REKLAMA

Data publikacji: 7 kwi 2023

ZUS ostrzega! Oszuści proponują „załatwienie formalności” związanych z 13. emeryturą

ZUS ostrzega! Oszuści proponują „załatwienie formalności” związanych z 13. emeryturą

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzegł przed oszustami, którzy proponują „załatwienie formalności” związanych z 13. emeryturą. To świadczenie wypłacimy automatycznie, nie trzeba składać do ZUS żadnego pisma - podkreślił rzecznik ZUS Paweł Żebrowski. „Pomoc” ma wyłudzić dane, które posłużą do kradzieży świadczeń.

13. emerytura do większości emerytów trafi już w kwietniu. Z powodu świąt i dni wolnych częśc wypłat została przyspieszona. Ten fakt według pracowników ZUS stał się pretekstem do ,,nieuczciwych praktyk''. Oszuści wpraszają się do seniorów, udając pracowników ZUS, co może skutkować „wyłudzeniem gotówki, danych z dowodu osobistego bądź numeru rachunku bankowego”. Posiadając te informacje, oszuści mogą na przykład zmienić konto, na które ma być wypłacana emerytura.

Przedstawiciele ZUS nie odwiedzają klientów w domach lub w miejscu pracy. Wyjątkiem są kontrole wykorzystania zwolnień lekarskich i wizyty inspektorów kontroli u płatników składek. Podczas takich odwiedzin pracownik ZUS musi okazać legitymację służbową lub z odpowiednim wyprzedzeniem powiadomić o takiej wizycie. Nie pobieramy również żadnych opłat i nie żądamy żadnych gratyfikacji finansowych.

- podkreślił rzecznik ZUS.

Powiadom swoich bliskich

Warto poinformować swoich bliskich o procederze związanym z fałszywym ,,załatwianiem formalności'' przez oszustów. To zaledwie krótka rozmowa przez telefon lub przesłanie linku do artykułu, a może zapobiec utracie pieniędzy przez naszych najbliższych.

Trzynasta emerytura trafi do ok. 3,5 miliona seniorów przed Wielkanocą. ZUS wypłaca trzynastki automatycznie wraz z kwietniową emeryturą lub rentą. Po świętach będą wypłaty dla pozostałych seniorów.

Harmonogram wypłat trzynastych emerytur to: 1 kwietnia (wypłata 31 marca), 5 kwietnia, 6 kwietnia, 10 kwietnia (wypłata 7 kwietnia), 15 kwietnia, 20 kwietnia, 25 kwietnia. Trzynasta emerytura przysługuje w wysokości najniższej emerytury obowiązującej od 1 marca danego roku. W 2023 r. to 1588,44 zł brutto.

Źródło: ZUS/PAP

autor: J K

Tagi: #13 #emerytury #oszuści #Pułtusk #wiadomości #ZUS

REKLAMA

Zobacz także

Komentarze

Dodaj komentarz jako pierwszy