/Prognozy na lato. Co nas czeka na urlopie?

Prognozy na lato. Co nas czeka na urlopie?

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej opublikował kilka dni temu eksperymentalne prognozy na zbliżające się miesiące. Wygląda na to, że wiosenny brak ciepła zostanie nam zrekompensowany latem.

Prognozy eksperymentalne polegają na przewidywaniu czy temperatura i opady będą mieścić się w normie wieloletniej, określanej na podstawie danych z lat 1991-2020.

Prognozy dla naszego regionu

W maju średnia temperatura powietrza nie będzie odbiegać od normy, ale już w czerwcu, lipcu i sierpniu zapowiadane są wyższe wartości niż średnia z poprzednich lat.

W maju, czerwcu i sierpniu suma opadów w naszym regionie powinna mieścić się w zakresie normy wieloletniej, a w lipcu prawdopodobnie będzie kształtować się poniżej normy.

Interpretacja prognoz

Należy pamiętać, że prognozy eksperymentalne dotyczą średniej temperatury z całego miesiąca, notowanej zarówno w dzień, jak i w nocy. Określenie “powyżej normy” nie oznacza więc, że będą często występować upalne dni, a określenie “temperatura poniżej normy” nie oznacza, że w lecie pojawiać się będą ekstremalnie niskie temperatury. Ta sama zasada dotyczy prognozowanej sumy opadów. Określenie “poniżej normy” nie wyklucza pojawienia się dni z intensywnymi opadami deszczu, tak jak określenie “powyżej normy” nie jest równoznaczne z wystąpieniem takich zjawisk.

MAJ

CZERWIEC

LIPIEC

SIERPIEŃ

źródło: meteo.imgw.pl, tvn24.pl