali dębiniacy poznają kulturę kurpiowską", który jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego - program Narodowego Centrum Kultury: EtnoPolska. Edycja 2023.

Fot.: Facebook Kuźnia Kurpiowska

Tagi: #KGW #Kurpie #Kuźnia kurpiowska #Pułtusk

REKLAMA

Zobacz także

Komentarze

Dodaj komentarz jako pierwszy