Data publikacji: 9 wrz 2024
Zbliża się koniec roku? To dobry moment na odzyskanie pełnej kontroli nad Twoimi finansami
Początek roku to czas na stawianie sobie wyzwań, które ma się konsekwentnie realizować w nadchodzących miesiącach. Ostatni kwartał roku to z kolei dobry moment na podsumowania. Jeśli przez ostatni czas nie udało Ci uzyskać pełnej kontroli nad finansami, zacznij działać już teraz, aby poprawić swoją sytuację. Jak to zrobić? Co możesz dzięki temu zyskać?
Kontrola nad finansami daje poczucie większej kontroli nad życiem. Warto więc się o nią zatroszczyć. Nie jest to trudne, a może realnie wpłynąć na wiele kluczowych obszarów dotyczących Twojego funkcjonowania.
Co daje pełna kontrola nad finansami? Dlaczego warto o nią zadbać?
Pełna kontrola nad finansami to:
● możliwość lepszego zarządzania budżetem – dzięki temu unikniesz sytuacji, w której będziesz mieć za mało środków na nadchodzące wydatki;
● osiąganie założonych celów finansowych – np. związanych z oszczędzaniem czy odkładaniem na tzw. czarną godzinę;
● zredukowanie stresu – jeśli nie masz pewności dotyczącej przyszłości finansowej, czujesz lęk przed tym, co nadejdzie. Pełna kontrola finansowa pozwala zredukować stres;
● zwiększona elastyczność – świadomość dotycząca własnych nawyków daje możliwość zidentyfikowania obszarów wymagających działania. To z kolei pozwala w elastyczny sposób wprowadzać zmiany.
Jeśli zadbasz o kontrolę nad budżetem, poczujesz się pewniej. Nauczysz się, jak zarządzać pieniędzmi, którymi dysponujesz i jak osiągać założone cele finansowe. Dzięki temu na co dzień będzie Ci towarzyszyć większy spokój, a w trudnych sytuacjach będziesz cieszyć się elastycznością i możliwością szybkiego dopasowania się do zmian, które zajdą.
3 narzędzia ułatwiające kontrolowanie finansów
Do kontrolowania finansów nie trzeba używać skomplikowanych aplikacji, za które nierzadko się płaci. Wystarczy wykorzystać darmowe rozwiązania, które możesz wdrażać w dowolny sposób tak, aby korzystanie z nich było dla Ciebie wygodne. Co w tym przypadku jest kluczowe?
1. Planowanie budżetu
Planowanie budżetu to podstawowy krok w kierunku nauczenia się kontrolowania swoich finansów. Należy w nim uwzględniać wszystkie dochody i wydatki domowników. Pierwsze miesiące warto potraktować jako okres testowy. W tym czasie najlepiej nie planować, a jedynie zapisywać, jaką kwotą się dysponowało, ile przeznaczyło się na konkretne kategorie (np. stałe opłaty, żywność, chemia, samochód, zdrowie, przyjemności, edukacja). Po zapiskach z pierwszego miesiąca trzeba już dokonać analizy – uwzględnić, gdzie można wprowadzić oszczędności, a gdzie wydatki powinny zostać na zaobserwowanym poziomie.
Co da Ci prowadzenie budżetu? Będzie stanowił ramy, w których możesz się poruszać. Przestrzegając go, unikniesz zbędnych wydatków i nauczysz się oszczędzać choćby niewielkie kwoty, ale jednak oszczędzać. Budżet możesz prowadzić w tabelce w programie do obsługi arkuszy kalkulacyjnych, w notatniku w telefonie lub w zwykłym zeszycie – w zależności od tego, jaka opcja jest dla Ciebie najwygodniejsza.
2. Konto osobiste
Obecnie coraz więcej płatności realizuje się w sposób bezgotówkowy, a coraz więcej pracodawców realizuje przelewy z tytułu wynagrodzenia właśnie na konto w banku. W związku z tym konto osobiste (na stronie https://finanse.rankomat.pl/konta/osobiste/ znajdziesz szczegółowe informacje na jego temat) jest wręcz wymagane do tego, by załatwiać codzienne sprawunki. Doskonale sprawdzi się ono również w kontekście kontroli nad własnymi finansami.
Dlaczego? W historii przelewów znajdziesz szczegółowe informacje dotyczące tego, ile pieniędzy, kiedy i gdzie zostało przelanych. W związku z tym nie przegapisz ani żadnego dochodu, ani żadnego wydatku. To ułatwi Ci podsumowanie okresów rozliczeniowych i uniknięcie sytuacji, w której pieniędzy na koncie nie będzie, a Ty zapomnisz, jak do tego doszło. Jeśli więc przekroczysz wydatki czy popełnisz kilka błędów w kalkulacjach, szybko odkryjesz źródło ewentualnych problemów, co pozwoli im zaradzić w przyszłości.
Jak wybrać idealne konto osobiste?
Wybierając konto osobiste, warto zwrócić uwagę na:
● opłaty za założenie i prowadzenie konta,
● opinie klientów konkretnego banku,
● intuicyjny charakter aplikacji mobilnej,
● dodatkowe opcje związane np. z oszczędzaniem.
Który bank wybrać, jeśli chce się lepiej kontrolować swoje środki? Konto Revolut to rachunek, który daje Ci szerokie możliwości zarządzania swoimi finansami. Może być więc dobrą opcją dla tych, którym zależy właśnie na tym aspekcie.
3. Fundusz awaryjny
Usterka samochodu, zepsuta lodówka, problemy zdrowotne, niespodziewany remont związany z zalaniem mieszkania – to tylko przykłady sytuacji, w których będą potrzebne dodatkowe środki, aby uporać się z występującymi problemami. Warto mieć fundusz awaryjny na taką ewentualność. Dobrze jest na niego wpłacać co najmniej kilkadziesiąt złotych miesięcznie lub więcej, jeśli możesz sobie na to pozwolić. Po czasie uzbierasz większą sumę, która już pozwoli np. dokonać naprawy zepsutego auta, jeśli odmówi ono posłuszeństwa.
Chcesz zwiększyć kontrolę nad finansami? Zacznij planować budżet, załóż konto osobiste i fundusz na tzw. czarną godzinę, a lepiej będzie Ci planować dochody, zarządzać swoimi finansami i odnajdować się w awaryjnych sytuacjach.
Artykuł partnera
Tagi: #finanse
Zobacz także
Komentarze
Dodaj komentarz jako pierwszy