REKLAMA

Data publikacji: 18 kwi 2023

[FOTO] XVI Konkurs Poezji i Piosenki Francuskiej "Art Poetique”

[FOTO] XVI Konkurs Poezji i Piosenki Francuskiej "Art Poetique”

Bisko 30 uczestników wzięło udział w konkursie promującym język francuski i kulturę krajów francuskojęzycznych. W Liceum Ogólnokształcącym im. Piotra Skargi w Pułtusku odbył się dzisiaj (18 kwietnia) XVI Konkurs Poezji i Piosenki Francuskiej "Art Poetique”.

To sprawdzona już forma popularyzowania francuskiej literatury, kultury a przede wszystkim języka francuskiego. Przybyłych gości w języku francuskim powitała Anna Majewska- dyrektor LO im. Piotra Skargi w Pułtusku.

Serdecznie i ciepło witamy wszystkich zgromadzonych na XVI Konkursie Poezji i Piosenki Francuskiej Art Poetique w Liceum Ogólnokształcącym im. Piotra Skargi w Pułtusku. Celem dzisiejszego spotkania  jest przybliżenie kultury Francji i pobudzenie zainteresowania uczniów językiem francuskim. Główny bohater sztuki „Wesela Figara” powiedział w jednym z dialogów - "we Francji wszystko kończy się piosenką". Dzisiaj będziecie się  Państwo mogli przekonać, że francuska piosenka nie tylko bawi, ale także wzrusza i skłania do myślenia.

W konkursie udział biorą uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych z całego powiatu, ale nie tylko. Po raz pierwszy gościnnie wzięli udział uczniowie z Wyszkowa i Ostrowi Mazowieckiej.

Uczestnicy podzieleni byli na poszczególne kategorie. Usłyszeliśmy recytację w języku polskim poezji tłumaczonej z j. francuskiego, recytację w j. francuskim oraz piosenki francuskie.

Uczestników oceniało Jury w składzie: Hanna Kowalska, emerytowana nauczycielka j. francuskiego z Zespołu Szkół Zawodowych im. B. Prusa w Pułtusku - przewodnicząca Jury, Katarzyna Jankowska - dyrektor Wydziału Edukacji, Zdrowia, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Pułtusku, Stanisław Rudnicki - starszy instruktor śpiewu w Miejskim Centrum Kultury i Sztuki w Pułtusku.

Zapytaliśmy Dorotę Otłowską - nauczycielkę języka francuskiego w Zespole Szkół Nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Pułtusku oraz PSP nr 4 w Pułtusku, jak wyglądały przygotowania do konkursu.

Przygotowania trwały kilka tygodni. Ze szkoły nr 2 w konkursie udział wzięło 6 uczestników a ze szkoły nr 4 pięcioro. W pierwszym etapie wspólnie wybraliśmy utwory i piosenki. Następnie rozpoczęliśmy naukę. Teksty były rozpisane fonetycznie, tak aby ich wymowa brzmiała prawidłowo. Uczniowie oczywiście poznali także tłumaczenie tekstów na język polski. Zarówno w recytacji jak i w śpiewie ważne jest, aby oddać emocje które autorzy chcieli oddać w swoich tekstach. Warto dodać, że uczniowie z klas 4-6 nie uczą się języka francuskiego, co było dla nich dodatkowym wyzwaniem, startując w tym konkursie.

nauczyciel j. francuskiego Dorota Otłowska

Po naradach Jury ogłosiło wyniki konkursu:

Kategoria I-recytacja w języku polskim

I miejsce
Maria Rzeczkowska - (ZSZ im. J. Ruszkowskiego w Pułtusku, opiekun Izabela Gierek) tekst Anna de Noailles „Niewinność”

II miejsce
Zuzanna Zaręba - (Społeczna SP w Gzach, opiekun Bogumiła Morawska-Koc) tekst: François Villon „Ballada do ukochanej”

III miejsce
Sandra Majkowska - (ZS Centrum Kształcenia Rolniczego im. J. Dziubińskiej w Golądkowie, opiekun Katarzyna Łebkowska) tekst: Anna de Noailles „Niewinność”

Kategoria II - recytacja w języku francuskim

I miejsce
Anna Mroziewicz (LO im. P. Skargi w Pułtusku, opiekun Lidia Ambroziak) tekst: Geo Norge „Monsieur”

II miejsce
Julia Ciepielewska - (LO im. C. K. Norwida w Wyszkowie, opiekun Grażyna Piotrowicz) tekst: Gérard de Nerval „Laisse-moi”

III miejsce
Amelia Sitkowska - (LO im. C. K. Norwida w Wyszkowie, opiekun Grażyna Piotrowicz) tekst: Marceline Desbordes-Valmore „Qu'en avez vous fait?”

Wyróżnienie
Aniela Tyśkiewicz (LO im. P. Skargi w Pułtusku, opiekun Lidia Ambroziak) Rober Desnos „La Fourmi”

Kategoria III - piosenka francuska

grupa wiekowa - szkoły podstawowe kl. IV-VI

I miejsce
Maria Antonina Kisiel - (PSP nr 2 z oddz. int. im. mjr. H. Sucharskiego w Pułtusku, opiekun Dorota Otłowska) piosenka: Valentina Tronel „Je chante”

II miejsce
Hanna Madeja - (PSP nr 2 z oddz. int. im. mjr. H. Sucharskiego w Pułtusku, opiekun Dorota Otłowska) piosenka: Zaz „Belle”.

III miejsce
(duet) Alicja Dzielska, Lena Nowosielska - (PSP nr 4 z kl. sportowymi im. I. Szewińskiej w Pułtusku, opiekun Dorota Otłowska) piosenka: Kids United „On écrit sur les murs”.

Wyróżnienie
Magdalena Górska - (PSP nr 4 z kl. sportowymi im. I. Szewińskiej w Pułtusku, opiekun Dorota Otłowska) piosenka Indila „Love story”

grupa wiekowa - kl. VII-VIII

I miejsce
Urszula Madeja - (PSP nr 2 z oddz. int. im. mjr. H. Sucharskiego w Pułtusku, opiekun Dorota Otłowska) Claire Guyot „L'un de nous”

II miejsce
Agnieszka Lesińska - (PSP nr 4 z kl. sportowymi im. I. Szewińskiej w Pułtusku, opiekun Dorota Otłowska) Dalida „Laissez-moi danser”

III miejsce
Maja Banaszuk - (PSP nr 2 z oddz. int. im. mjr. H. Sucharskiego w Pułtusku, opiekun Dorota Otłowska) Joe Dassin „Les Champs-Elysées”

grupa wiekowa - szkoły średnie

I miejsce
Karolina Dawid - (LO im. M. Kopernika w Ostrowi Mazowieckiej, opiekun Anna Śledziewska) Barbara Pravi „Voilà”

II miejsce
Anna Jaworska (LO im. P. Skargi w Pułtusku, opiekun Lidia Ambroziak) Dalida „Paroles, paroles”

Zuzanna Perzyna - (LO im. C. K. Norwida w Wyszkowie, opiekun Grażyna Piotrowicz) Lara Fabian „Je suis malade”

III miejsce
Malwina Ogrodzińska - (LO im. C. K. Norwida w Wyszkowie opiekun Grażyna Piotrowicz) Edith Piaf „La vie en rose”

Wyróżnienie
Aleksandra Janas - (ZSZ im. J. Ruszkowskiego w Pułtusku, opiekun Danuta Filipiak) „Jeśli Ty nie istniałbyś”

Na koniec na uczestników czekała jeszcze jedna niespodzianka. Nieoczekiwanie postanowiono przynać dwie dodatkowe nagrody specjalne. Pierwszą z nich przyznała Maria Korbal - Prezes Oddziału Powiatowego ZNP. Otrzymał ją Karol Składanek- uczeń ZS Centrum Kształcenia Rolniczego im. Jadwigi Dziubińskiej w Golądkowie. Drugą nagrodę z rąk Bogdana Mroziewicza odebrała Malwina Ogrodzińska z LO im. C. K. Norwida w Wyszkowie.

Organizatorami XVI Konkurs Poezji i Piosenki Francuskiej są: Anna Majewska Dyrektor L.O. im. Piotra Skargi w Pułtusku oraz Bożena Potyraj - Dyrektor Pułtuskiej Biblioteki Publicznej im. J. Lelewela przy wsparciu licznego grona zaangażowanych pracowników obu instytucji.
Patronat Honorowy nad wydarzeniem objęli: Starosta Pułtuski oraz Burmistrz Miasta Pułtusk.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom, zwycięzcom konkursu oraz organizatorom.

Fotorelacja z konkursu:

Tagi: #konkurs #Lo Skarga #Ostrów Mazowiecka #Piosenka Francuska #poezja #Pułtusk #Wyszków

REKLAMA

Zobacz także

Komentarze

Dodaj komentarz jako pierwszy