/Państwo Pastewkowie z Odznaką Honorową “Meritis pro Familia”

Państwo Pastewkowie z Odznaką Honorową “Meritis pro Familia”

Państwo Agata i Dominik Pastewkowie otrzymali z rąk Ministra Rodziny i Polityki Społecznej Marleny Maląg Odznakę Honorową “Meritis pro Familia”.

Odznaka została przyznana za konsekwentne działania na rzecz upamiętniania wydarzeń z historii Polski, a także oddanie rodzinie i wspieranie lokalnej społeczności. Państwo Pastewkowie wraz z dziećmi organizują wystawy i pikniki historyczne z okazji ważnych rocznic np. wybuchu Powstania Warszawskiego. Na wspólnych obchodach 1 sierpnia przy bramie Kościuszki 39 gromadzi się co roku liczne grono pułtuszczan.

Pani Agata Pastewka podkreśla, że odznaczenie jest tak naprawdę owocem pracy wielu osób i instytucji:

Na nasze ręce została złożona odznaka, która jest uwieńczeniem współpracy wielu nam życzliwych osób na czele z naszymi rodzinami. Gdyby nie szereg ludzi, którzy chcą z nami współpracować i oferują swoją pomoc, sami byśmy nie zdziałali tak wiele. Merytorycznie wspierają nas pasjonaci, pracownicy szkół, przedszkoli, radni i wiele osób. Wszyscy z entuzjazmem angażują się w inicjatywę „Dzieci z bramy” przy ul. Kościuszki 39 w Pułtusku.

Pani Agata wspomina jak narodził się pomysł na upamiętnienie rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w bramie przy ul. Kościuszki. To całkowicie oddolna inicjatywa, która powstała dzięki pasji do historii kilku- i kilkunastoletnich pułtuszczan:

Zaczęło się w 2016 roku od mojej bratanicy Oli Grzywacz i moich dzieci, Janka Pastewki i Małgosi Pastewki. Ola miała wtedy 14 lat, moje dzieci są 5 lat młodsze. W tym czasie Ola poznała historię Powstania Warszawskiego i pasjonowała się tematem. Zaangażowała moje dzieci. Zaczęli wspólnie malować plakaty na 1 sierpnia. Tak powstała inicjatywa, którą wciąż rozwijamy, czyli „Dzieci z bramy”.

Agata Pastewka

Z czasem w organizację obchodów w bramie zaczęły angażować się inne osoby i lokalne instytucje:

Przez pierwsze lata dzieci same malowały plakaty, wieszały je w bramie 1 sierpnia w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, oddając hołd bohaterom walk za Ojczyznę. Potem wraz z mężem i najbliższą rodziną wsparliśmy akcję i pomagaliśmy nagłośnić wydarzenie. W kolejnych latach dołączył Żłobek Miejski w Pułtusku, przedszkola, szkoły, BohaterON. Od lat wspiera nas Pułtuska Grupa Rekonstrukcji Historycznej 13 Pułku Piechoty w Pułtusku.

Agata Pastewka

Działania na rzecz historii prowadzone są również w przestrzeni wirtualnej. Powstał profil na Facebooku: Dzieci z BRAMY Kościuszki 39, gdzie osoby zaangażowane w akcję edukują odbiorców, bazując na historiach Powstańców, wzmacniają poczucie tożsamości narodowej, krzewią postawy patriotyczne oraz budują wrażliwość społeczną. Inicjatywa, która zrodziła się w młodym pokoleniu z pasji, zainteresowania historią, z patriotyzmu efektem kuli śniegowej nabiera rozpędu. Świadczy o tym nie tylko rosnąca liczba zaangażowanych w organizację wydarzenia osób i instytucji, ale też rosnąca liczba uczestników. Lokalna społeczność tłumnie przychodzi pod bramę przy ul. Kościuszki 39 w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, aby o godz. 17:00 uczcić minutą ciszy poległych za naszą wolność. Później zgromadzeni uczestniczą w organizowanym w bramie pikniku patriotycznym, który jest żywą lekcją historii.

Odebranie odznaczeń było dla Państwa Pastewków bardzo ważną, wzruszającą chwilą:

Dostałam telefon z ministerstwa czy wyrażam zgodę na przyjęcie odznaczenia. Podczas gali wręczenia odznaczeń byliśmy z mężem bardzo przejęci, byłam wzruszona. Przeżycie nie do opisania.

Agata Pastewka

Odznaka Honorowa “Meritis pro Familia” została ustanowiona w 2020 r. rozporządzeniem Rady Ministrów.

Odznaka jest zaszczytnym, honorowym wyróżnieniem przyznawanym osobom fizycznym, a także organizacjom oraz instytucjom za zasługi w zakresie spraw objętych działem administracji rządowej – rodzina.

www.gov.pl

GRATULUJEMY PAŃSTWU PASTEWKOM CIEKAWYCH INICJATYW I ODZNACZENIA!

Brak dostępnego opisu zdjęcia.

Może być zdjęciem przedstawiającym 2 osoby, biżuteria i tekst „Agata i Dominik Pastewka wspólnie wychowują dwójkę dzieci Odznaka Honorowa „Meritis pro Familia" została przyznana za konsekwentne działania na rzecz upamiętniania wydarzeń historii Polski, a także oddanie rodzinie wspieranie lokalnej społeczności.”

fot.: Facebook Dzieci z BRAMY Kościuszki 39