REKLAMA

Data publikacji: 30 gru 2022

MAZOWSZE W SIEDMIU ODSŁONACH

MAZOWSZE W SIEDMIU ODSŁONACH

Mazowieckie Wyprawy Odkrywców to propozycja dla pasjonatów turystyki, historii czy rekreacji na świeżym powietrzu. 7 terenowych gier zachęca do ruszenia na dwór, pomaga w zdobywaniu wiedzy o historii Mazowsza oraz motywuje do spędzenia czasu z najbliższymi. Wystarczy tylko smartfon i odrobina wolnego czasu.

Nieważne, ile mam lat, póki żyję, zawsze będę odkrywał w sobie coś nowego – te słowa wybitnego japońskiego pisarza Harukiego Murakamiego zwracają naszą uwagę na to, że odkrywanie jest procesem. Nigdy nie jest skończoną czynnością, która trwa od punktu A do punktu Z. Przeciwnie, odkrywanie jest czynnością, która trwa od punktu A przez punkt B, P i Z. Ale dokąd prowadzi – tego nie wiadomo. I właśnie taki proces ciągłego poznawania na nowo jest jednym z najważniejszych elementów Mazowieckich Wypraw Odkrywców przygotowanych przez Fundację Mapę Pasji.

To zestaw prowadzących przez mazowieckie miasta i gminy siedmiu questów, czyli samoobsługowych gier terenowych. Do skorzystania z nich wystarczy darmowa aplikacja pobrana na smartfona lub wydrukowana ulotka z mapą oraz rymowanymi zagadkami. Każda wyprawa stanowi samodzielną, odrębną propozycję i koncentruje się na wybranym miejscu na Mazowszu. Sednem wyprawy jest przejście przez wytyczoną trasę, rozwiązanie wyznaczonych na niej łamigłówek oraz dotarcie do „skarbu”, czyli pamiątkowej pieczęci odkrywcy. Każda taka wędrówka trwa około 90 – 120 minut i jest znakomitą propozycją dla całych rodzin na wspólne spędzenie czasu.

Dzięki zaangażowaniu twórców oraz ich merytorycznemu przygotowaniu, questy są znakomitą okazją do zdobycia nowych wiadomości o historii, osobistościach, wydarzeniach związanych z danym miejscem. Nawet jeśli wydaje się, że dobrze znamy któreś miasto, to quest zawsze przybliży nas do niego jeszcze bardziej, poszerzając naszą wiedzę o mazowieckich gminach bądź miastach.

A dokąd Mazowieckie Wyprawy Odkrywców zabiorą głodnych wiedzy śmiałków? Zapraszamy do siedmiu zabytkowych i pełnych ciekawych historii miast Mazowsza. Czeka wyprawa po starym wielokulturowym Gostyninie oraz poznawanie bogactwa dziejów bohaterskiej Mławy. Będzie można odetchnąć świeżym powietrzem w uskrzydlonym Nowym Mieście nad Pilicą oraz zachwycić się historią w Pułtusku. W Warce czeka na nas Pułaski, a w barokowym Węgrowie polskie, żydowskie i protestanckie opowieści. Wreszcie, w Zwoleniu będziemy podążać tropem Jana Kochanowskiego – opowiada Adam Jarzębski z Fundacji Mapa Pasji, odpowiedzialny za przygotowanie mazowieckich questów.

Wszystkie siedem wypraw można znaleźć na internetowej stronie: https://questy.org.pl/#grupa-mazowieckie-wyprawy-odkrywcow Stamtąd można pobrać również darmową mobilną aplikację ze wszystkimi questami stworzonymi przez Fundację Mapa Pasji. Fundacja ma swojej bazie blisko 700 takich wypraw, pozwalających na odkrywanie tak Mazowsza, jak i wszystkich pozostałych regionów w Polsce.

Zadanie publiczne pn. Mazowieckie Wyprawy Odkrywców dofinansowane ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego.

SZCZEGÓŁOWY OPIS QUESTÓW Z MAZOWIECKICH WYPRAW ODKRYWCÓW:

  • Gościnne miasto Gostynin - spacer po mieście szczycącym się swoją bogatą, wielokulturową historią oraz przyrodą rezerwatu na ozie gostynińskim i widokami na jeziora. Miasto dba o ofertę turystyczną, czego owocem są liczne tablice edukacyjne zapoznające z historią ważnych miejsc.
  • Przeszłość jest dziś. Wyprawa po Mławie - Mława jest powszechnie kojarzona z bitwą Września, ale to wielowiekowe miasto, które nieraz powstawało z popiołów, ma do zaoferowania dużo więcej niż pamięć o II wojnie światowej. Poznaj centrum, park miejski z jego otoczeniem oraz inne miejsca na żywej lekcji historii w Mławie.
  • Czym się szczycą nad Pilicą? - W Nowym Mieście nad Pilicą, które w przeszłości rozsławili właściciele tamtejszego pałacu, błogosławiony Honorat Koźmiński, później przybywający z Polski i Europy kuracjusze legendarnego zakładu przyrodoleczniczego, a wreszcie operujący stamtąd piloci wojskowi, wybierzesz się na spacer tropem ważnych miejsc historycznych, miejskiej zieleni oraz imponującej natury rzeki Pilicy. 
  • Spacer z przygodą w wiekowym Pułtusku - Pułtusk jest obecnie miastem średniej wielkości, ale swoją historią mógłby obdzielić niejedną większą miejscowość. Dość wspomnieć pułtuski renesans, wybitne kolegium jezuickie, wspomnienia szkolne Witolda Gomulickiego, meteoryt pułtuski, Napoleona czy pułtuski zamek. Quest zapoznaje z centrum miasta, które mieści się na wyspie otoczonej wodami Narwi - cichego, czarującego bohatera tej przechadzki. 
  • Warka odkrycia warta - W Warce, znanej w całej Polsce z wyrabianego w niej piwa o tradycjach sięgających średniowiecza, skupia się wiele ważnych wydarzeń i postaci z polskiej przeszłości. Wodzowie Pułaski i Czarniecki, powstaniec Wysocki, kompozytor Jarzębski i inni rozsławili miasto oraz dodali mu walorów, które poznasz, pokonując trasę prowadząca między historycznym centrum i dworem w Warce-Winiarach, obecnym Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego.
  • Czarodziejski Węgrów. Perła baroku - Węgrów jest miastem czarodziejskim nie tylko dlatego, że w zakrystii tamtejszej bazyliki wisi wciąż budzące strach lustro mistrza Twardowskiego, ale przede wszystkim dlatego, że czaruje swoją urodą. Zabytki baroku, stara drewniana architektura, przyjemny cień wysokich drzew... Nic dziwnego, że Węgrów przyciągał nie tylko Polaków i Żydów, ale nawet imigrantów ze Szkocji, których dziedzictwo także poznasz, spacerując jego ulicami.
  • Z weną Jana Kochanowskiego po Zwoleniu - Jan Kochanowski kojarzy się z Czarnolasem, a nieco lepiej zorientowanym także z Sycyną, miejscem jego urodzenia. Obie te wsie leżą w bliskości stolicy powiatu, Zwolenia, z którym najwybitniejszy ze staropolskich poetów także był związany i gdzie jest pochowany. Niedługi spacer po Zwoleniu śladami hołubionego tam mistrza uzupełni Twoją wiedzę, a może zainspiruje Cię do napisania wiersza?

Treść zewnętrzna.

autor: J K

Tagi: #Mazowsze #Pułtusk #Quest

REKLAMA

Zobacz także

Komentarze

Dodaj komentarz jako pierwszy