REKLAMA

Data publikacji: 2 cze 2023

Kolejne środki z WFOŚiGW w Warszawie dla samorządów z powiatu pułtuskiego!

Kolejne środki z WFOŚiGW w Warszawie dla samorządów z powiatu pułtuskiego!

Modernizacja oświetlenia i wymiana źródeł ciepła oraz usuwanie azbestu – to projekty, które Fundusz dofinansuje na terenie powiatu pułtuskiego. WFOŚiGW przeznaczy na realizację 12 projektów łącznie 1 247 305,79 zł. Umowy dotacyjne z beneficjentami podpisała 1.06.2023 r. w Pułtusku zastępca prezesa zarządu WFOŚiGW w Warszawie Kamila Mokrzycka. W wydarzeniu wziął udział wicepremier Henryk Kowalczyk.

Modernizacja oświetlenia i wymiana źródeł ciepła.

Gmina Świercze dzięki dotacji w wysokości 296 946 zł zmodernizuje oświetlenie na sowim terenie. Podobne zadanie zrealizuje gmina Winnica do której trafi 222 570 zł. Gmina Pułtusk otrzymała 296 997 zł dotacji na drugi etap modernizacji oświetlenia. Gmina Obryte zmodernizuje oświetlenie wewnętrzne w Zespole Placówek Oświatowych w Obrytem dzięki dotacji w wysokości 180 000 zł. Z kolei do gminy Zatory trafi 250 791 zł na wymianę punktów oświetlenia ulicznego na energooszczędne. 

Pierwszą wersję programu „Modernizacja oświetlenia” WFOŚiGW w Warszawie uruchomił w połowie 2022 r. w odpowiedzi na wyzwania związane z kryzysem energetycznym wywołanym przez zbrodnicze działania Rosji na Ukrainie. Z programu mogą korzystać gminy, które podpisały z Funduszem porozumienia dotyczące programu „Czyste Powietrze”. 

Na realizacje programu w 2023 r. Fundusz zaplanował 25 mln zł. W związku z dużym zainteresowaniem alokacja została zwiększona o kolejne 4 mln zł. Jednorazowa dotacja może pokryć do 90% kosztów kwalifikowanych zadania, jednak nie więcej niż 300 tys. zł w danym roku. Samorządy mogą przeznaczyć środki na modernizację oświetlenia wewnętrznego lub zewnętrznego w celu ograniczenia zużycia energii elektrycznej. Fundusz w ramach programu finansuje też wymianę źródeł ciepła na gazowe, olejowe, elektryczne - w tym pompy ciepła oraz źródła opalane biomasą. Możliwe będzie również uzyskanie dotacji na zastąpienie dotychczasowego kotła gazowego, olejowego, elektrycznego lub opalanego biomasą na źródło o wyższej niż dotychczas sprawności wytwarzania ciepła, z wyłączeniem montażu kotła na węgiel, lub ekogroszek.

Usuwanie azbestu 

Na przedsięwzięcia związane z demontażem, zbieraniem, transportem oraz unieszkodliwianiem odpadów zawierających azbest początkowo Fundusz zaplanował 8,5 mln zł. Kwota ta została zwiększona o kolejne 6 mln zł, aby zapewnić finansowanie dla wszystkich samorządów, które w tym roku chcą usunąć zebrany już z nieruchomości azbest. Z terenu powiatu sąsiadujących z Warszawą umowy na usuwanie azbestu podpisały kolejne samorządy. Dotacje o łącznej wartości 243 800 zł trafią do gmin Pułtusk, Obryte, Gzy, Pokrzywnica, Zatory, Winnica i Świercze.

autor: J K

Tagi: #Henryk Kowalczyk #Kamila Mokrzycka #Pułtusk #WFOŚiGW

REKLAMA

Zobacz także

Komentarze

Dodaj komentarz jako pierwszy