/“ŁOTRZYCE” ZAINAUGUROWAŁY DNI PUŁTUSKA. PUŁTUSZCZANIE ŚWIĘTUJĄ ON-LINE
łotrzyce - teatr Ciechanów

“ŁOTRZYCE” ZAINAUGUROWAŁY DNI PUŁTUSKA. PUŁTUSZCZANIE ŚWIĘTUJĄ ON-LINE

Za nami pierwsza z pięciu konkursowych premier teatralnych, w ramach zainaugurowanych dzisiaj Pułtuskich Tradycji Teatralnych – VI Pułtuskich Teatrów Amatorskich – konkurs PTA-K. Tym samym Ciechanowianie z grupy teatralnej “Rozmyty Kontrast” zainaugurowali tegoroczne dni Patrona Pułtuska tragifarsą w dwóch aktach pt. “Łotrzyce” Agnieszki Osieckiej w reżyserii Małgorzaty Dzilińskiej. W rolę Haliny Milskiej wcieliła się Adrianna Betlińska, Walerię Cięgiewicz zagrała Aleksandra Barańska. W roli Kozika wystąpił na deskach pułtuskiego teatru Filip Czyżykowski. Scenografia – Jerzy Ratowski. Dźwięk – Paweł Bartczak.

Teatr amatorski “Rozmyty Kontrast” powstał w lutym 2012 roku. Celem utworzenia grupy było pokazanie, że każdy może grać na scenie, a teatr nie jest tylko dla profesjonalistów. Skład grupy kształtował się prawie rok, aż w lutym 2013 roku teatr zaprezentował się po raz pierwszy na scenie Miejskiego Centrum Kultury i Sztuki im. Marii Konopnickiej w Ciechanowie. Wystawili wówczas sztukę Zbigniewa Nienackiego pt. “Styks”. Teatr tworzą uczniowie, studenci i osoby pracujące. Poprzez teatr realizują swoją pasję. Dla jednych to forma zabawy, dla innych możliwość rozwoju. Są też wśród nich osoby, które przygotowują się do wkroczenia na drogę kariery aktorskiej.

Każdy rok realizacji projektu jest inny. Napotykamy różne trudności, które pokonujemy, wyciągamy wnioski, uczymy się, doskonalimy się (…) Na początku tego roku dowiedzieliśmy się, że projekt ponownie otrzymał dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jednak tegoroczna edycja stanęła pod wielkim znakiem zapytania. Z dniem 12 marca została zawieszona działalność instytucji kultury z powodu pandemii. (…) Pomimo trudności nie poddaliśmy się.

mówiła Izabela Sosnowicz-Ptak, dyrektor Miejskiego Centrum Kultury i Sztuki w Pułtusku oraz autorka projektu i kierownik literacko-artystyczny

Projekt Pułtuskich Teatrów Amatorskich został dostosowany do panujących obostrzeń. Przedsięwzięcie zostało dla szerszej publiczności przeniesione do Internetu z powodu ograniczeń spowodowanych sytuacją epidemiczną. Dlatego też, premiery teatralne w ramach konkursu są transmitowane na żywo, aby każdy mógł w nich uczestniczyć, niezależnie od miejsca w którym się znajduje.

NIE WIDZIAŁEŚ PREMIERY? OBEJRZYJ TERAZ

Jutro (wtorek, 15 września) w ramach przeglądu konkursowego teatrów zobaczymy również na żywo on-line teatr z Pułtuska – Ostatni dzwonek. Wystawią “Farrago” Lidii Amejko w reżyserii Artura Bednarka. Zapraszamy do oglądania. Link udostępnimy 5 minut przed premierą (18:55) na naszej stronie www.pultusk.news.

VI Pułtuskie Teatry Amatorskie – konkurs “PTA-K” które możemy oglądać podczas tegorocznych XXIII Dni Patrona Pułtuska, są elementem projektu “Tradycje teatralne Pułtuska” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury z programu Edukacja kulturalna.