/Część rolników będzie musiała przejść na ZUS- nadchodzą zmiany w prawie

Część rolników będzie musiała przejść na ZUS- nadchodzą zmiany w prawie

Już nie 700 zł kwartalnie w KRUS-ie, ale ponad 1400 zł miesięcznie w ZUS-ie będą musieli prawdopodobnie od przyszłego roku zapłacić rolnicy, którzy prowadzą działalność gospodarczą. Rząd uszczelnia system ubezpieczeń i uniemożliwia przedsiębiorcom ucieczkę przed ZUS-em. Związkowcy mówią jednak zmianom “nie” i wskazują, że ucierpią faktyczni rolnicy.

O tym, że rząd chce rozszerzyć oskładkowanie umów zleceń wiadomo od dawna. Dotychczasowe plany kończyły się jednak na zapowiedziach. Jak poinformowała kilka dni temu “Rzeczpospolita” tym razem może być inaczej – gotowy jest już projekt ustawy w tej sprawie. Przewidywany termin wejścia w życie to 1 stycznia 2022 r.

Ci, którzy razem z prowadzeniem produkcji rolnej, zajmują się prowadzeniem niewielkiej działalności gospodarczej stracą możliwość ubezpieczenia w KRUS.  Działa tak w Polsce około 70 000 rolników. Przykładowo gospodarstwa agroturystyczne czy właściciele sklepów przy gospodarstwach będą musieli prowadzić osobną działalność. Ponadto będą zmuszeni do przeniesienia ubezpieczenia do ZUS.

Rząd planuje oskładkowanie przychodów ze wszystkich umów (w tym umów o dzieło i umów zlecenie). Wyjątkiem mają być uczniowie i studenci do 26 roku życia. Stwarza to z kolei możliwość omijania przepisów poprzez fikcyjnych zleceniobiorców.

Dla osób pracujących na kilku zleceniach wytworzy to presję przejścia na własną działalność gospodarczą. Planowane przepisy mają zwiększyć wpływy do ZUS o 4 miliardy złotych. Rolnicy stanowczo sprzeciwiają się planowanym zmianom prawa.

Źródło: www.rp.pl, www.sad24.pl

Fot. Pixbay