REKLAMA

Data publikacji: 7 sie 2020

Koncert patriotyczny „Trzy etosy” – rozmowa z Michałem Kisielem, Dyrektorem Domu Polonii w Pułtusku.

Koncert patriotyczny „Trzy etosy” – rozmowa z Michałem Kisielem, Dyrektorem Domu Polonii w Pułtusku.

8 sierpnia o godz. 18:00 w zamkowym amfiteatrze odbędzie się koncert patriotyczny „Trzy etosy”. O idei koncertu, repertuarze i środkach bezpieczeństwa rozmawialiśmy z Panem Michałem Kisielem, Dyrektorem Domu Polonii w Pułtusku.

Kto jest organizatorem koncertu?
Koncert to inicjatywa grupy społecznej skupionej wokół obchodów 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej. W tej grupie od kilku lat uczestniczą mieszkańcy Pułtuska, którym na sercu leży kwestia upamiętnienia wydarzeń historycznych. Zawsze w tę inicjatywę zaangażowany jest Pan Poseł Henryk Kowalczyk i wspiera działania grupy w różny sposób i na różnych płaszczyznach. Dodatkowo w organizację koncertu włączyło się Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” Oddział Północno-Mazowiecki, którego prezesem jest Pan Krzysztof Łachmański oraz Dom Polonii w Pułtusku.
Skąd pomysł na taką inicjatywę?
Koncert ma stanowić hołd dla obrońców Pułtuska w wojnie polsko-bolszewickiej, zamierzamy również uczcić w ten sposób 40-lecie powstania "Solidarności" w Polsce i kolejną rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Stąd ta inicjatywa i cały szereg różnych działań m. in. umieszczenie na kamienicy przy ul. Daszyńskiego muralu okolicznościowego na banerze upamiętniającego Cud nad Wisłą. Mural narysował i zaprojektował do druku Piotr Karsznia, malarz i rysownik. Te same banery-murale będą zawieszone na terenie Domu Polonii. Chcemy przypominać nam wszystkim, Mieszkańcom Pułtuska, że „niepodległość nie jest dana nam raz na zawsze”, więc trzeba o nią dbać, trzeba nieustannie ją pielęgnować i pamiętać o bohaterach, tych którzy oddali w jej obronie swoje życie.
Jakiego repertuaru możemy się spodziewać?
Koncert rozpocznie się od śpiewania piosenek z okresu Powstania Warszawskiego, które poprowadzi Julia Bielińska, pułtuszczanka, laureatka wielu konkursów, obdarzona pięknie brzmiącym głosem. Osoby, które przyjdą na koncert otrzymają śpiewniki, więc mamy nadzieję, że zachęcimy wszystkich do wspólnego śpiewania. Oprócz pieśni powstańczych artyści zaprezentują piosenki z okresu wojny polsko-bolszewickiej i z czasów "Solidarności". Przez Norberta ,,Smołę” Smolińskiego, solistę zespołu Contra Mundum będzie również śpiewna i recytowana poezja Cypriana Kamila Norwida, Zbigniewa Herberta, Tadeusza Gajcego oraz utwory Przemysława Gintrowskiego i Jacka Kaczmarskiego. W koncercie weźmie udział także Gabrysia Ostrowska, która razem z Norbertem Smolińskim wykona znany nam z TVP utwór ,,Auschwitz”. Wokalista zespołu Contra Mundum zaprezentuje również własne kompozycje o mocniejszym rockowym brzmieniu.
Skąd nazwa koncertu „ Trzy etosy”?
To właśnie Norbert Smoliński wspomniał na jednym ze swoich koncertów o trzech etosach. Wziął pod uwagę rocznice wydarzeń i etos związany z wojną polsko-bolszewicką, etos którym kierowali się powstańcy warszawscy i etos „Solidarności”. Więc stąd ta symboliczna nazwa, choć oczywiście pamiętamy, że sztafeta pokoleń walczących o wolną Polskę jest o wiele dłuższa sięgająca zaborów i powstań. Niedawno obchodziliśmy przecież 100. rocznicę odzyskania niepodległości, co roku wspominamy także powstańców styczniowych i listopadowych.
Czy w związku z aktualną sytuacją epidemiologiczną przewidziane są jakieś dodatkowe środki ostrożności?
Ze względu na przepisy sanitarne związane z epidemią co druga ławka w naszym amfiteatrze będzie wyłączona z użytku, ale też dodatkowo będą przy wejściu do amfiteatru przygotowane maseczki ( nieodpłatne) dla tych osób ,które dodatkowo będą chciały się zabezpieczyć. Mimo że koncert organizowany jest na powietrzu i przepisy tego nie wymagają, zachęcamy do założenia maseczek. Przypominam, że jest jeszcze dużo miejsca wokół sceny, za widownią. Prosimy o zachowanie odstępu społecznego byśmy czuli się wszyscy bezpieczni za co z góry dziękujemy.
W Imieniu organizatorów zapraszam bardzo serdecznie Mieszkańców Pułtuska, naszych Letników i Gości na koncert patriotyczny do zamkowego amfiteatru im. Krzysztofa Klenczona w Domu Polonii w Pułtusku.
Bardzo dziękuję za rozmowę.
rozmawiała: Aleksandra Dąbrowska

Tagi: #Koncert #Michał Kisiel #Trzy Etosy

REKLAMA

Zobacz także

Komentarze

Dodaj komentarz jako pierwszy