/82 strażaków walczyło nocą z pożarem. To była też walka o bezpieczeństwo i życie mieszkańców

82 strażaków walczyło nocą z pożarem. To była też walka o bezpieczeństwo i życie mieszkańców

72 osoby ewakuowano zaś jedna osoba trafiła do szpitala. W wyniku pożaru budynku wielorodzinnego przy ul. Traugutta 26 w Pułtusku spaleniu uległo ok. 250 m2 poddasza użytkowego wraz z dachem. Na szczęście żadna z osób tam zamieszkujących nie odniosła obrażeń. 30 osób jednak nie może w najbliższym czasie powrócić do swoich mieszkań. Trwa zbiórka potrzebnych rzeczy dla poszkodowanych.

Dzisiejszej nocy, o godz. 2:58 do Dyżurnego Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego w Pułtusku wpłynęło zgłoszenie o pożarze budynku wielorodzinnego na ul. Traugutta 26 w Pułtusku. Jak informuje KP SPP Pułtusk do działań w pierwszej fazie zadysponowano trzy zastępy z JRG w Pułtusku oraz jeden zastęp z OSP Głodowo. Po przybyciu na miejsce zdarzenia pierwszych zastępów zastano rozwinięty pożar poddasza na powierzchni ok. 250 m2.

Z budynku strażacy ewakuowali 12 osób, które nie wymagały pomocy medycznej. Jedna osoba zamieszkująca budynek była podłączona do aparatu tlenowego. Kobieta została ewakuowana z budynku i przekazana przybyłemu na miejsce zdarzenia Zespołowi Ratownictwa Medycznego. Reszta mieszkańców opuściła budynek przed przybyciem jednostek straży pożarnej. Ze względu na bezpieczeństwo w wyniku zdarzenia strażacy ewakuowali łącznie 72 osoby.

Trudne warunki atmosferyczne sprawiły, że wszystkim ewakuowanym bezzwłocznie zaproponowano schronienie w pobliskiej Publicznej Szkole Podstawowej Nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi w Pułtusku gdzie zostały otoczone opieką przez pracowników Szkoły. Pomimo nocnej pory uczestniczący w akcji strażacy sprawnie ugasili szybko rozwijający się pożar. Jednocześnie nad bezpieczeństwem pozostawionego mienia czuwali funkcjonariusze z Komendy Straży Miejskiej w Pułtusku i  Komendy Powiatowej Policji w Pułtusku.

Ratownicy zabezpieczyli miejsce zdarzenia odłączyli energię elektryczną oraz przystąpili do gaszenia pożaru podając jeden prąd wody w natarciu do wnętrza budynku oraz prąd wody od zewnątrz.

Przybyłe na miejsce zdarzenia dodatkowe zastępy wsparły działania podając kolejne prądy wody w natarciu i obronie na palące się poddasze. W trakcie działań przeszukano wszystkie lokale mieszkalne wykluczając obecność osób poszkodowanych.

W działaniach ratowniczo-gaśniczych trwających ponad 6 godzin brało udział 10 zastępów  Państwowej Straży Pożarnej  (23 strażaków) i 10 zastępów Ochotniczej Straży Pożarnej (59 strażaków). Wśród nich: Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Pułtusku, Komenda Wojewódzka PSP Warszawa, JRG 9 Warszawa, SPGaz, OSP Pułtusk, OSP Głodowo, OSP Winnica, OSP Świercze, OSP Grabówiec, OSP Kacice, OSP Trzciniec, OSP Przewodowo, OSP Pokrzywnica, OSP ObryteKSRG, 1 OSP Pniewo, Zespół Ratownictwa Medycznego oraz Policja.

Na miejsce zdarzenia przybył Komendant Powiatowy PSP w Pułtusku, Grupa Operacyjna Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego, Burmistrz Miasta Pułtusk, Prezes TBS (właściciel obiektu), Przedstawiciel Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Pułtusku oraz inne służby wspomagające.

Determinacja wszystkich służb pracujących na miejscu i sprawna akcja ratowniczo-gaśnicza, udzielona szybka pomoc poszkodowanym zasługują na słowa uznania. Cytując słowa jednej z Internutek: “na strażaków zawsze można liczyć”. Wszystkie osoby, instytucje i służby zaangażowane w pomoc poszkodowanym robią wszystko, aby zapewnić im bezpieczeństwo i pomóc w tym trudnym czasie. Czasem zapominamy o misji ratowania innych, którą pełnią na co dzień nie zważając na własne życie.

Referat Zarządzania Kryzysowego i  Spraw Wojskowych w Wydziale Zarządzania Kryzysowego, Spraw Wojskowych i Straży Miejskiej Urzędu Miejskiego w  Pułtusku informuje, iż związku z ugaszaniem pożaru osoby zamieszkujące bezpieczne części budynku mogły powrócić do swych mieszkań. Natomiast pozostali mieszkańcy (ok. 30 os.) schronili się u swych bliskich oraz zostali zakwaterowani w tymczasowych lokalach zastępczych i  w  jednym z hoteli znajdujących się  na terenie miasta.

Ponadto zgodnie z zaleceniami właściwych służb, w najbliższym okresie zniszczona część budynku zostanie poddana szczegółowej ekspertyzie, która oceni stan jego uszkodzeń. Z informacji Referatu Zarządzania Kryzysowego UM w Pułtusku wynika, że do tego czasu budynek powinien być wyłączony z  użytkowania, a  wszystkim osobom poszkodowanym będzie udzielana pomoc w zależności od zgłaszanych przez nich potrzeb, w  szczególności w ramach pomocy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Pułtusku, Towarzystwa Budownictwa Społecznego Sp. z o.o. w Pułtusku, Urzędu Miejskiego w  Pułtusku.

Aktualnie trwa zbiórka najpotrzebniejszych rzeczy dla poszkodowanych w pożarze.

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Pułtusku apeluje o pomoc dla rodzin poszkodowanych w pożarze. Potrzebne są: materiały wykończeniowe tj.: farby, akcesoria do malowania, meble pokojowe i kuchenne oraz łóżka, środki czystości, kołdry, poduszki, komplety pościeli i ręczniki, odzież dostosowana do pory roku. Telefon kontaktowy: 517-116-819 Aneta Śmiechowska specjalista pracy socjalnej MOPS w Pułtusku.

Opr. na podstawie info. pras. Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pułtusku/ Referatu Zarządzania Kryzysowego i  Spraw Wojskowych w Wydziale Zarządzania Kryzysowego, Spraw Wojskowych i Straży Miejskiej Urzędu Miejskiego w Pułtusku/ Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Pułtusku/ Foto: nadesłane przez internautę/ KP PSP Pułtusk/Wydział Zarządzania Kryzysowego/OSP Obryte/OSP Głodowo