REKLAMA

Data publikacji: 10 mar 2024

104. Rocznica Zaślubin Polski z Morzem. Uroczystości w Pułtusku [FOTO/WIDEO]

104. Rocznica Zaślubin Polski z Morzem. Uroczystości w Pułtusku [FOTO/WIDEO]

W minioną sobotę w Sali Maneż Domu Polonii w Pułtusku odbyła się uroczystość upamiętniająca 104. rocznicę Zaślubin Polski z Morzem oraz 25. Rocznicy Wstąpienia Polski do NATO. Obchody uświetnił piękny koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Ligi Morskiej i Rzecznej z Wyszkowa. 

Dyrektor Domu Polonii w Pułtusku, Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” oraz Prezes Okręgu Mazowieckiego Ligi Morskiej i Rzecznej zaprosili 4 marca na uroczyste obchody 104. Rocznicy Zaślubin Polski z Morzem i 25. Rocznicy Wstąpienia Polski do NATO. Samorząd Gminy Pułtusk był partnerem wydarzenia. 

Liga Morska i Rzeczna powstała z inicjatywy generała Mariusza Zaruskiego 27 kwietnia 1924 roku z przekształcenia Ligi Żeglugi Polskiej. W 1930 r. Liga Morska i Rzeczna (wcześniej jako Liga Żeglugi Polskiej) przekształciła się w Ligę Morską i Kolonialną. Jeden z oddziałów działał w Pułtusku. To polska organizacja społeczna stawiająca sobie za cel propagowanie zagadnień morskich wśród społeczeństwa polskiego. Liga Morska i Rzeczna, pod obecną nazwą działa od 1999. Prezesem jest kpt. ż.ś. Andrzej Potapowicz.

 

Rocznica była okazją do zapoznania zgromadzonych z historią Ligi Morskiej i Rzecznej oraz przypomnienia wydarzeń z 1920 r., kiedy to 10 lutego, gen. Józef Haller wraz z delegacją rządową oraz nową administracją województwa pomorskiego przybył do Pucka, gdzie dokonał uroczystego aktu zaślubin Polski z morzem.

Uroczystości rozpoczęła się od odegrania przez orkiestrę LMiR "Hymnu do Bałtyku". Była też okazją do uhonorowania medalami zasłużonych dla Ligi Morskiej i Rzecznej za zaangażowanie i wieloletni wkład pracy w rozwój organizacji oraz wręczenia odznaczeń zasłużonym w działalności na rzecz LMiR. Wśród nich nie zabrakło pułtuszczan.

 

Prezes Okręgu Mazowieckiego Ligi Morskiej i Rzecznej przyznał m.in.: złote medale, wyróżnienia oraz Honorowe Komandorie “PRO FLUMINIBUS POLONORUM” z gwiazdą klasy pierwszej i Honorowe Komandorie “PRO FLUMINIBUS POLONORUM” klasy drugiej. 

Wśród uhonorowanych w uznaniu zasług we wzmacnianiu obronności morskiej, krzewieniu idei Polski morskiej, oraz działań na rzecz rozwoju kultury morskiej i tradycji żeglarskiej Honorową Komandorią “PRO FLUMINIBUS POLONORUM” z gwiazdą klasy pierwszej został odznaczony Dyrektor Domu Polonii w Pułtusku Michał Kisiel. Honorową Komandorią “PRO FLUMINIBUS POLONORUM” klasy drugiej odznaczona została Małgorzata Grąbczewska - Kierownik Działu Marketingu i Sprzedaży Domu Polonii w Pułtusku. 

 

Po części oficjalnej goście mogli wysłuchać wspaniałego koncertu w wykonaniu  Orkiestry Reprezentacyjnej Ligi Morskiej i Rzecznej z Wyszkowa.

 

Założycielem Orkiestry oraz Dyrektorem Generalnym i jednym z dyrygentów jest kmdr dr Józef Kowalewski. Wszyscy z orkiestrze grają w czynie społecznym. Muzycy są m.in.: z Wyszkowa, Jońca, Pułtuska, Marek, Ciechanowa, Warszawy oraz z Florydy.

Orkiestra powstała w 2008 roku w Wyszkowie i tu ma swoją siedzibę a próby niejednokrotnie ma również na pułtuskim Zamku. W orkiestrze gra kilku pułtuszczan a jednym z kapelmistrzów jest st. bsm. Jacek Gerek. Zespół zapewnia oprawę muzyczną wszystkich najważniejszych wydarzeń Ligi Morskiej i Rzecznej m.in. Rocznic Zaślubin z Morzem, Zlotów Jungów LMiR, Zjazdów Krajowych, Operacji Nautycznych FLIS WIŚLANY i innych. Orkiestra ma w swoim repertuarze 300 utworów o różnym repertuarze. Za swoje dokonana orkiestra została wyróżniona m.in: nagrodą im. Witolda Hulewicza w 2012 r., Krzyżem PRO MARI NOSTRO w 2015 r., Srebrnym Krzyżem Gryfa Zachodniopomorskiego w 2018 r., Nagrodą Starosty Powiatu Wyszkowskiego w 2019 r.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wydarzenia

 

 

 

Tagi: #Pułtusk

REKLAMA

Zobacz także

Komentarze

Dodaj komentarz jako pierwszy