/DZIŚ NIESAMOWITA NOC. SPRAWDŹ DLACZEGO?

DZIŚ NIESAMOWITA NOC. SPRAWDŹ DLACZEGO?

Dziś w nocy (12/13 sierpnia) niesamowita okazja aby zobaczyć i być może sfotografować deszcz spadających gwiazd. Na tę noc przypada bowiem maksimum aktywności roju Perseidów. Specjaliści informują, iż najwięcej Perseidów można zobaczyć przed świtem. Najlepszymi miejscami do obserwacji są miejsca oddalone od sztucznego światła.

Istnieje przekonanie, jednak nie jest potwierdzone naukowo, że widząc spadającą gwiazdę, należy pomyśleć życzenie, a ono na pewno spełni się. Na czekający nas “deszcz” można tych życzeń przygotować sobie całą listę 😉

W języku astronomów Perseidy to nic innego jak „meteoroidy” – krótkotrwałe, świetlne ślady na niebie. Potocznie mówi się o nich “spadające gwiazdy”, jednak gwiazdami nie są.

Zjawisko meteoru powstaje, gdy w ziemską atmosferę wpadnie mały skalny okruch z przestrzeni kosmicznej (tzw. meteoroid).

Cały okres aktywności Perseidów przypada od 17 lipca do 24 sierpnia. Spektakl na nieboskłonie będzie najbardziej ciekawy w dzisiejszą noc – spalić się w atmosferze może nawet 180 meteorów.

To może być niepowtarzalna noc. Nie przegap widowiska, które dziś na nieboskłonie. Miłośników fotografii zapraszamy do nadsyłania zdjęć z obserwowanego zjawiska a galerię wraz z nazwiskami autorów opublikujemy na naszym portalu – www.pultusk.news