REKLAMA

Data publikacji: 28 lut 2023

Trzy gatunki nietoperzy zamieszkują piwnice we Wzgórzu Abrahama

Trzy gatunki nietoperzy zamieszkują piwnice we Wzgórzu Abrahama

W minionym tygodniu Muzeum Regionalne w Pułtusku odwiedziło dwóch wyjątkowych gości: Adam Dejnarowicz - pracownik Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego i dr hab. Grzegorz Lesiński – profesor Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Celem wizyty było stwierdzenie gatunków nietoperzy zimujących w pojezuickich piwnicach magazynowych we Wzgórzu Abrahama.

Dzięki uprzejmości pana Adama Dejnarowicza, pracownika Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego znamy wyniki kontroli zimowiska nietoperzy w piwnicach pojezuickich.

Muzeum Regionalne w Pułtusku

Badacze stwierdzili trzy gatunki, które na ten moment jeszcze zimują w obiekcie:
gacek brunatny (3 nietoperze), nocek Natterera (4 nietoperze), 2 z gatunku nocek rudy
i jeden nieoznaczony osobnik.

Dziękujemy za możliwość zapoznania się z wynikami obserwacji oraz piękne zdjęcia naszych nietoperzy

Muzeum Regionalne w Pułtusku

Gacek Brunatny (Plecotus auritus) to nietoperz z rodziny mroczkowatych. Ma bardzo duże uszy (do 3,8 cm długości). Długość ciała wynosi 4-5 cm, ciężar zaś od 5 do 11g. Gdy odpoczywa, uszy chowa pod skrzydłami. Jest pokryty futrem w kolorze jasnobrązowym, jaśniejszym na brzuchu. Żyje samotnie lub tworzy małe kolonie. Zimuje w niskich temperaturach w jaskiniach, piwnicach i innych schronieniach. Sen zimowy trwa od października do końca marca. Lata bardzo nisko, szybko, lotem po krzywej. Gacek brunatny łatwo się oswaja. Gacek wielkouch to dawna nazwa wspólna dla gatunków gacek brunatny i gacek szary, które wcześniej nie były rozróżnialne. To jeden z najczęściej spotykanych nietoperzy w siedzibach ludzkich.

Nocek Natterera gatunek nietoperza z podrodziny nocków (Myotinae) w rodzinie mroczkowatych (Vespertilionidae). Nietoperz średniej wielkości: długość przedramienia 35-43,5 mm, masa ciała 4-14 g. Na brzegu błony ogonowej między ostrogami dwa rzędy haczykowatych włosków. Uszy wąskie, długie, z wcięciem na zewnętrznej krawędzi. Koziołek wąski, bardzo długi. Błony lotne jasne, szarobrązowe, pyszczek różowawy lub cielisty, długi. Futro na grzbiecie puszyste, krótkie, jasnoszare z odcieniem płowym lub płowo-brązowym. Spód ciała biały. Ostry kontrast w ubarwieniu grzbietu i brzucha. Zasiedla prawie całą Europę z wyjątkiem północnej Skandynawii. W Polsce w całym kraju. Pojedyncze osobniki kryją się w zagłębieniach skalnych, pod mostami, za okiennicami, w szczelinach ścian i na strychach. Często zimuje w miastach. Ukrycia zimowe również w zabudowaniach gospodarczych. Lot niski, do 10 m nad ziemią, blisko przeszkód lub między nimi, nigdy w otwartej przestrzeni, powolny, zwrotny, z zawisaniem w powietrzu. Wylot z kryjówki późno, około godzinę po zachodzie słońca. Po wylocie okrąża kryjówkę. Poluje na owady wielkości 1-2 cm, pająki, kosarze, chrząszcze, motyle, różne gąsienice. Maksymalna długość życia: ponad 23 lata. Zagrożenia niewielkie, mniejsze niż w przypadku innych nietoperzy. Objęty ochroną ścisłą, wymaga ochrony czynnej.

Nocek Rudy jeden z najbardziej pospolitych nietoperzy w Polsce. Mały nietoperz: przedramię długości 33-42 mm, masa ciała 6-15 g. Uszy bardzo krótkie, wyraźnie krótsze niż u innych nocków. Futro na grzbiecie długie, dość rzadkie, brązowe lub ciemnobrązowe. Brzuch białawy lub szarawy. Podobny do nocka Brandta i nocka wąsatka. Zasiedla prawie całą Europę. W Polsce prawie w całym kraju. Preferuje tereny z dużą ilością wód powierzchniowych. Zasiedla tereny leśne i otwarte, również tereny zabudowane. Kryjówki dzienne i kolonie rozrodcze w dziuplach, zwykle nisko położonych (0,5-1 m, maksymalnie 11 m). Ukrycia również w szczelinach w pniach i w korze, sporadycznie na strychach i w ścianach budynków. Zimuje w jaskiniach, starych kopalniach, fortyfikacjach, piwnicach, starych studniach. Wylatuje z ukryć 30 minut do 1-2 godzin po zachodzie słońca. Maksymalna długość życia 28 lat. Zagrożenia: utrata i niedobór kryjówek dziennych. Objęty ochroną ścisłą, wymaga ochrony czynnej. Według IUCN gatunek najmniejszej troski.fot. Adam Dejnarowicz opublikowane na profilu Facebook Muzeum Regionalnego w Pułtusku/ medianauka.pl/encyklopedialesna.pl

REKLAMA

Zobacz także

Komentarze

Dodaj komentarz jako pierwszy