REKLAMA

Data publikacji: 23 gru 2021

Choinka to coś więcej niż zwykła ozdoba…

Choinka to coś więcej niż zwykła ozdoba…

Nie wyobrażamy sobie świąt bez choinki, ale czy wiemy co symbolizują świąteczne drzewka i ozdoby? Czy wiemy jak dekorowano domy zanim rozprzestrzeniła się „choinkowa tradycja”? Warto zdobyć na ten temat nieco informacji, by bardziej świadomie kultywować świąteczne zwyczaje.

Choinka – nie taki dawny zwyczaj

Zwyczaj ubierania choinki przywędrował do nas z Niemiec w XVIII wieku, a na dobre rozprzestrzenił się zaledwie niespełna… 100 lat temu, w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Dzisiaj choinki ozdabiane są gotowymi zawieszkami, bombkami i łańcuchami, niejednokrotnie dobieranymi pod względem kolorystycznym, tak by choinka dobrze wkomponowała się w wystrój domu czy mieszkania. Kiedyś tak nie było. Do ozdabiania wykorzystywano owoce, orzechy i przedmioty użytku codziennego, a z czasem zaczęto też wykonywać zawieszki i łańcuchy z papieru. Zamiast elektrycznych lampek, na drzewku umieszczano prawdziwe świece… dziś może jednak lepiej już tego nie próbować...

Podłaźniczka – poprzedniczka choinki

Mimo że zwyczaj ubierania choinek rozprzestrzenił się w Polsce stosunkowo niedawno, nie oznacza to, że wcześniej w polskich domach brakowało świątecznych dekoracji. Wręcz przeciwnie, było ich wiele. W izbach pojawiały się świerkowe gałązki i kwiaty z bibuły, którymi dekorowano m.in. święte obrazy. Na suficie umieszczano olbrzymiego, kolorowego „pająka” z bibuły oraz podłaźniczkę. To właśnie ją można uznać za poprzedniczkę choinki. Podłaźniczka to pęk gałązek lub świerkowy czubek, który przywiązywano do sufitu i dekorowano. Kto wie, może część osób postanowi kiedyś wrócić do tego pięknego, rodzimego zwyczaju…

Symbolika

Wróćmy do choinki. Świąteczne drzewko ma swoją bogatą symbolikę. Sama choinka symbolizuje nadzieję, odrodzenie i Jezusa Chrystusa- źródło życia. Ważne są również kolory. Zastanawialiście się kiedyś dlaczego ze świętami kojarzą się właśnie zieleń, czerwień, złoto i biel? Biel to symbol niewinności nowonarodzonego Dzieciątka, złoto – bogactwo, czerwień – zdrowie, a według innych podań – krew Chrystusa, zieleń symbolizuje zaś życie wieczne. Swoje znaczenie mają również poszczególne ozdoby:

Świeczki (dzisiejsze lampki) – symbol światła Chrystusa

Orzechy – miały pomóc wyswatać młodych i zapewniać dobrobyt

Anioły – opiekowały się domem

Pierniczki – miały zapewnić domownikom dostatek

Jabłka – dla zachowania zdrowia i urody

Gwiazda – Gwiazda Betlejemska, która wskazywała drogę Mędrcom ze Wschodu

Dzwoneczki –dobra nowina

Łańcuch – symbol wspólnoty rodzinnej

Ciekawe jak pułtuszczanie ozdabiają swoje świąteczne drzewka? Czekamy na Wasze zdjęcia w komentarzach pod postem na Facebooku.

źródło: choinkaonline.pl, lasy.gov.pl "Podłaźniczka i diduch, czyli dawne tradycje i świąteczne zwyczaje"

REKLAMA

Zobacz także

Komentarze

Dodaj komentarz jako pierwszy