/Boże Ciało w Pułtusku- GALERIA

Boże Ciało w Pułtusku- GALERIA

Tradycyjnie, sześćdziesiąt dni po Wielkanocy obchodzimy Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, zwane popularnie Świętem Bożego Ciała. Tego roku ze względu na pandemię procesje odbywały się w sposób ograniczony.

Boże Ciało tradycyjnie obchodzimy w czwartek po uroczystości ku czci Trójcy Świętej. Święto to zostało ustanowione na pamiątkę Cudu Eucharystycznego, jaki miał miejsce w roku 1263 w Bolsenie, kiedy to hostia zaczęła krwawić w rękach wątpiącego w transsubstancjację księdza.

Najbardziej charakterystycznym elementem obchodów Bożego Ciała są procesje do czterech ołtarzy– jest to odwołanie do czterech ewangelii, które są przy nich czytane. Tradycją jest również łamanie poświęconych gałązek brzozy z ołtarzy, są one zawieszane w domach przy świętych obrazach. Mają zapewnić bezpieczeństwo domownikom.

W poprzednich latach wierni licznie uczestniczyli w procesjach ulicami miasta. Parafia św. Mateusza w Pułtusku w ubiegłym roku postanowiła zorganizować Mszę Świętą w Amfiteatrze Domu Polonii w Pułtusku. Tłumy wiernych modliły się wówczas na podzamczu.

Fot. Strona www.bazylika.pułtusk.pl

http://www.bazylika.pultusk.pl/index.php/pl/228-uroczystosc-bozego-ciala-2#

W tym roku procesje odbyły się w sposób ograniczony pierwszy raz od kilkudziesięciu lat. Liczymy, że w przyszłym roku będziemy mogli uczestniczyć w procesjach ulicami miasta.

Zapraszamy do oglądania fotorelacji.

Parafia p.w. Miłosierdzia Bożego na Popławach- Fot. Szczepan Zawadzki

Parafia Św. Mateusza w Pułtusku Fot. Robert Gorczyński