/Jest dotacja z NFOŚiGW na kolejne elektrobusy dla Pułtuska

Jest dotacja z NFOŚiGW na kolejne elektrobusy dla Pułtuska

Samorząd Gminy Pułtusk dzięki blisko 1,52 mln zł dotacji i 682 tys. zł pożyczki z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, zakupi dwa autobusy o napędzie elektrycznym. To kolejne środki przekazane dla naszej gminy, o które zabiegał wicepremier Henryk Kowalczyk i nie pierwsze dzięki tym staraniom przyznane w ostatnim czasie na rozwój elektromobilności w naszym mieście.

Umowy: dotacji i pożyczki, pomiędzy samorządem Pułtuska a NFOŚiGW zostały podpisane dzisiaj (15 lipca 2022 r.) w Centrum Dziedzictwa Kulturowego. Z ramienia pożyczkodawcy umowę podpisał Artur Michalski, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, zaś w imieniu Samorządu Gminy Pułtusk zastępca Burmistrza Miasta Pułtusk Mateusz Miłoszewski przy kontrasygnacie skarbnik miasta Pułtusk Teresy Turek. Podpisanie umowy odbyło się w obecności wicepremiera Henryka Kowalczyka, który zabiegał o wsparcie finansowe na rozwój elektromobilności w Pułtusku.

Inwestycja zostanie zrealizowana w ramach drugiej edycji programu priorytetowego „Zielony Transport Publiczny”, którego celem jest obniżenie wykorzystania energii i paliw emisyjnych w publicznym transporcie zbiorowym i rozwój w Polsce „zielonej” mobilności. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przekaże gminie Pułtusk dofinansowanie w wysokości prawie 1,52 mln zł (dotacja) i 682 tys. zł (pożyczka). Za te pieniądze zostaną zakupione dwa autobusy o napędzie elektrycznym.

 Niezmiennie pokazujemy, że upowszechnienie w Polsce zeroemisyjnego transportu publicznego dotyczy już nie tylko dużych miast, ale także mniejszych miejscowościZależy nam, aby jakość powietrza w Polsce stawała się coraz lepsza, stąd chociażby wdrażany program „Zielony Transport Publiczny” służący ludziom, ekologii, środowisku, nam wszystkim

podkreśla Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska.

Wicepremier Henryk Kowalczyk zaznacza, że zakupienie autobusów elektrycznych oznacza dla gminy Pułtusk poprawę jakości życia.

Dotacje ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej stanowią ważną pomoc dla mniejszych  gmin, które muszą zmagać się z problemem zanieczyszczenia środowiska, a nie mają możliwości szerokiego rozwoju społeczno-gospodarczego. Cieszę się, że tym razem gmina Pułtusk dołączyła do grona beneficjentów.

mówi Henryk Kowalczyk, wiceprezes Rady Ministrów

Jak podkreśla Artur Michalski, wiceprezes NFOŚiGW, elektromobilność jest aktualnie najważniejszym trendem w  przemyśle motoryzacyjnym.

Staramy się na nią (elektromobilność) patrzeć dość szeroko, bo to nie tylko same pojazdy o napędzie elektrycznym, ale także działania na rzecz ich produkcji, infrastruktury ładowania czy recyclingu baterii – podkreśla Artur Michalski, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – Wspieramy Polaków nie tylko w  zakresie dofinansowania zakupów, ale również staramy się poprzez edukację promować rozwiązania nieemisyjnych pojazdów jako ekologicznych, a w dłuższym czasie również zdecydowanie bardziej ekonomicznych 

– stwierdza wiceszef NFOŚiGW.

Korzystając z dofinansowania z programu „Zielony Transport Publiczny” gmina Pułtusk planuje kupić dwa autobusy o napędzie elektrycznym wyposażone w baterię o pojemności 40-50 kW, która zapewni zasięg ok. 130-150 km.

– Mają to być pojazdy nie tylko bezemisyjne, ale też komfortowe w użytkowaniu, ciche,  niskopodłogowe, dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnychDobrze, że samorządy mogą korzystać z tego rodzaju programów, które w dużej mierze ułatwiają życie mieszkańców.

 zaznacza Mateusz Miłoszewski, zastępca Burmistrza Miasta Pułtusk.

Zakończenie projektu przewidywane jest na 28 lutego 2023 r. Inwestycja, poza profitami społecznymi i gospodarczymi,  przyniesie wymierne korzyści ekologiczne: zmniejszenie emisji dwutlenku węgla o 37,69393 Mg w ciągu roku, a także ograniczenie emisji tlenków azotu (o 0,04179 Mg/rok) i pyłów o średnicy mniejszej niż 10 mikrometrów 0,00016 Mg rocznie. Ponadto, w ramach niniejszego projektu zaplanowano przeprowadzenie szkolenia dla co najmniej 4 kierowców i naukę obsługi pojazdu.

W czerwcu br. 405 tys. zł pożyczki z możliwością umorzenia 30% kwoty, z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie otrzymało Pułtuskie Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych Sp. z o.o. Fundusze przeznaczone są na pokrycie kosztów zakupu elektro-solarnego busa nowej generacji, który w styczniu br. zastąpił na trasie komunikacji miejskiej, po 5 latach użytkowania tak zwane “zielone busy”.

Opr. na podstawie informacji prasowej NFOŚiGW oraz www.pultusk.news/ Fot. Jan Kisiel