REKLAMA

Data publikacji: 21 mar 2024

Dziś Światowy Dzień Zespołu Downa. Dlaczego zakładamy kolorowe skarpety?

Dziś Światowy Dzień Zespołu Downa. Dlaczego zakładamy kolorowe skarpety?

Dziś wyjątkowy dzień. 21 marca to nie tylko pierwszy dzień wiosny. To również Światowy Dzień Zespołu Downa. Na znak solidarności z osobami z zespołem Downa, ich rodzinami i opiekunami tego dnia zakładamy kolorowe skarpetki nie do pary. 

Data nie jest przypadkowa. Nawiązuje do obecności u osób z zespołem Downa dodatkowego, trzeciego chromosomu w 21. parze chromosomów. Celem tego dnia jest podniesienie świadomości społecznej na temat życia i potrzeb osób z zespołem Downa.

Kolorowe skarpetki, które zakładamy tego dnia to znak tolerancji, wyrozumiałości i szacunku dla osób z zespołem Downa. Skarpetki zakładamy dzisiaj, jednak swój szacunek i tolerancję wyrażajmy każdego dnia. 

Światowy Dzień Zespołu Downa został ustanowiony w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa. Od 2012 roku organizowany jest pod patronatem Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Zespół Downa został po raz pierwszy opisany przez brytyjskiego lekarza Johna Langdona Downa w 1862 roku. W 1959 roku francuscy lekarze, Jerome Lejeune i Marthe Gautier, dokonali przełomowego odkrycia trisomii 21. pary chromosomów. Obecnie częstość występowania zespołu Downa wynosi ok. 1 na 700 urodzonych dzieci. Diagnostyka prenatalna umożliwia wykrycie wad genetycznych już w okresie życia płodowego.

Celem tego święta jest przede wszystkim walka z krzywdzącymi uprzedzeniami i stereotypami oraz podkreślenie, że osoby z zespołem Downa są pełnoprawnymi i aktywnymi członkami społeczności. To ludzie mający takie same marzenia jak każdy inny, są zdolni do osiągania sukcesów, czerpania radości z życia i realizacji własnych pasji. Swoim uśmiechem potrafią odczarować całe zło tego świata a ich szczerość i autentyczność powinna dla każdego być wzorem.

 

 

Opr. na podstawie: www.worlddownsyndromeday.org / GIS / twitter 

 

REKLAMA

Zobacz także

Komentarze

Dodaj komentarz jako pierwszy