REKLAMA

Data publikacji: 20 maj 2020

NIEBO ZAPŁAKAŁO... PNIEWSKA SPOŁECZNOŚĆ ODDAŁA HOŁD POLEGŁYM ZA OJCZYZNĘ

NIEBO ZAPŁAKAŁO... PNIEWSKA SPOŁECZNOŚĆ ODDAŁA HOŁD POLEGŁYM ZA OJCZYZNĘ

W miniony poniedziałek (18 maja) lokalna społeczność uczciła pamięć poległych za wolność ojczyzny, aresztowanych i straconych w obozach zagłady członkach AK z Pniewa.

W pniewskim kościele odbyła się msza św. a po niej grupa lokalnych patriotów złożyła kwiaty i zapaliła znicze przed pomnikiem poległych za wolność ojczyzny, aresztowanych i straconych w obozach zagłady członkach AK z Pniewa. Mimo, iż pogoda nie była łaskawa a niebo jakby w tej jednej chwili postanowiło zapłakać nad losem 72 bohaterów, najmłodsze pokolenie nie zawiodło. Wartę honorową przy pomniku wystawili harcerze i zuchy 25 Drużyny Harcerskiej “Zawieja” z Pniewa. Nie mogło również zabraknąć społeczności strażackiej.   

Video niedostępne.

18 maja 1944 r. na terenie Pniewa i okolic została przeprowadzona, tragiczna w skutkach, obława zorganizowana przez gestapo, wermacht i żandarmerię z Pułtuska. Podczas tej akcji doszło do masowych aresztowań członków AK z terenu parafii Pniewo. Szczegółowe informacje o działalności ruchu oporu w Pniewie można odnaleźć w artykule A. Sokolnickiego.

Podczas obławy zginął legendarny przywódca organizacji por. E. Jakubiak, nauczyciel pniewskiej szkoły, który nie chcąc oddać się żywcem w ręce Niemców, podjął ucieczkę, podczas której został śmiertelnie ranny niedaleko plebanii.

Gestapo aresztowało wówczas 72 osoby z terenu parafii, głównie z Pniewa.[2]  Wszystkich spędzono na plac przed kościołem w Pniewie, a następnie przewieziono do obozu przejściowego w Pomiechówku. Część z aresztowanych trafiła do obozu w Stutthofie, gdzie zostali zamordowani. Ci co wrócili – umierali z wycieńczenia i chorób.

Niemiecka obława 18 maja 1944 r. zakończyła działalność Placówki XIV AK w Pniewie.  Miejscowa ludność przez wiele lat próbowała znaleźć odpowiedź na pytanie, kto zdradził, kto wydał członków AK Niemcom? Jak zwykle w takich sytuacjach było wiele domysłów i hipotez. Z czasem ustalono ponad wszelką wątpliwość, że obława i aresztowania nastąpiły na skutek zdrady dwóch miejscowych młodych mężczyzn. Dlatego ta rana boli do dzisiaj, boli podwójnie.  

Opr. na podstawie książki D. Kisiel, “Dzieje parafii pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Pniewie”, Pułtusk 2014. / Foto E. Glanowski i Pułtusk News

A. Sokolnicki, Region pułtuski w latach okupacji hitlerowskiej, w: Pułtusk. Studia i materiały z dziejów miasta i Regionu, t.1, Warszawa 1968, s. 248-249; zob. także, S. Grzybowski, Nadzieja z tamtych lat, Warszawa 1990.

Co do liczby aresztowanych 18 maja 1944r. w Pniewie jest pewna nieścisłość. Mowa jest, że aresztowano wówczas 72 osoby. M. Bajno ps. „Fawel” podczas przesłuchania w 1968 r. podał, że aresztowano 54 członków AK z Pniewa. Należy przypuszczać, że nie wszyscy aresztowani z grona 72 osób byli członkami AK.

Tagi: #76 ROCZNICA OBŁAWY W PNIEWIE #Armia Krajowa #patriotyzm #Pniewo #straż

REKLAMA

miejsce na Twoją
reklamę
miejsce na Twoją
reklamę
miejsce na Twoją
reklamę
miejsce na Twoją
reklamę

Zobacz także

Komentarze

Dodaj komentarz jako pierwszy