/LINIA KOLEJOWA DO PUŁTUSKA NA MINISTERIALNYM STOLE!

LINIA KOLEJOWA DO PUŁTUSKA NA MINISTERIALNYM STOLE!

W Ministerstwie Infrastruktury rozmawiano w środę (14 października) o budowie linii kolejowej Zegrze – Serock – Pułtusk – Maków Mazowiecki – Przasnysz. Linia kolejowa Północnego Mazowsza może być bardzo dobrą drogą z Warszawy na Mazury i jest wiele silnych argumentów za jej powstaniem.

Dziś wraz z Posłem Henrykiem Kowalczykiem i Burmistrzem Serocka, Arturem Borkowskim w Ministerstwie Infrastruktury rozmawialiśmy z Wiceministrem Andrzejem Bittelem i Prezesem PKP PLK Ireneuszem Merchel o zbudowaniu linii kolejowej Zegrze – Serock – Pułtusk – Maków Mazowiecki – Przasnysz, a być może i dalej – Chorzele.

informuje Krzysztof Bieńkowski – Starosta Powiatu Przasnyskiego

24 czerwca br. w Przasnyszu podpisano porozumienie między miastami, które popierają powstanie nowego połączenia kolejowego z Zegrza do Przasnysza. Dokument podpisali włodarze: Serocka, Pułtuska, Makowa Mazowieckiego i Przasnysza.

Działania w tej kwestii są możliwe dzięki przyjęciu przez  PKP Linie Kolejowe S.A. dokumentu: „Master Plan warszawskiego węzła kolejowego” dla transportu kolejowego w aglomeracji warszawskiej”, który zakłada potrzebę budowy nowego szlaku kolejowego w kierunku północnym. W swoim planie PKP uwzględniło budowę  linii Serock – Pułtusk – Maków Maz. – Przasnysz i ujęto to w propozycji projektów do realizacji w dalszym horyzoncie czasowym, czyli po roku 2027.

Inicjatorem działań samorządów, zmierzających do budowy linii kolejowej jest Burmistrz Miasta i Gminy Serock, który zaprosił do współpracy przy realizacji tego pomysłu włodarzy pozostałych samorządów zrzeszonych w dążeniu do celu. Są to miasta, które miałyby być beneficjentami planowanego połączenia kolejowego.

Master Plan WWK został opracowany w celu zebrania i usystematyzowania dorobku prac planistycznych prowadzonych przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. w obszarze obsługującym aglomerację warszawską, czyli w Warszawskim Węźle Kolejowym (WWK) – czytamy w publikacji PKP S.A.

W województwie mazowieckim występują największe potoki w  Polsce w ruchu aglomeracyjnym i regionalnym. Zaproponowano więc także nowe linie zapewniające obsługę  obszarów, do  tej  pory  nie  mających  dostępu  do  transportu  kolejowego. Linie  te zapewnią skomunikowanie takich miejscowości jak: Nadarzyn (ok. 10 tys. mieszkańców); Raszyn  (7,5tys.),  Tarczyn (4 tys.), Grójec (16,6 tys.), Serock (4,3 tys.), Pułtusk (20 tys.), Maków Maz. (10 tys.) czy Przasnysz (17,2 tys.).

Źródło: PKP, oficjalny profil społecznościowy Krzysztof Bieńkowski /Facebook/pultusk.pl

Dołącz do nas: