/[FOTO] XII Konkurs Pieśni Patriotycznej ,, Pieśń ujdzie cało… ”

[FOTO] XII Konkurs Pieśni Patriotycznej ,, Pieśń ujdzie cało… ”

Za nami już XII edycja Konkursu Pieśni Patriotycznej ,,Pieśń ujdzie cało…”- poziom, jak co roku był bardzo wysoki, a jury miało bardzo trudne zadanie. Hala Sportowa przy Liceum Ogólnokształcącym im. Piotra Skargi w Pułtusku 18 listopada 2022 r. zamieniła się w salę muzyczną, do której przybyło liczne grono widzów.

Organizatorami wydarzenia byli: Liceum Ogólnokształcące im. Piotra Skargi w Pułtusku oraz Związek Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej, Oddział w Pułtusku. Honorowym Patronatem konkurs objęli Starosta Pułtuski oraz Burmistrz Miasta Pułtusk.

„Człowiek, który nie ma pamięci o swojej przeszłości, nie ma na czym budować swojej przyszłości”. Dziś żyjemy w wolnej Polsce, zjednoczonej Europie, mamy możliwość decydowania o sobie, ale pamiętajmy o tym, że  łatwo wolność stracić. Trzeba więc o nią dbać – wspólnie, solidarnie, pamiętając o słabszych i potrzebujących pomocy. Budujmy wolność razem, nie zapominając tych, którym to wszystko zawdzięczamy. Korzystajmy z doświadczeń poprzednich pokoleń i pamiętajmy, że to my wszyscy mamy wpływ na to, jak wygląda rzeczywistość i w jakiej atmosferze żyjemy. Niech dobro niepodległej Rzeczypospolitej Polskiej i naszej Małej Ojczyzny będzie dla nas ważnym celem. Piękną pieśnią składamy hołd wszystkim, którzy przyczynili się do odrodzenia państwa polskiego. Dbajmy o to, żeby wartości przekazywane młodemu pokoleniu, stały na straży godności naszego Narodu, naszej historii, kultury i dziedzictwa naszych ojców.

tymi słowami Dyrektor LO im. Piotra Skargi Anna Majewska rozpoczęła dzisiejsze wydarzenie

Pani Dyrektor przy tej okazji poinformowała, że niespełna cztery tygodnie temu Liceum Ogólnokształcące im. Piotra Skargi w Pułtusku oficjalnie dołączyło do zaszczytnego grona najstarszych szkół w Polsce, a uroczyste wręczenie certyfikatu nastąpiło 21 października 2022 r. w Liceum Ogólnokształcącym im. Marszałka Stanisława Małachowskiego w Płocku – najstarszej szkole w Polsce.

Wracając do konkursu, uczniowie tradycyjnie startowali w trzech kategoriach: Szkoły Podstawowe, Szkoły Ponadpodstawowe oraz Piosenka Kresowa. W konkursie zaprezentowano 23 patriotyczne pieśni. Spośród nich jury w każdej kategorii wyłoniło trzy pierwsza miejsca a w kategoriach szkolnych dodatkowo wyróżnienie.

Skład tegorocznego jury prezentował się następująco:

Wanda Koniecka-Pieńkos – Wiceprezes Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej, Oddział w Pułtusku, wieloletni nauczyciel Liceum Ogólnokształcącego im. Piotra Skargi i pomysłodawczyni Konkursu Pieśni Patriotycznej „Pieśń ujdzie cało”.

Aldona Łaszczyk –  nauczyciel języka polskiego, sybiraczka, przyjaciółka szkoły, która jest z nami od pierwszej edycji konkursu.

Józef Frakstein – śpiewak bas-baryton, jest również wykonawcą muzyki oratoryjnej i kantatowej. Z repertuarem tym koncertował na estradach Polski, Austrii, Francji, Niemiec, Włoch, Korei Południowej i Stanów Zjednoczonych, uczestniczył w prestiżowych festiwalach muzycznych w Polsce, Holandii, Austrii, Niemczech, Hiszpanii i we Francji.

Michał Kisiel – Dyrektor Domu Polonii w Pułtusku.

Szymon Fabisiak – absolwent liceum, muzyk, wokalista, lider zespołu Carol Markovsky, a także laureat wielu edycji konkursu „Pieśń ujdzie cało”.

Fundatorami nagród w konkursie byli:

Starosta Powiatu Pułtuskiego, który ufundował pierwszą nagrodę w kategorii szkół ponadpodstawowych, Burmistrz Miasta Pułtusk, który ufundował pierwszą nagrodę w kategorii szkół podstawowych, Pani Aldona Łaszczyk ufundowała nagrodę finansową w kategorii piosenki kresowej.

Ponadto w tym roku ufundowano również dodatkowe nagrody specjalne:

– trzydniowy pobyt w Wilnie dla jednego z uczestników konkursu i jego rodziców. Nagrodę tę ufundował Prezes Fundacji Dobroczynności i Pomocy Domu Kultury Polskiej w Wilnie Pan Krzysztof Łachmański,

-dodatkowa nagroda finansowa ufundowana przez anonimowego miłośnika konkursu pieśni patriotycznej.

Organizatorzy złożyli również podziękowania za wsparcie ,,niezastąpionemu Panu Andrzejowi Grabowskiemu.

„Płomień rozgryzie malowane dzieje, skarby mieczowi spustoszą złodzieje. Pieśń ujdzie cało” – zauważył Adam Mickiewicz w ,,Konradzie Wallenrodzie.”

I najwyraźniej miał rację. Pieśni towarzyszyły najważniejszym wydarzeniom naszej historii, a  te patriotyczne krzewiły ducha polskości, wskrzeszały pamięć o dawnych bohaterach.

– tymi słowami uczniowie ,,Skargi” zapowiadający artystów rozpoczęli część konkursową

W kategorii Szkół Podstawowych wystąpili:

Szymon Morawski, Nikodem Piekutowski i Paweł Kiliańczyk- ,,Pierwsza kadrowa”

Sandra Włodarczyk- „Gdyby nie oni”

Zuzanna Czarnecka- ,,Taki kraj”

Brajan Grochowski- ,,O mojej ojczyźnie.’’

Anita Mikulskiea i Angelika Karasiewicz- ,,O ziemio Polska” 

Alicja Romańska- ,,Rozkwitały pąki białych róż

Kacper Chodkowski- ,,11Listopada’’

Natalia Łączkowska- ,,Warszawo ma”

Maciej Pietrzykowski- ,,Deszcz jesienny deszcz ‘’

Oliwia Tomczyk- ,, Biały krzyż” zaśpiewa

Alicja Paradowska- ,,Źródło”

Natalia i Małgorzata Bilińskia- ,,Myślę o Polsce’’

Kinga Ciach ,,Tango na głos, orkiestra i jeszcze jeden głos”

W kategorii Szkół Ponadpodstawowych wystąpili:

Anna Krupińska- ,,Mamo tyś płakała”

Anna Skura- ,,Biały krzyż’’

Aleksandra Janas- ,,Warszawo ma ‘’

Karolina Fabisiak- ,,Hymn Smutno mi, Boże.”

W kategorii ,,Pieśń Kresowa” wystąpili:

Kamil Taperek ,,Już mi raz zabrali Wilno”

Julia Ćwik i Patrycja Lewandowska- ,,Walc Wileński”

Zespół Kantylena- ,,Matko moja ja wiem’’

Zuzanna Czarnecka- ,,Polesia czar” 

Anna Jaworska-  ,,Już mi raz zabrali Wilno”

Po wystąpieniach jury udało się na naradę a w oczekiwaniu na werdykt mogliśmy wysłuchać hymn 13 Pułku Piechoty z 1939 r.  w wykonaniu Oliwii Fijałkowskiej oraz melodie, pieśni i piosenki patriotyczne w wykonaniu uczniów Liceum Ogólnokształcącego im. Piotra Skargi w Pułtusku.

PO NARADZIE OGŁOSZONO WYNIKI:

Część Pierwsza- Szkoły Podstawowe

Lp.WykonawcaSzkołaTytuł utworu 
1.Alicja ParadowskaSzkoła Podstawowa w Skaszewie Włościańskim„Źródło”I miejsce
2.Natalia ŁączkowskaSzkoła Podstawowa w Nowym Niestępowie„Warszawo ma”II miejsce
3.Magdalena Górska Gabriela Ćwik Olga Kalinowska Amelia Trojgo ZESPÓŁ KLASTERSzkoła Podstawowa Nr 4 z klasami sportowymi im. Ireny Szewińskiej w Pułtusku„W listopadzie”III miejsce
4.Brajan GrochowskiSzkoła Podstawowa Nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. mjra Henryka Sucharskiego w Pułtusku„O mojej Ojczyźnie”WYRÓŻNIENIE

Część druga- Szkoły Ponadpodstawowe

Lp.WykonawcaSzkołaTytuł utworu 
1.Karolina FabisiakLiceum Ogólnokształcące im. Piotra Skargi w PułtuskuHymn „Smutno mi Boże”I miejsce
2.Aleksandra JanasZespół Szkół Zawodowych  im. Jana Ruszkowskiego w Pułtusku„Warszawo ma”II miejsce
3.Anna KrupińskaZespół Szkół  im. Bolesława Prusa w Pułtusku„Mamo tyś płakała”III miejsce
4.Anna Skura Akompaniament:                 Oliwia DłutowskaZespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Jadwigi Dziubińskiej w Golądkowie„Biały Krzyż”WYRÓŻNIENIE

Część trzecia- Kresowa Dusza

Lp.WykonawcaSzkołaTytuł utworu 
1.Anna JaworskaLiceum Ogólnokształcące im. Piotra Skargi w Pułtusku„Już mi raz zabrali Wilno”I miejsce
2.Zuzanna CzarneckaSzkoła Podstawowa Nr 4  z klasami sportowymi im. Ireny Szewińskiej w Pułtusku„Polesia Czar”II miejsce
3.Kamil TaperekSzkoła Podstawowa w Błędostowie „Już mi raz zabrali Wilno”III miejsce

NAGRODA SPECJALNA w kategorii pieśń kresowa – trzydniowy pobyt w Wilnie ufundowana przez Pana Krzysztofa Łachmańskiego Prezesa Fundacji Dobroczynności i Pomocy Domu Kultury Polskiej w Wilnie.

Anna Jaworska – LO im. Piotra Skargi w Pułtusku

NAGRODA DODATKOWA ufundowana przez anonimowego miłośnika konkursu pieśni patriotycznej

Kacper Chodkowski – Szkoła Podstawowa w Świerczach

FOTORELACJA