REKLAMA

Data publikacji: 9 gru 2021

Pułtuska inauguracja obchodów 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego

Pułtuska inauguracja obchodów 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego

Niezwykły wymiar, a i bardzo wymowny wydźwięk, miała powiatowo-gminna inauguracja obchodów 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. 6 grudnia w Liceum Ogólnokształcącym im. Piotra Skargi w Pułtusku odbył się z tej okazji otwarty dla wszystkich zainteresowanych inauguracyjny event, którego głównym punktem stało się spotkanie mające na celu uczczenie pamięci Jana Lityńskiego, jednego z trzech największych bohaterów walki o wolność: jak wiadomo, w czasach PRL-u byli to wymieniani jednym tchem antykomunistyczni dysydenci: Jacek Kuroń, Adam Michnik i Jan Lityński.

Wielu wspaniałych gości, przyjaciół Jana Lityńskiego, tego dnia połączyły pełne emocji wspomnienia. Warto przypomnieć, że Pułtusk był przez kilka lat życiową ostoją Państwa Lityńskich. 5 lat temu zamieszkali w Kacicach i właśnie w tym miejscu znaleźli wielu serdecznych i życzliwych sobie ludzi. Do Kacic masowo przyjeżdżali przyjaciele Jana Lityńskiego – w tym m.in. osoby zaproszone na poniedziałkową uroczystość. To właśnie z tego domu w Kacicach Jan Lityński odszedł w swoją ostatnią drogę 21 lutego br., chwilę później ratując zapadającego się pod lód na Narwi swojego ukochanego czworonoga Fryderyka, ten wielki Bohater polskiej wolności oddał wówczas zań własne życie.
Wspomnienia rozpoczął Bronisław Komorowski – Prezydent RP w latach 2010-2015. Jego pierwsze spotkanie z Janem Lityńskim miało miejsce w Warszawie w areszcie w Pałacu Mostowskich, po czym ta znajomość, a z biegiem lat przyjaźń, już tylko wzrastała i się umacniała. W polityce Janek był bardzo pryncypialny – zauważył Prezydent Komorowski. Był człowiekiem odważnym, a w wolnej Polsce jego odwadze towarzyszyło wiele zdrowego rozsądku, umiaru i umiejętności szukania porozumienia. O swojej wieloletniej przyjaźni z Janem Lityńskim opowiadał też Jan Dworak – dziennikarz i polityk, również opozycjonista w okresie stanu wojennego, zaangażowany w wydawanie prasy i książek drugiego obiegu. Oryginalną odsłonę wspomnieniową miała wypowiedź Kamila Sipowicza – historyka filozofii, pisarza i poety, męża Kory, który mówił o łączącej go z Jankiem wspólnej platformie zainteresowań muzycznych, a przede wszystkim o uwielbieniu rocka. Kamila Gasiuk-Pihowicz oraz Waldemar Kosiniak Kamysz to dwie równie ważne osoby z grona najmłodszych przyjaciół Jana Lityńskiego, które często pojawiały się u niego po naukę życiowej i politycznej mądrości. Jedną z osób prowadzących spotkanie był Rafał Zakrzewski – dziennikarz i publicysta, działacz opozycji w czasach PRL-u, również znajomy oraz przyjaciel rodziny Państwa Lityńskich. Dzielnie towarzyszył mu w posłudze dziennikarskiej uczeń pułtuskiej Alma Mater, już wkrótce maturzysta – Jakub Sieńkowski. Na uroczystości pojawiło się jednak znacznie szersze grono przyjaciół Państwa Lityńskich. Byli m.in. Państwo Lena Kolarska Bobińska oraz jej mąż Krzysztof Bobiński, była znakomita aktorka Pani Anna Nehrebecka, byli też inni, w tym pułtuscy opozycjoniści z czasów PRL-u oraz stanu wojennego
Podczas eventu wręczono nagrody laureatom wielu konkursów zorganizowanych w pułtuskich szkołach z okazji 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. Nagrodę za oryginalną pracę plastyczną – rocznicowe logo 40-lecia stanu wojennego – z rąk Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego oraz Burmistrza Pułtuska Wojciecha Gregorczyka odebrała Zosia Jaszczak uczennica Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 1.
Na uroczystości nie zabrakło przedstawicieli władz samorządowych: Województwa Mazowieckiego – w osobie Konrada Wojnarowskiego – reprezentanta Marszałka Adama Struzika, Powiatu Pułtuskiego – Przewodniczącego Rady Powiatu Tadeusza Nalewajka oraz Wicestarosty Beaty Jóźwiak, Gminy Pułtusk – Burmistrza Miasta Wojciecha Gregorczyka, Zastępcy Burmistrza Mateusza Miłoszewskiego oraz Sekretarza Miasta Patrycji Kazimierczak.
Wszystkim uczestnikom konwersyjnej części spotkania zatytułowanej „Jan Lityński we wspomnieniach przyjaciół” oraz jego organizatorom serdecznie podziękowała Pani Elżbieta Bogucka-Lityńska.
Uroczystość zwieńczył znakomity koncert w wykonaniu zespołu muzycznego „PAMIĘTAJMY” zatytułowany „Piosenki stanu wojennego”.
Na ogromną wdzięczność za niewymownie doniosłą i niepowtarzalną uroczystość zasługują Dyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. Piotra Skargi Pani Anna Majewska, jej Zastępca Pani Beata Czerniakowska-Koc oraz cała społeczność szkolna. Pułtuska inauguracja 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego była wydarzeniem niezwykle refleksyjnym, poznawczym i niebanalnym. Wszyscy, którzy tego dnia na nią przybyli, w wielkim skupieniu przeżywali to, co niegdyś było przyczyną licznych upokorzeń, utraty zdrowia lub nawet życia, a i wielu Rodakom niejednokrotnie spędzało z oczu sen.

Wydział Edukacji i Promocji Urzędu Miejskiego w Pułtusku

Informacja ta została zamieszczona w ramach umowy na publikowanie informacji, pomiędzy portalem PultuskNews a Gminą Pułtusk.

REKLAMA

Zobacz także

Komentarze

Dodaj komentarz jako pierwszy