/Uczniowie LO sprawdzili swoje kompetencje cyfrowe [FOTO]

Uczniowie LO sprawdzili swoje kompetencje cyfrowe [FOTO]

Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Piotra Skargi w Pułtusku podeszli w piątek (10.06.22r.) do specjalnego egzaminu kompetencji cyfrowych – IT Fitness Test. Cyfrowy sprawdzian bada umiejętności komputerowe i internetowe uczniów oraz nauczycieli szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Odbywający się jednocześnie aż w czterech krajach test został przeprowadzony w Pułtusku w obecności: Justyny Orłowskiej- Pełnomocnik Ministra Edukacji i Nauki ds. Transformacji Cyfrowej, Michała Kanownika– prezesa Związku Cyfrowa Polska oraz Mikołaja Bobińskiego reprezentującego firmę Lenovo, których przywitała i oprowadziła po szkolnych korytarzach Dyrektor LO im. Piotra Skargi w Pułtusku- Anna Majewska.

IT Fitness Test to inicjatywa branży cyfrowej i nowych technologii, w Polsce reprezentowana przez
Związek Cyfrowa Polska i realizowana wspólnie z Ministerstwem Edukacji i Nauki oraz przy wsparciu
Janusza Cieszyńskiego, Sekretarza Stanu ds. Cyfryzacji w KPRM, a także Centrum GovTech.

Aby móc skutecznie rozwijać niezbędne dziś na rynku pracy i w życiu codziennym umiejętności wśród młodych obywateli musimy przede wszystkim zidentyfikować obszary, w których występują braki. Wyniki trwającego testu pozwolą opracować nam wnioski, zalecenia i podjąć właściwe działania, by podnieść wiedzę i kompetencje w sferze cyfrowej.

– wyjaśnił prezes Cyfrowej Polski Michał Kanownik.
Na zdjęciu: Justyna Orłowska- Pełnomocnik Ministra Edukacji i Nauki ds. Transformacji Cyfrowej oraz Michał Kanownik- Prezes Związku Cyfrowa Polska.

Po raz pierwszy test odbywa się jednocześnie w czterech krajach Grupy Wyszehradzkiej – Polsce,
Czechach, na Słowacji i Węgrzech. W piątek cyfrowy sprawdzian zdawali uczniowie Liceum
Ogólnokształcącego im. Piotra Skargi w Pułtusku. Ich zmaganiom przypatrywała się Justyna Orłowska, Pełnomocnik Ministra Edukacji i Nauki ds. Transformacji Cyfrowej, która odwiedziła
placówkę.

Konieczność rozwijania kompetencji cyfrowych jest kluczowa dla rozwoju naszej przyszłości. Dlatego też tak ważne jest sprawdzanie naszych umiejętności i ich doskonalenie. To pokolenie, które dziś jeszcze uczęszcza do szkoły za kilka lat będzie budować silną i nowoczesną gospodarkę naszego kraju. Naszym celem jest wyposażenie ich w jak najlepsze narzędzia i kompetencje, które im w tym pomogą.

– powiedziała Justyna Orłowska – Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. GovTech oraz Pełnomocnik Ministra Edukacji i Nauki ds. Transformacji Cyfrowej

Jak z testem poradzili sobie uczniowie Pułtuskiego LO?

Średnia dla całej klasy biorącej udział w teście wyniosła 55 proc. – tyle poprawnych odpowiedzi udzielili uczniowie. To wynik plasujący się powyżej średniej krajowej, nie mamy więc się czego wstydzić. Najlepszy wynik osiągnął Wiktor Kozłowski, który odpowiedział poprawnie na 76 proc. pytań.

Chociaż jesteśmy trzecią najstarszą szkołą w Polsce i właśnie obchodzimy 580 lecie istnienia placówki, to staramy się łączyć przeszłość i historię z teraźniejszością. Nie zapominamy, że świat współczesny stawia przed młodymi ludźmi liczne wyzwania, w tym również technologicznie. Zadaniem szkoły jest wyposażenie młodzieży w nowe umiejętności.

– zaznaczyła Anna Majewska, dyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. Piotra Skargi w Pułtusku podkreślając jednocześnie, że jej szkoła rozwija kompetencje cyfrowe zarówno uczniów, jak i nauczycieli poprzez różnego rodzaju szkolenia oraz wymianę doświadczeń i praktyk.

Nagrody dla uczestników testu

IT Fitness Test 2022 potrwa w całym kraju do 31 lipca. Do dziś wzięło w nim udział już prawie 15 tys. uczniów. Całościowe wyniki poznamy jesienią. Aby wziąć udział w sprawdzianie należy zarejestrować
się na stronie www.itfitness.eu/pl, wybrać swój poziom, a następnie odpowiedzieć na zdane pytania. Uczestniczący w nim uczniowie nie tylko otrzymają certyfikat potwierdzający uzyskany przez nich wynik, ale także staną do walki o nagrody takie jak konsole do gier, tablety, głośniki czy słuchawki. Projekt jest realizowany przy wsparciu finansowym Funduszu Wyszehradzkiego.

Zwycięzca testu w pułtuskim LO- Wiktor Kozłowski otrzymał tablet firmy Lenovo.

LO Skarga- interaktywna szkoła

Podczas trwania testu goście wraz z Panią Dyrektor Anną Majewską oraz Panią Wicedyrektor Beatą Czerniakowską-Koc postanowili obejrzeć szkołę. Okazuję się, że w wielu salach pułtuskiego LO wykorzystywane są nowoczesne urządzenia multimedialne, które m.in. zastępują tradycyjną tablicę. Dzięki nim Nauczyciele mogą efektywniej przekazywać wiedze uczniom a lekcje są urozmaicone. Na tablicach można odtwarzać filmy, rozwiązywać zadania a nawet grać w gry edukacyjne.

Spacer po szkolnych korytarzach obudził wiele wspomnień u jednego z przybyłych gości. Okazało się, że Michał KanownikPrezes Związku Cyfrowa Polska to absolwent naszego liceum a obecny nauczyciel informatyki w LO- Rafał Chmielewski- to jego kolega z klasy. Pan Michał przywoływał wiele pozytywnych wspomnień związanych z nauką w tej szkole.

Pełna Fotorelacja (fot. Jan Kisiel- PułtuskNEWS)