/Otwarcie piwnic pod Wzgórzem Abrahama [FOTO]

Otwarcie piwnic pod Wzgórzem Abrahama [FOTO]

Dziś o godz. 19:00 miało miejsce ważne wydarzenie historyczne – otwarto do celów turystycznych piwnice pod Wzgórzem Abrahama w Pułtusku. Wydarzenie poprzedził pokaz teatru ognia.

Piwnice od dziś są w dyspozycji Muzeum Regionalnego w Pułtusku. Dyrektor Muzeum – Andrzej Popowicz – z dużą satysfakcją przywitał przybyłych na inaugurację Pułtuszczan. W końcu czekaliśmy na to otwarcie kilka lat. Następnie Dyrektor przedstawił historię tego miejsca, sięgającą aż po XVI wiek, kiedy stanowiło ono zaplecze gospodarcze przy pułtuskim kolegium jezuickim. Dodał również, że piwnice od lat były tematem dyskusji mieszkańców i powstało wokół nich wiele legend.

Jedną z legend w ciekawy sposób przytoczyła Olga Chełstowska – adiunkt Muzeum Regionalnego w Pułtusku.

Zabytkowe piwnice pojezuickie będą kolejną atrakcją turystyczną i historyczną Pułtuska.

Inwestycja została zrealizowana dzięki dofinansowaniu z dwóch źródeł: z Funduszu Europejskiego w ramach projektu „Wzrost regionalnego potencjału turystycznego w Pułtusku poprzez ochronę obiektów zabytkowych” oraz z budżetu Samorządu Województwa Mazowieckiego w ramach projektu pt. „Remont ze zmianą sposobu użytkowania historycznych piwnic magazynowych i korytarzy położonych wewnątrz Wzgórza Abrahama w Pułtusku”.

Z dużą dokładnością i kunsztem, przedsięwzięcie wykonała pułtuska firma Wald-Glob Jana Radeckiego.

Całemu wydarzeniu towarzyszyły liczne atrakcje, a wśród nich: wystawa „Jezuici w Pułtusku i ich dziedzictwo”, atrakcje dla najmłodszych: wybijanie monet, pokazy rzemiosła.

Kiedy można zwiedzić piwnice?

Zapraszamy do relacji zdjęciowej:

Autor: Jan Kisiel – PułtuskNEWS