/O Kiermaszu Kurpiowskim na antenie KRDP

O Kiermaszu Kurpiowskim na antenie KRDP

Już jutro w naszym mieście odbędą się “Spotkania ze Sztuką Wielkanocną Kurpi”, które w tym roku organizowane są w nowej, rozszerzonej formule. Oprócz warsztatów zaplanowano także m.in. kiermasz i koncert pieśni regionalnych. O szczegółach tego niezwykłego wydarzenia opowiedzieli wczoraj na antenie KRDP Andrzej Popowicz, Dyrektor Muzeum Regionalnego w Pułtusku i Janusz Pawlak, Koordynator Biura Regionalnego Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi z siedzibą w Pułtusku.

Janusz Pawlak przedstawił program jutrzejszej imprezy i podkreślił jej nowy, wyjątkowy charakter:

Chcę pokazać społeczności pułtuskiej, że możemy poszerzyć tę imprezę o artystów z Kurpi Zielonych. To co u nich przetrwało i jest kultywowane, to jest coś przepięknego. (…) Chcemy to wszystko po raz pierwszy “okrasić” muzyką regionalną. Wystąpią harmoniści i z Puszczy Białej, i z Puszczy Zielonej, a gwiazdami tego spotkania będą p. Apolonia Nowak, wybitna śpiewaczka regionalna Puszczy Zielonej i p. Witold Kuczyński, człowiek instytucja, jeśli chodzi o pracę w regionie, tancerz, choreograf, śpiewak.

Z kolei Andrzej Popowicz zarysował krótko historię “Spotkań ze Sztuką Wielkanocną Kurpi”, które odbywają się w Pułtusku od lat i opowiedział dlaczego to wydarzenie cieszy się dużym zainteresowaniem:

Mam wrażenie, że wraca moda na “ludowszczyznę”, na motywy regionalne w wyrobach codziennego użytku – i to cieszy. Myślę też, że warsztaty to zawsze ogromna frajda dla dzieci i dorosłych. Gdybyśmy przejrzeli archiwalne zdjęcia z poprzednich jarmarków, zobaczylibyśmy jak wiele osób znanych w Pułtusku, i to mężczyzn, brało udział w warsztatach i w jaki sposób zapamiętywało się w wykonywaniu tych pisanek, czy kiedyś jeszcze wycinanek.

Rozmowa dotyczyła także innych wydarzeń związanych z kultywowaniem tradycji regionalnych, m.in. Niedzieli Palowej w Łysych, która odbędzie już 2 kwietnia.

Całą audycja do odsłuchania na stronie:

Gość Dnia 30.03.2023 Andrzej Popowicz, Janusz Pawlak Wielkanocny Kiermasz Kurpiowski w Pułtusku – KRDP – Pogodnie każdego dnia

fot. Facebook KRDP