REKLAMA

Data publikacji: 11 cze 2020

Boże Ciało w Pułtusku- GALERIA

Boże Ciało w Pułtusku- GALERIA

Tradycyjnie, sześćdziesiąt dni po Wielkanocy obchodzimy Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, zwane popularnie Świętem Bożego Ciała. Tego roku ze względu na pandemię procesje odbywały się w sposób ograniczony.

Boże Ciało tradycyjnie obchodzimy w czwartek po uroczystości ku czci Trójcy Świętej. Święto to zostało ustanowione na pamiątkę Cudu Eucharystycznego, jaki miał miejsce w roku 1263 w Bolsenie, kiedy to hostia zaczęła krwawić w rękach wątpiącego w transsubstancjację księdza.

Najbardziej charakterystycznym elementem obchodów Bożego Ciała są procesje do czterech ołtarzy- jest to odwołanie do czterech ewangelii, które są przy nich czytane. Tradycją jest również łamanie poświęconych gałązek brzozy z ołtarzy, są one zawieszane w domach przy świętych obrazach. Mają zapewnić bezpieczeństwo domownikom.

W poprzednich latach wierni licznie uczestniczyli w procesjach ulicami miasta. Parafia św. Mateusza w Pułtusku w ubiegłym roku postanowiła zorganizować Mszę Świętą w Amfiteatrze Domu Polonii w Pułtusku. Tłumy wiernych modliły się wówczas na podzamczu.

Fot. Strona www.bazylika.pułtusk.pl

http://www.bazylika.pultusk.pl/index.php/pl/228-uroczystosc-bozego-ciala-2#

W tym roku procesje odbyły się w sposób ograniczony pierwszy raz od kilkudziesięciu lat. Liczymy, że w przyszłym roku będziemy mogli uczestniczyć w procesjach ulicami miasta.

Zapraszamy do oglądania fotorelacji.

Parafia p.w. Miłosierdzia Bożego na Popławach- Fot. Szczepan Zawadzki

Parafia Św. Mateusza w Pułtusku Fot. Robert Gorczyński

Tagi: #Popławy #Pułtusk

REKLAMA

Zobacz także

Komentarze

Dodaj komentarz jako pierwszy