/Powiedział Bartek, że dziś…

Powiedział Bartek, że dziś…

Taki dzień zdarza się tylko raz w roku! Dzisiaj nikt nie liczy kalorii. Wszystkie diety odchodzą w zapomnienie. Możemy wcinać łakocie do upadłego… A może by tak w przerwie na kawę i pączka poczytać nieco ciekawostek i wziąć udział w smakowym starciu…

Smakowite starcie. Co wolisz jeść?

1. Czy wiesz, żeTłusty czwartek ściśle związany jest z kalendarzem świąt katolickich i co roku obchodzimy go w czwartek poprzedzający Środę Popielcową. Tradycja tłustego dnia wywodzi się jednak jeszcze ze zwyczajów pogańskich. W ten sposób świętowano ponoć koniec zimy.

2. Tłusty czwartek kojarzy nam się ze słodkościami, ale nie zawsze tak było. Pączki w słodkiej wersji zjadane są w tym dniu dopiero od XVI wieku. Wcześniej pączki wyrabiało się z ciasta chlebowego i nadziewało się je mięsem.

3. Z marmoladą, z czekoladą, a może z karmelem? Każdy znajdzie coś dla siebie. Jednak jeszcze 200-300 lat temu słodkie pączki nadziewano orzeszkami i migdałami.

4. Mięciutki, pulchny… ale dopiero od XVIII wieku. Wtedy zaczęto bowiem dokładać do ciasta drożdże. Wcześniej pączki były tak twarde, że ponoć można było nawet… podbić nimi komuś oko.

5. W tłusty czwartek Polacy zjadają około… 100 mln pączków!

Tłusty czwartek to nie tylko okazja do jedzenia, ale i do rodzinnego pichcenia. Przedstawiamy prosty przepis na babcine faworki. Sprawdzony 😉

BABCINE FAWORKI

7 żółtek

szklanka mąki

łyżka spirytusu, wódki lub octu

szczypta proszku do pieczenia

olej do smażenia

Odmierz szklankę mąki i przesiej ją przez sitko. Zrób w mące wgłębienie i wbij żółtka. Na szklankę mąki zazwyczaj potrzeba ich 7, ale czasami trzeba dodać jedno więcej lub dosypać trochę mąki. W czasie wyrabiania kontroluj więc konsystencję ciasta. Po włożeniu żółtek, dodaj łyżkę alkoholu lub octu i szczyptę proszku do pieczenia. Wyrób ciasto, a potem uderzaj je energicznie wałkiem, by nabrało powietrza. Ciasto należy rozwałkować cienko, w przeciwnym razie faworki będą zbyt twarde. Wytnij z ciasta paski, natnij je nożem i uformuj chruściki. Na głębokiej patelni rozgrzej olej. Faworki smaż aż lekko się zarumienią. Wykładaj je delikatnie na ręcznik papierowy, by odsączyć tłuszcz. Gdy przestygną, oprósz je cukrem pudrem. SMACZNEGO!

źródła: https://www.polskieradio.pl/18/4386/Artykul/1576429,Bardzo-tlusty-dzien https://kurierhistoryczny.pl/artykul/krotka-historia-paczkow,254 https://ciekawostki.online/ciekawostki/451/o-tlustym-czwartku/1/