REKLAMA

Data publikacji: 17 kwi 2024

Dzień Sapera 2024

Dzień Sapera 2024

Na zaproszenie Samorządu Powiatu Pułtuskiego, Samorządu Gminy Pułtusk, Stowarzyszenia “Wspólnota Polska” Dom Polonii w Pułtusku i Koła Nr 24 Stowarzyszenia Saperów Polskich im. 1. Batalionu Saperów w Pułtusku, w poniedziałek, 15 kwietnia 2024 r. na terenie Domu Polonii w Pułtusku odbyła się uroczystość z okazji Święta Wojsk Inżynieryjnych, czyli Dnia Sapera.

Święto obchodzone jest corocznie 16 kwietnia, a zostało ustanowione w 1946 roku w pierwszą rocznicą forsowania przez 1 Armię Wojska Polskiego linii Odry i Nysy Łużyckiej. W tym dniu w Warszawie odbywają się centralne obchody Święta Wojsk Inżynieryjnych – msza św. w Katedrze Polowej Wojska Polskiego, a następnie uroczystość przy pomniku “Chwała Saperom”.

Wartę honorową wystawiło I Liceum Ogólnokształcące Centrum Naukowo-Biznesowego im. 13 Pułku Piechoty w Pułtusku – uczniowie: Szymon Jaszczułt i Bartosz Kaczmarczyk, w asyście pocztów sztandarowych. Dowódcą uroczystości był uczeń Mateusz Obłuski. Krótką prelekcję wygłosił Michał Świdwa – pracownik Muzeum Regionalnego w Pułtusku, członek Stowarzyszenia Saperów Polskich, rekonstruktor i członek Pułtuskiej Grupy Rekonstrukcji Historycznej im. 13 Pułku Piechoty działającej przy Pułtuskim Towarzystwie Społeczno-Kulturalnym. Następnie ksiądz, katecheta Liceum Ogólnokształcącego im. Piotra Skargi w Pułtusku, kapelan 64. Batalionu Lekkiej Piechoty w Pomiechówku, porucznik Michał Piekarski, odmówił modlitwę za zmarłych i poległych przy rozminowaniu Północnego Mazowsza saperów.

Wiązanki kwiatów podczas uroczystości złożyli przy tablicach upamiętniających żołnierzy I Batalionu Saperów poległych podczas rozminowania kraju w latach 1945-1948 przedstawiciele samorządów: Powiatu Pułtuskiego oraz Gminy Pułtusk, przedstawiciele Kombatantów, Stowarzyszenia “Wspólnota Polska” – Domu Polonii w Pułtusku, Stowarzyszenia Saperów Polskich, służb mundurowych, pułtuskich stowarzyszeń, organizacji społecznych i politycznych, instytucji, szkół i przedsiębiorstw.

Po ceremonii składania kwiatów głos zabrał generał brygady Wojska Polskiego w stanie spoczynku doktor Bogusław Bębenek, prezes Koła nr 24 Stowarzyszenia Saperów Polskich im. 1 Batalionu Saperów w Pułtusku, który podziękował za przygotowanie, za udział w uroczystościach, zaprosił na centralne obchody Święta Wojsk Inżynieryjnych oraz w imieniu Samorządu Gminy Pułtusk na poczęstunek wojskową grochówką.

REKLAMA

Zobacz także

Komentarze

Dodaj komentarz jako pierwszy