/CZY WIESZ DLACZEGO POPŁAWY ?

CZY WIESZ DLACZEGO POPŁAWY ?

Dzisiejsze Popławy, to największa dzielnica Pułtuska (ponad 3 tys. mieszkańców). Co łączy dawną wieś Popławy z Pułtuskiem, jednym z najstarszych miast Mazowsza i Polski? Oprócz historii łączy położenie nad tą samą „błękitną Narwią” na skraju Puszczy Białej. Nazwa Popławy może mieć dwa źródła pochodzenia. Pierwsze z nich, jak wskazuje Słownik Języka Polskiego.

,,Popław”

1. unosząca się na wodzie fala, poruszająca się naprzód; bieg, nurt, prąd;
2. podmokła, bagnista łąka; moczar, mokradło

Druga możliwość, to że nazwa pochodzi od słowa przeprawa, przeprawy. To właśnie tu przeprawiali się na drugi brzeg Kurpie, mieszkańcy Puszczy Białej, która stanowiła naturalne zaplecze żywieniowe dla biskupiego Pułtuska. Od strony Popław przez wieki przeprawiali się na pułtuski rynek pracowici Kurpie na łodziach pełnych takich produktów jak: mięso, jaja, sery, drób, miód, bimber, ziemniaki, owoce.

Fot. Kamelot_Art

Nazwa Popławy może też pochodzić od słowa przeprawa, przeprawy. To właśnie tu przeprawiali się na drugi brzeg Kurpie…

Popławy mają także swój udział w wielkiej historii. To tu 16 maja 1807 r. miała miejsce bitwa między Bawarczykami, sprzymierzeńcami Napoleona a Rosjanami. To na Popławach znajduje się niewielka górka zwana przez miejscowych „Napoleonką” nazwana na pamiątkę tamtych wydarzeń. Dziwnym zbiegiem okoliczności na tym miejscu po II wojnie światowej oprawcy komunistycznej Bezpieki zakopywali zamordowanych w pułtuskim więzieniu żołnierzy niezłomnych. W czasie okupacji Niemcy na Popławach na tzw. Szlamiej Górze zamordowali ponad 150 pułtuskich Żydów. Miejsce to niedawno zostało oznaczone odpowiednią tablicą.

Fot. Jan Bąk PułtuskNews

Warto też wiedzieć, że na podstawie rozporządzenia ministra Spraw Wewnętrznych z dn. 5 października 1933 r. Popławy zostały wyłączone z gminy Obryte i włączone do miasta Pułtusk. W okresie PRL-u na Popławach znajdowało się kąpielisko i kilka ośrodków wypoczynkowych dla mieszkańców Warszawy. Dzisiejsze Popławy, to dzielnica młodych rodzin, gdzie znajduje się szkoła, przedszkola, kościół i parafia, szpital, apteka, Nadleśnictwo, poczta, kilka sklepów. Popławy mają więc swoją ciekawą, mało znaną historię pt. „Jak wieś stała się miastem”. 

Fot. Kamelot_Art
Fot. Kamelot_Art

Zapraszamy także do artykułu: