REKLAMA

Data publikacji: 2 mar 2024

WZGÓRZE "NAPOLEONKA". Pułtuszczanie oddali hołd Żołnierzom Wyklętym [FOTO]

WZGÓRZE "NAPOLEONKA". Pułtuszczanie oddali hołd Żołnierzom Wyklętym [FOTO]

1 marca o godz. 17.00 mieszkańcy Pułtuska zgromadzili się w miejscu tajnych pochówków ofiar terroru komunistycznego, zwanego ,,Napoleonką'' w lesie, na pułtuskich Popławach. W tym miejscu zadumy, gdzie widnieje Modrzewiowy Krzyż Pamięci wraz z tablicą informacyjną już ósmy raz w ramach Społecznych Obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, zgromadzeni wspominali bohaterskich żołnierzy, modlili się za nich i uczcili pamięć o Bohaterach.

Uroczystość uświetniły Poczty Sztandarowe: Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Związku Młodocianych Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego ,,Jaworzniacy’’,13 Pułku Piechoty Pułtuska Grupa Rekonstrukcji Historycznej oraz Wojowników Maryi. 

Na wzgórze przybyła liczna grupa osób a wśród nich m.in:. przedstawiciele Samorządu Pułtuskiego wraz z radnymi, liczna grupa z Nadleśnictwa Pułtusk, Muzeum Regionalnego w Pułtusku, członkowie organizacji społecznych takich jak m.in.: Grupa Rekonstrukcji Historycznej 13 Pułtusku Piechoty, Klub Gazety Polskiej w Pułtusku, Grupa Popławiak oraz lokalna społeczność. Wśród nich nie zabrakło rodowitych Popławiaków.

Obchody prowadził st. chor. sztab. Leszek Topólski, dowodzący Grupy Rekonstrukcji Historycznej 13 Pułku Piechoty w Pułtusku. 

Michał Kisiel, jeden z inicjatorów dzisiejszych społecznych obchodów przemawiając przypomniał, że dziś "Napoleonka" to ważne miejsce na mapie Pułtuska, nie jest już tylko bezimiennym miejscem tajnych pochówków ofiar komunistycznego terroru.

Przywołał pamięć żołnierzy i działaczy podziemia antykomunistycznego walczących o wolną Polskę: "Nil", "Zapora", "Inka", "Łupaszka", "Ogień", "Lalek"... "Inka".

 

Władza ludowa potraktowała ich jak zdrajców. Szczególną postacią podziemia antykomunistycznego była "Inka", sanitariuszka żołnierzy wyklętych. 3 sierpnia 1946 roku niespełna 18-letnia Danuta Siedzikówna ps. "Inka", sanitariuszka i łączniczka 5. Wileńskiej Brygady AK, została skazana na karę śmierci przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Gdańsku. Wyrok śmierci wykonano 28 sierpnia 1946 roku.

Proboszcz parafii pw. Miłosierdzia Bożego ks. kan. Tadeusz Kowalczyk poprowadził wspólną modlitwę w intencji poległych i pomordowanych Żołnierzy Wyklętych oraz ich rodzin.

Po wspólnej modlitwie oddano salwę honorową oraz złożono kwiaty i zapalono znicze pamięci przy krzyżu z pamiątkową tablicą. 

 

Organizatorzy zapraszają na dalszą część uroczystości w najbliższą niedzielę o g.12 w bazylice zostanie odprawiona Msza Święta za ojczyznę , poprzedzona programem patriotycznym przygotowanym przez uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi im. Tadeusza Kościuszki w Pułtusku a po mszy nastąpi złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod tablicą ,na budynku, gdzie znajdowała się pierwsza siedziba UB w Pułtusku

Tagi: #Żołnierze Wyklęci #Żołnierze Niezmłomni #Pułtusk #Napoleonka #obchody #1 marca #2024

REKLAMA

Zobacz także

Komentarze

Dodaj komentarz jako pierwszy