/Wyłudzili 112 mln zł. 7 osób zatrzymanych – akcja CBŚP i KAS

Wyłudzili 112 mln zł. 7 osób zatrzymanych – akcja CBŚP i KAS

Członkowie zorganizowanej grupy przestępczej wystawiali nierzetelne faktury nieodzwierciedlające faktycznych zdarzeń gospodarczych na kwotę 112 mln zł. Przestępczą działalność zakończyli funkcjonariusze CBŚP i KAS, pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Warszawie, którzy rozbili gang. Do sprawy zatrzymano 7 osób.

Policjanci z Zarządu w Warszawie Centralnego Biura Śledczego Policji i funkcjonariusze Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego w Warszawie, pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Warszawie prowadzą śledztwo dotyczące zorganizowanej grupy przestępczej, działającej w latach 2016-2020, głównie na terenie województwa łódzkiego i mazowieckiego.

Członkowie grupy prowadząc działalność pozorującą handel drewnem, paletami oraz usługami o szerokim spektrum działalności, wystawiali nierzetelne faktury VAT, nieodzwierciedlające rzeczywistych zdarzeń gospodarczych o szacunkowej wartości co najmniej 112 mln zł. Następnie poprzez transakcje między rachunkami bankowymi, pozorowali płatności za te faktury. Straty podatkowe Skarbu Państwa w wyniku działania grupy są milionowe, jednak dokładna ich wartość jest w tej chwili ustalana przez śledczych.

Zgromadzony w sprawie materiał dowodowy pozwolił na przeprowadzenie akcji, w wyniku której w Warszawie, Radomiu i Łodzi funkcjonariusze zatrzymali 7 osób. Podczas działań przeszukano siedziby spółek, biur rachunkowych i prywatnych mieszkań, zabezpieczając przy tym m.in. dokumentację, nośniki danych i telefony komórkowe. Na poczet przyszłych kar zabezpieczono mienie warte kilka milionów złotych, w postaci nieruchomości, gotówki, złotej biżuterii oraz luksusowych zegarków.

Zatrzymanym w Prokuraturze Okręgowej w Warszawie przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania pieniędzy pochodzących z przestępczego procederu, wystawiania nierzetelnych faktur na kwoty wielokrotnie przewyższające mienie wielkiej wartości stanowiących tzw. zbrodnię fakturową oraz przestępstw skarbowych. Decyzją sądu, na wniosek prokuratora, dwie osoby zostały tymczasowo aresztowane.

CBŚP/ www.policja.pl foto policja.pl


MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

KRONIKA STRAŻACKA: 15 INTERWENCJI – POŻARY, WYPADKI, FAŁSZYWY ALARM…
W minionym tygodniu jednostki straży pożarnych z terenu powiatu pułtuskiego uczestniczyły w …
[PILNE] Pożar na terenie byłej jednostki wojskowej
Właśnie trwa gaszenie pożaru na terenie byłej Jednostki Wojskowej. Na miejscu pracują …
POŻAR SAMOCHODU PRZY DINO
Dzisiaj strażacy zostali wezwani do pożaru samochodu zaparkowanego przy sklepie Dino w …
DZIECKO ZATRZASNĘŁO SIĘ W AUCIE. POMOGLI PUŁTUSCY STRAŻACY
Przypadki sprawiają, że nawet, gdy bardzo dbamy o bezpieczeństwo naszych pociech, niespodziewanie …