/PEŁNO ICH W OKOLICY. CZY SĄ GROŹNE?
biedronka azjatycka

PEŁNO ICH W OKOLICY. CZY SĄ GROŹNE?

Do Pułtuska dotarły biedronki azjatyckie. Internauci informują o wzmożonej aktywności tych owadów. Często wybierają sobie nasłonecznioną ścianę budynków, lub dostają się do mieszkań, gdzie gromadzą się licznie. Biedronki azjatyckie gromadzą się również we framugach okiennych czy futrynach. Należy uważać na te owady – gryzą i mogą uczulać.

Wzmożona aktywność tych owadów obserwowana jest w okresie jesienno-zimowym, kiedy szukają sobie miejsca, w którym mogą “przezimować”. Biedronki azjatyckie inaczej nazywane Arlekiny (Harmonia axyridis) w Polsce pojawiły się po raz pierwszy w 2006 roku w Poznaniu. Od tamtego czasu plagę tych owadów możemy obserwować w październiku.

biedronka azjatycka

Arlekiny są nie tylko uciążliwe, ale także groźne. Są gatunkiem inwazyjnym i mogą być niebezpieczne dla ludzi, szczególnie dla alergików. Biedronki azjatyckie gryzą.  Owady te wydzielają płyny obronne, które mogą być szkodliwe dla oczu. Alergicy po kontakcie z biedronkami azjatyckimi mogą zaobserwować alergie skórne i problemy z oddychaniem.

Biedronki azjatyckie są średniej wielkości, o bardzo zmiennym ubarwieniu – od żółtego i pomarańczowego, przez czerwone aż do czarnego. Ciało biedronki azjatyckiej jest owalne, wypukłe, o długości 5–8 mm, zbliżone wielkością do biedronki siedmiokropki. Liczba kropek od 0 do 23.

Pochodzący z Azji gatunek chrząszcza z rodziny biedronkowatych od 20 lat rozprzestrzenia się w obydwu Amerykach i Europie. Biedronka azjatycka pojawiła się poza obszarem Azji, gdyż została sprowadzona przez człowieka. Okazało się jednak, że zjada nie tylko mszyce, ale także nasze rodzime biedronki.

biedronka azjatycka

Zdaniem specjalistów biedronki azjatyckie często szukają miejsca w blokowiskach przypominających im naturalne środowisko noclegu. Wystarczy zaraz po dostrzeżeniu koloni na naszych balkonach czy oknach użyć odkurzacza i wciągnąć wszystkie owady. Ponieważ biedronki wabią się zapachem – nie powinny się już gromadzić w tym samym miejscu. Należy jednak pamiętać by natychmiast worek z biedronkami wynieść z domu ponieważ biedronki mogą się z niego szybko uwolnić.