/MA 220 LAT. KORONA NA TORĘ Z NASIELSKIEJ SYNAGOGI NA EBAY ZA 40 000 $

MA 220 LAT. KORONA NA TORĘ Z NASIELSKIEJ SYNAGOGI NA EBAY ZA 40 000 $

Niezwykła ciekawostka wypłynęła w ostatnim czasie na aukcji eBay. Sprzedający z Nowego Jorku wystawił za 40 000 dolarów, datowaną na 1800 rok, przepięknie zdobioną koronę na Torę z nasielskiej synagogi. Widnieje na niej napis w języku hebrajskim: “Ta korona należy do syna Abrahama Jackoba Issachara z nasielskiej wspólnoty”.

220 letnia korona wystawiona na sprzedaż

Czytając źródła historyczne, wszystko wskazuje na to, że jest to typowa dla ziem polskich korona. Zdobiona jest motywami lwów, zwieńczona figurką ptaka.

źródło eBay

Na temat ozdoby w kształcie korony, zwieńczającej zwój Tory znajdziemy informację na stronie Żydowskiego Instytutu Historycznego. Pierwsza wzmianka o takim obyczaju przystrajania zwoju Tory pochodzi z X-XI w. Według jednej z interpretacji, geneza koronowania Tory ma swoje źródło w sentencji, wypowiedzianej przez rabiego Szymona: „Trzy są korony: korona Tory, korona kapłaństwa i korona królestwa, ale korona dobrego imienia przewyższa wszystkie” (Pirke(j) Awot 4,17). K. na T., podobnie jak rim(m)onim, zawsze zdobione były dzwonkami. Pochodzenia tego zwyczaju można doszukiwać się w Pięcioksięgu (Wj 28,33-35). Według przepisów biblijnych, dół sukni arcykapłana musiał być zdobiony jabłkami granatu i złotymi dzwonkami, aby słychać było, jak wchodzi do miejsca zwanego Święte Świętych, i jak wychodzi z niego. Dźwięk dzwonków w synagodze jest znakiem, że zwój Tory wyjmowany jest z aron (ha-)kodesz i wierni muszą wówczas powstać.

źródło eBay

W Polsce od XVIII w. bardzo rozpowszechniony był typ trójstopniowej korony, ozdabianej rocaillami, figurkami ptaków, gryfów, jeleni i lwów, zwieńczonej orłem lub Drzewem Życia, na której najczęściej zamieszczano wspomnianą inskrypcję hebrajską, zaczerpniętą z traktatu Pirke Awot.

Koronę na Torę nakładana się na dwa drewniane kołki, na które nawinięty jest zwój z tekstem Tory.

Nasielska synagoga zbudowana została z drewna pod koniec XVII wieku według planu Simchy Weissa syna Szlamy, w stylu barokowym. Uchodziła za jeden z najpiękniejszych przykładów tego typu architektury.  Rozebrano ją ok. 1880 roku ze względu na stan techniczny. Bóżnica w Nasielsku w roku 1837 według R. Waleszczaka mogła pomieścić aż 1039 osób. Budowla była na planie prostokąta o długości ok. 30 metrów i szerokości ok. 22 metrów. Konstrukcja drewniana,  o trzech piętrzących się coraz wyższych kondygnacjach dachu. Po bokach znajdowały się kwadratowe baszty o spiczastych dachach, z rzeźbionymi filarami. Od frontu długi krużganek. Posiadała rzeźbione podpory, filary, gzymsy, drzwi i okna. Jedyna w swoim rodzaju, brak podobnej na Mazowszu. Została obrabowana podczas potopu szwedzkiego. Na jej miejscu pobudowano murowaną synagogę, która została zniszczona podczas II wojny światowej. (www.otwartezabytki.pl, wikipedia)

źródło eBay
źródło eBay

Źródło: Ebay, Żydowski Instytut Historyczny, wikipedia, otwartezabytki.pl/ Foto: Ebay