/PUŁTUSZCZANIE ROBIĄ REKORDOWY SZALIK DLA WOŚP

PUŁTUSZCZANIE ROBIĄ REKORDOWY SZALIK DLA WOŚP

Pułtuszczanie dołączyli do ogólnopolskiej akcji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i tworzą najdłuższy szalik w Polsce.

W niedzielę, 16 stycznia w ramach tworzenia szalików, które będą elementami tego rekordowego, w Pułtusku odbyły się warsztaty dziergania na drutach pod patronatem Burmistrza Miasta Pułtusk. Warsztaty zorganizowało Centrum Dziedzictwa Kulturowego a poprowadziła je Pola Kozłowska-Kojat Polove Handmade, która jest pułtuskim koordynatorem akcji “Rekordowy szalik handmade dla WOŚP”.

Wielu mieszkańców naszego regionu przyłączyło się do akcji indywidualnie. Dziergają, szydełkują szaliki w zaciszu domowym, aby później przekazać je do pułtuskiego koordynatora.

Na czym polega akcja?

Chętni z całego kraju dziergają dowolną metodą szaliki o wymiarach 20×150 cm, które są zbierane i zszywane przez ochotników w różnych miastach.

Co zrobić gdy już mam gotowy szalik?

Jeśli jesteś Pułtuska lub Nasielska możesz zanieść szalik do jednego z punktów zbiórki. Punkty zaczną działać niebawem i wówczas podane zostaną ich adresy. Jak dotychczas szaliki odbiera pułtuski koordynator akcji. Dodatkowo w swoim środowisko akcje prowadzi Żłobek Miejski w Pułtusku. Pamiętaj, aby dołączyć do szalika kartkę z informacją, kto go wykonał. Na koniec bowiem powstanie jedna duża metka dołączona do rekordowego szalika, na które znajdą się imiona i nazwiska wszystkich autorów rekordowego dzieła handmade.

Do kiedy trwa zbiórka?

Do 20 stycznia. Wolontariusze muszą mieć czas aby zszyć poszczególne elementy i wysyłać do sztabu organizującego akcję czyli do Mińska Mazowieckiego.

Jak inaczej mogę pomóc, jeśli nie umiem zrobić szalika?

-Możesz przekazać włóczkę, z której ktoś inny go wykona. Włóczki można dostarczać w te same miejsca co szaliki lub skontaktować się zpułtuskim koordynatorem akcji.

Co się później stanie z tym szalikiem?

Gdy już wszystkie kawałki zostaną połączone, rekordowy szalik zostanie zlicytowany a dochód z licytacji zasili skarbonki WOŚP. Jak zapewniają organizatorzy ogólnopolskiej akcji, po zakończeniu licytacji WOŚP szalik zostanie przerobiony. Wykorzystana zostanie włóczka użyta do jego stworzenia aby wykonać np. koce dla seniorów, dzieci czy nawet czworonożnych pupilów. 

Opr. na podstawie informacji Pola Kozłowska-Kojat Polove Handmade pułtuski koordynator akcji