/ODCISKI PALCÓW W NOWYCH DOWODACH OSOBISTYCH. CO ZMIENI SIĘ W DOKUMENTACH?

ODCISKI PALCÓW W NOWYCH DOWODACH OSOBISTYCH. CO ZMIENI SIĘ W DOKUMENTACH?

W tym roku dowód osobisty powinno wymienić 1 546 700 Polaków, którym kończy się ważność aktualnego dokumentu. Ponad 358 tysięcy osób w 2021 roku skończy 18 lat – większość z nich będzie wnioskować o pierwszy „dorosły” dowód. W nowych dowodach osobistych będą odciski palców.

W sierpniu zniknie możliwość składania online wniosków o dowód osobisty.

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowywany przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji projekt zmiany w ustawie o dowodach osobistych. Nowe przepisy wynikają z konieczności dostosowania dotychczasowych polskich regulacji do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1157 z 20 czerwca 2019 r.

CO SIĘ ZMIENI?

Po pierwsze – wygląd dowodu. Po drugie – zawartość warstwy elektronicznej wydawanych dokumentów tożsamości. Wszystkie państwa członkowskie zostały zobligowane do umieszczania w niej odcisków palców i podpisu posiadacza dowodu. A to oznacza, że zniknie możliwość składania elektronicznych wniosków o dowód osobisty. Zarówno odciski palców, jak i podpis trzeba będzie zostawić w urzędzie.

CO SIĘ NIE ZMIENI?

Jeśli Twój dowód ma jeszcze długą datę ważności – nie będzie obowiązku wymiany. Z dotychczasowego dowodu możesz korzystać do czasu, aż minie jego ważność.

Nowe regulacje zaczną obowiązywać w sierpniu tego roku. Dlatego, jeśli od pewnego czasu planowaliście złożenie online wniosku o dowód – nie warto z tym czekać.

Opr. na podstawie ino. PAP/ www.gov.pl