/ZASZCZEPIONO PONAD 2000 MEDYKÓW NA MAZOWSZU
szczepienia na Mazowszu

ZASZCZEPIONO PONAD 2000 MEDYKÓW NA MAZOWSZU

Pierwsi lekarze i pielęgniarki z placówek medycznych prowadzonych przez samorząd Mazowsza zostali już zaszczepieni przeciwko koronawirusowi. Wkrótce szczepić będą się kolejni chętni. Do tej pory zaszczepiono ponad 2000 osób.

Kto się szczepi w pierwszej kolejności?

Osoby z tzw. grupy zero, czyli najbardziej narażone na zakażenie koronawirusem. Są to pracownicy: szpitali, sektora ochrony zdrowia (w tym wykonujących prywatną praktykę leczniczą), stacji sanitarno-epidemiologicznych, domów pomocy społecznej i miejskich ośrodków pomocy społecznej, farmaceuci, pracownicy uczelni medycznych i studenci kierunków medycznych. Szczepienia przeciwko COVID-19 to bardzo złożona operacja logistyczna – podkreśla marszałek Adam Struzik.

Po otrzymaniu pierwszych transportów szczepionki w naszych szpitalach, rozpoczęliśmy szczepienie osób z tak zwanej grupy zero, czyli personelu medycznego. Mam nadzieję, że w ciągu kilku najbliższych miesięcy uda się zaszczepić 70-80 proc. populacji, aby uzyskać tymczasową odporność. Staramy się, aby proces szczepień przebiegał sprawnie

Adam Struzik – marszałek województwa mazowieckiego

To dopiero początek akcji szczepień, bo chętnych w szpitalach jest znacznie więcej – zaznacza członek zarządu województwa Elżbieta Lanc.

Personel pracujący w naszych placówkach jest już szczepiony. Lekarze, pielęgniarki, jak i personel medyczny otrzymali już pierwszą dawkę. Warto podkreślić, że chęć zaszczepienia zadeklarowało około 80 proc. pracowników. To jest dobry przykład dla tych mieszkańców Mazowsza, którzy mają wątpliwości

Elżbieta Lanc

Szczepienia w Płocku

Szczepienia przeprowadzono już m.in. wśród personelu medycznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku. Placówka otrzymała w pierwszej dostawie 75 sztuk szczepionek. Pierwszą osobą, która się zaszczepiła w tej jednostce była pielęgniarka pracująca na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym. To dopiero początek akcji – zaznacza Stanisław Kwiatkowski, dyrektor WSZ w Płocku.

Łącznie Wojewódzki Szpital Zespolony w Płocku dysponuje 435 dawkami, z czego 75 zostało już podanych pracownikom placówki.

Szczepienia w Radomiu

W Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu akcja szczepień medyków ruszyła 30 grudnia. Do placówki dostarczonych zostało 255 dawek szczepionki – podkreśla Aneta Kuśta, kierownik Biura Zarządu i jednocześnie pełnomocnik ds. praw pacjenta w szpitalu. – Do szczepień zgłosiło się 617 pracowników oraz 700 osób, również z grupy zero, spoza naszej placówki. Jako pierwsza zaszczepiła się dr n.med. Małgorzata Stolarek ­ Kierownik Klinicznego Oddziału Onkologii oraz zespół lekarski i pielęgniarski tego oddziału – poinformowała Aneta Kuśta. Mazowiecki Szpital Specjalistyczny Sp. z o.o. w Radomiu zaszczepił już 130 osób.

Szczepienia w Ciechanowie

W szpitalu w Ciechanowie szczepienia rozpoczęły się 29 grudnia. Chęć zaszczepienia zadeklarowało 60 proc. ogółu pracowników szpitala – informuje dyrektor placówki Andrzej Kamasa, który szczepienie ma już za sobą.

Najwięcej chętnych jest w grupie lekarzy. To nie jest wynik, który zadowala. Zgłoszenia wciąż napływają i jestem przekonany, że zaszczepimy przynajmniej  80 proc. załogi. Szczepię się systematycznie przeciwko grypie i pneumokokom, a szczepienie przeciw COVID-19 nie odbiegało od innych, które do tej pory miałem. Zachęcam do szczepień, bo to nie boli, a daje szansę na powrót do normalności, której wszyscy tak bardzo potrzebujemy i oczekujemy

Andrzej Kamasa – dyrektor szpitala w Ciechanowie

Specjalistyczny Szpital Wojewódzki w Ciechanowie posiada 375 dawek, a zaszczepił już 225 osób z personelu – to dane na 5 stycznia br. Dyrektor Kamasa liczy, że do połowy stycznia 1000 osób (personel szpitala i osoby uprawnione spoza tej placówki), które wcześniej złożyły deklaracje, zostanie zaszczepionych.

Szczepienia w Siedlcach

W szpitalu wojewódzkim w Siedlcach akcja szczepień rozpoczęła się wczoraj. Dotychczas do szczepień zgłosiło się 400 pracowników szpitala oraz 200 osób spoza tej placówki. Każdy powinien zaszczepić się przeciwko COVID-19 – zachęca prezes Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego im. Św. Jana Pawła II w Siedlcach Sp. z o.o. Marcin Kulicki. – Jestem ozdrowieńcem, a mimo to podjąłem decyzję, że się zaszczepię i przy okazji dam dobry przykład – mówi prezes zarządu. Mazowiecki Szpital Wojewódzki im. św. Jana Pawła II w Siedlcach z 90 otrzymanych dawek wykorzystał 24.

Szczepienia w Ostrołęce

Mazowiecki Szpital im. dr Józefa Psarskiego w Ostrołęce otrzymał 600 dawek, szczepiąc 282 osoby.

Szczepienia w Warszawie

Do tej pory Wojewódzki Szpital Zakaźny w Warszawie dostał 810 dawek, szczepiąc 465 osób. Z kolei Mazowiecki Szpital Bródnowski w Warszawie Sp. z o.o. posiada 255 dawek, szczepiąc już 159 pracowników placówki. Międzyleski Szpital Specjalistyczny w Warszawie w pierwszej turze otrzymał 75 dawek, a aktualnie dysponuje już 1425 dawkami, z czego 383 podano personelowi medycznemu. Szpital wydłużył pracę punktów szczepień oraz zwiększył obsadę w tych punktach. Mazowieckie Centrum Rehabilitacji STOCER SP. z o.o. otrzymało 420 dawek, z czego zaszczepiono już 300 osób.

opr. red. na podst. info. pras. Marta Milewska, Rzeczniczka Prasowa Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego/foto:www.mazovia.pl

DOŁĄCZ DO NAS: