REKLAMA

Data publikacji: 5 gru 2022

33-LATEK STRACIŁ 134 000 ZŁ. OSZUST PODSZYŁ SIĘ POD PRACOWNIKA BANKU

33-LATEK STRACIŁ 134 000 ZŁ. OSZUST PODSZYŁ SIĘ POD PRACOWNIKA BANKU

33-letni mieszkaniec powiatu pułtuskiego odebrał telefon od fałszywego pracownika banku i stracił 134 tysiące złotych.

Mężczyzna został oszukany metodą tzw. spoofingu, która polega na wykorzystaniu oprogramowania do zmiany numeru lub nazwy, którą na wyświetlaczu swojego telefonu widzi osoba odbierająca połączenie. Dzięki temu wierzy ona, że koresponduje lub rozmawia z kimś zaufanym, a w rzeczywistości ma do czynienia z przestępcą.

Oszuści wykorzystują różne legendy i historie po to, by zmanipulować rozmówcę i uzyskać dostęp do jej smartfona lub komputera, a w konsekwencji do rachunku bankowego. Ofiara spoofingu sugerując się numerem, który wyświetlił się na telefonie, jest przekonana, że prowadzi rozmowę z infolinią banku, pracownikiem urzędu lub policjantem.

1 grudnia, policjanci przyjęli zawiadomienie dotyczące oszustwa metodą „spoofingu”. 33-letni mieszkaniec powiatu pułtuskiego powiadomił, że skontaktowała się z nim telefonicznie osoba podająca się za pracownika banku. Na wyświetlaczu telefonu pojawiła się nazwa banku. Rozmówca poinformował, że bank odnotował próbę włamania na jego konto bankowe. W kolejnych krokach rzekomy przedstawiciel banku poprosił mężczyznę o zainstalowanie aplikacji zapewniającej monitorowanie komputera przez internet. Instruowany przez oszusta zgłaszający stracił 134 tysiące złotych.

Policjanci apelują o ostrożność przy tego typu kontaktach i weryfikację tożsamości dzwoniących do nas osób. Pamiętajmy! Oszuści umiejętnie manipulują rozmową tak, by uzyskać jak najwięcej informacji. W kontaktach z nieznajomymi kierujmy się zawsze zasadą ograniczonego zaufania. Każdą telefoniczną prośbę o przesłanie pieniędzy, zainstalowanie oprogramowania do zdanego kierowania pulpitem, podanie danych konta bankowego, powinno się traktować jako próbę oszustwa. Najlepiej w takiej sytuacji samodzielnie wpisać numer banku, zadzwonić, poinformować o otrzymanym połączeniu i zweryfikować przekazane informacje.

Autor: sierż. Renata Soból

REKLAMA

Zobacz także

Komentarze

Dodaj komentarz jako pierwszy